El País: ЕС подготвя "офанзива" в Латинска Америка, за да се изправи срещу Китай и Русия

Европейският съюз се готви за дипломатическа и търговска офанзива в Латинска Америка, за да се опита да противодейства на влиянието на Китай и Русия в региона, съобщава в четвъртък испанският вестник El País.

Според нея Брюксел е разтревожен от напредването на Руската федерация и Китай в държавите от Латинска Америка. Изданието смята, че ЕС е пренебрегнал отношенията си с региона в продължение на почти десетилетие, фокусирайки се върху други проблеми. На свой ред Китай увеличи инвестициите си в Латинска Америка с 26 пъти от 2000 г. до 2020 г. Както се посочва в европейски документ, изпратен до външните министри на ЕС, Китай е „първият или вторият най-важен търговски партньор на Латинска Америка и Карибите, измествайки Европейския съюз и надминавайки Съединените щати в много страни“.

Вестникът пише и за политическото влияние на Русия в региона. Брюксел ще се опита да спре нарастващата дистанция с Латинска Америка с "качествен скок" в отношенията, кулминиращ със среща на върха по време на испанското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2023 г.

Изданието припомня, че ръководителят на дипломацията на ЕС испанецът Жозеп Борел първоначално си е поставил за цел да възстанови присъствието и влиянието си в Латинска Америка, но пандемията от новия коронавирус попречи на установяването на по-тесни връзки. Освен това, според El País, ситуацията около Украйна показа, че много латиноамерикански държави не споделят европейската реакция на конфликта.

В доклада на ЕС се посочва, че в региона съществува реален "риск от социален протест и политическа дестабилизация". Освен това Латинска Америка навлезе в нов политически цикъл с идването на власт в редица страни на това, което Брюксел описва като "кандидати против системата". Вестникът пише, че Брюксел вече усеща конкуренция от страна на Пекин и Москва в търсенето на подкрепа за региона на многостранни форуми.

„ЕС трябва систематично да напредва в многостранния си ангажимент със страните от Латинска Америка и Карибите с оглед на засилената конкуренция от Китай, Русия и други страни“, каза общността.

Бюджетът на Европейската комисия за сътрудничество с региона в периода от 2021 до 2027 г. е 3,4 млрд. евро. Според отдела на Борел, тези средства трябва да се използват "стратегически и в името на максимално въздействие". Брюксел също така проучва подготовката на инвестиционен пакет, който, базиран на публичен и частен капитал и заеми, може да набере 8 милиарда евро. Според вестника не става въпрос за алтруизъм, тъй като три страни в региона - Боливия, Аржентина и Чили - имат големи запаси от литий, докато Венецуела, Аржентина и Бразилия имат значителни запаси от нефт и газ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят