Ендометриоза – съвременният женски кошмар

Какво е ендометриоза? 

Ендометриозата е гинекологичен проблем. При него тъкан, подобна на тази, която изгражда маточната лигавица, се разпространява на различни места извън матката. Под влияние на женския хормонален цикъл, тези ендометриозни огнища нарастват и кървят всеки месец. Това създава постоянен възпалителен процес в засегнатите органи и може да предизвика болезнени сраствания с потенциално тежки усложнения.

Ендометриозата влияе на яйчниковия резерв и намалява броя на яйцеклетките. Причината е за имунни проблеми, които пречат на имплантацията на ембриона. В по-късна възраст може да се прояви и с дълго кръвотечение и болки до невъзможност да се изпълняват ежедневните дейности.

Кой е застрашен ? 

Макар че заболяването не е известно, то е много често срещано. По настоящите данни ендометриозата засяга 10-15% от жените и момичетата в репродуктивна възраст. Всяка десета жена е жертва на от ендометриозата. Има случаи и на ендометриоза при мъже, които са били подлагани на антиракова хормонална терапия.

 

Кога идва ендометриозата?

Най-често ендометриозата се среща при жени между 25 и 35-годишна възраст. Причината за този възрастов диапазон е нейният растеж, който се стимулира от женските полови хормони – естрогените. Ако се е появила веднъж, тя израства с всяко покачване на нивата на тези хормони. За съжаление с тази диагноза има описани случаи от 10 до 70 години!

Къде живее еднометриозата? 

Ендометриозата най-често се настанява в малкия таз, около или по половите органи на жената. Ендометриозните огнища обаче не винаги се ограничават само там. Те могат да засегнат дебелото черво или пикочния мехур. Има случай, при които са откривани по жлъчния мехур и бъбреците, по диафрагмата и белия дроб, черния дроб и дори в мозъка.

Смята се, че ендометриозните клетки достигат до тези нестандартни места по кръвен или лимфен път. Ендометриозата има ясно предпочитание към места, които са претърпели някакъв вид травма – оперативни белези и шевове, места на хирургични интервенции.

Какви са причините са еднометриоза? 

Учените все още търсят причините за възникването на ендометриозата. Има различни теории и предположения за възможните рискови фактори. Някои от тях са ретроградна менструация (при нея менструалната кръв изтича и през фалопиевите тръби в коремната кухина на жената), обърната матка, хирургични интер­венции в малкия таз, промени в имунитета, наследствени фактори, но те или нямат категорично изяснена пряка връзка с ендометриозата, или не се установяват при всички засегнати.

Според някои изследвания жените, които не са раждали, както и тези, при които менструацията е започнала на по-ранна възраст е възможно да са с повишен риск от развитие на ендометриоза. Някои учени предполагат, че началото на ендометриозата датира още от преди раждането – при попадане на ендомериални клетки извън матката по време на вътреутробното развитие. Те в последствие се видоизменят и преобразуват в ендометриозни огнища по време на пубертета.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука