Еврошампионът Италия ще защитава титлата на ЕВРО 2024

Европейският шампион по футбол Италия взе точка срещу Украйна и ще защитава титлата си на предстоящото европейско първенство в Германия като втори отбор в група С след лидера Англия. Срещата в Леверкузен завърши без голове, а това бе достатъчно за възпитаниците на Лучано Спалети да играят на финалите следващото лято. Украйна също може да се класира, но през плейофите през март. Основна заслуга за липсата на голове имаха вратарят на Италия Джанлуиджи Донарума и този на символичните домакини Анатолий Трубин.

Англия завърши 1:1 със Северна Македония в Скопие и приключи група C с шест победи и две равенства. „Трите лъва“ вече си бяха осигурили класирането и първото място още преди два кръга, като имаха нужда само от точка, за да са сигурни, че ще попаднат в първа урна за жребия за групите на европейското първенство. Автогол на Яни Атанасов в 59-ата минута и гол на Енис Барди след добавка на пропусната от него дузпа решиха изхода от мача.

Англия и Италия се класират като първи и втори в група С. Северна Македония завършва на четвърто място с осем точки, а Малта остана на дъното без нито една точка.

В другите евроквалификации, играни късно снощи, Чехия и Словения също се класираха на Евро 2024.

В група Е чехите победиха Молдова в Оломоуц с 3:0 и ще участват на осмото си поредно европейско първенство. Давид Дудера, Томас Чори и Томас Соучек вкараха головете за домакините, а Молдова завърши двубоя с човек по-малко след втори жълт картон на Владислав Бабогло в 55-ата минута.

В група Н Словения се нуждаеше от точка срещу Казахстан, но спечели с победен гол на резервата Бенямин Вербич в 86-та минута за 2:1. Това ще бъде едва второ участие на Словения на европейско първенство след Евро 2000 в Нидерландия и Белгия.