Фалстарт на „Левски“ в ерата „Сираков“

Лудогорец“ надви „Левски“ с 1:0 насред стадион „Георги Аспарухов“ в голямото дерби на 25-ия кръг на Първа лига и първия мач на Наско Сираков, след като му бяха джиросани мажоритарния дял акции през седмицата от Георги Попов. Единственото попадение в сблъсъка реализира Каули Соуса след впечатляващ удар от дистанция в самото начало на втората част. „Сините“ нямат победа в 12 последователни мача срещу "зелените". Невиждана „черна“ серия за „Левски“ в историята. Това бе 8 победа за отбора от Разград насред „Герена“. Нито един друг тим у нас няма такава успеваемост на стадиона. През настоящата кампания столичани така и не успяха да вкарат на „зелените“ в два мача за първенство и един за Купата на България. "Левски" остава без успех през пролетта с 2 загуби и 3 равенства. "Лудогорец" пък остава твърдо на върха с 9 точки пред "Локомотив" (Пд) и е все по-близо до девета поредна титла, тъй като до края на сезона остават шест мача.

Петър Хубчев, наставникът на „Левски“ , не можеше да разчита на трима от своите футболисти. Заради контузия мачът пропусна Живко Миланов, а наказание изтърпяха Хали Тиам и Дени Алар. В паузата от „Герена“ си тръгна бранителят Нуно Рейш. Така за рестарта в първенството опитният наставник не изненада в избора на вратар, залагайки на Милан Миятович под рамката. В отбрана след направените корекции действаха Иван Горанов, Холмар Ейолфсон, партниращ си с Янис Каргас, а на десния бек застана Ивайло Найденов. Пред тях с дефанзивни функции бяха натоварени Мартин Райнов и Симеон Славчев, а офанзивен полузащитник бе Стайн Спиерингс. На лявото крило очаквано застана Паулиньо, а от другата страна бе Станислав Иванов. На върха на атаката бе Найджъл Робърта.
На свой ред Павел Върба трябваше да сглобява състав без Пламен Илиев и Светослав Дяков, измъчвани от контузии. Подобно на Рейш от Разград пък си тръгна Джоди Лукоки през април. Така титулярен вратар бе Владислав Стоянов, пазил на „Герена“ и в мача за Купата на България през март. В защита чешкият специалист пусна Антон Недялков и Сисиньо в ролята на бекове, а двойка централни защитници бяха Драгуш Григоре и Георги Терзиев.
Опорните халфове на „зелените“ бяха Абел Анисе и Стефан Баджи, а пред тях действаше Каули. Нападателят Клаудиу Кешеру бе подпомаган по крилата от Вандерсон и Мавис Чибота.

В началните минути „Левски“ набързо създаде две ситуации. Първо Стайн Спиерингс стреля от дистанция, но твърде неточно.
В 6-ата минута многоходова атака на домакините изведе Станислав Иванов на отлична позиция, но ударът му бе париран от затворилия го Недялков.
Отговорът на гостите не закъсня и след началното отстъпление на свой ред пое инициативата. В 9-ата минута удар от средна дистанция на Анисе бе париран от Милан Миятович. Пет по-късно Кешеру също застраши вратата на домакините, но отново черногорецът внимаваше.
Така се стигна до най-дискусионната ситуация през първата част. В 25-ата минута Чибота получи топката в наказателното поле и центрира на дузпата, където Холмар Ейолфсон я насочи в мрежата, но страничният рефер Дениз Соколов отсъди засада.
В заключителните минути на първата част двата тима си размениха по още една опасност. Първо Кешеру имаше възможност да открие резултата, но ударът му излезе в аут. В ответната атака Станислав Иванов намери отлично Спиерингс на границата на наказателното поле. Нидерландецът пое технично топката, след което стреля технично, но топката мина встрани от вратата на Владо Стоянов.

На почивката Върба бе принуден да прибегне до принудителна смяна, след като Кешеру видимо изпитваше болки. На негово място в игра се появи Якуб Швиерчок. Гостите от Разград нанесоха мълниеносен удар след подновяването на играта. След само 30 секунди игрово време Каули реализира изключително красив гол, стреляйки по диагонал от над 20 м дистанция в далечния на Миятович ъгъл. Голът видимо успокои гостите, които в следващите минути се прибраха в собствената половина, изчаквайки съперника на контраатака. От своя страна играчите на Хубчев така и не намираха пролуки, а и идеи, за да стигнат до вратата на Стоянов. Едва в 68-ата минута бърза атака на домакините изведе Робърта по диагонала, но нападателят избърза, стреляйки от дистанция в аут.
В средата на втората част дойде и първата смяна за „сините“. Теренът напусна Симеон Славчев, за когото това бе първи мач като титуляр за „Левски“. На негово място влезе Филипе Нашименто.

В същото време Паулиньо получи жълт картон за груб фаул, пети от началото на кампанията, и ще пропусне предстоящия мач с „Локомотив“ в Пловдив за Купата.
В 80-ата минута „сините“ имаха претенции за дузпа, след като топката срещна ръката на Терзиев, но главният рефер Николай Йорданов даде знак играта да продължи. В заключителните минути на терена за „Левски“ се появиха офанзивните Мартин Петков и Станислав Костов.  И това обаче не промени случващото се на терена и в крайна сметка "зелените" триумфираха в голямото дерби.

В сряда "Лудогорец" гостува на "Арда" в отложен мач от Първа лига. Ден по-рано "Левски" има тежка визита на "Локомотив" (Пд) за Купата, а в края на седмицата на свой ред ще се отправи към Кърджали за мач с тима на Николай Киров. В класирането "сините" вече са трети, но евентуален успех на ЦСКА над "Витоша" в събота ще смъкне столичния гранд до четвъртата позиция.

"Левски" - "Лудогорец" 0:1
0:1 Каули (46)

"Левски": Милан Миятович, Ивайло Найденов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Мартин Райнов, Симеон Славчев, Станислав Иванов, Стайн Спиерингс, Паулиньо, Найджъл Робърта

"Лудогорец": Владислав Стоянов, Сисиньо, Драгош Григоре, Георги Терзиев, Антон Недялков, Анисе Абел, Стефан Баджи, Каули, Мавис Чабота, Вандерсон, Клаудио Кешерю