Financial Times: "Войните на глада" ще бъдат по-големи от кървавите петролни конфликти, алармира големият агробизнес

Геополитическото напрежение и изменението на климата ще доведат до войни, водени за източници на храна, които ще бъдат по-големи от войните, водени за петрол. Това предупреждава ръководителят на една от най-големите компании за търговия със селскостопански продукти в света, пише Financial Times.

"Водили сме много войни за петрол. Ще водим още по-големи войни за храна и вода", казва Съни Вергезе, главен изпълнителен директор на "Olam Agri", компания търговец на селскостопански храни, базирана в Сингапур. В реч на конференцията "Redburn Atlantic and Rothschild" миналата седмица Вергезе предупреди, че търговските бариери, наложени от правителствата, опитващи се да увеличат вътрешните доставки на храни, са изострили инфлацията при храните. Големите търговци на селскостопански продукти, които направиха рекордни печалби през 2022 г., след като Русия нахлу в Украйна и цените на храните скочиха, бяха обвинени, че подхранват инфлацията на цените на храните чрез налагане на търговски маржове, повишаващи печалбата.

Варгезе обаче твърди, че високата инфлация на цените на храните е отчасти следствие от намесата на правителството. Разпространението на нетарифни търговски бариери през 2022 г. (1266 в 154 държави) в отговор на избухването на войната са създали "преувеличен дисбаланс между търсене и предлагане". По-богатите страни започнаха да трупат стратегически стоки, което доведе до прекомерно търсене и съответно по-високи цени, обяснява Вергезе. "Индия, Китай, всеки има допълнителни резерви. Това подхранва глобалния проблем". Цените на храните започнаха да растат с пандемията Covid-19 и се взривиха, след като Русия нахлу в Украйна, докато някои износители на зърно и торове бяха блокирани от конфликта.

Към всичко това се добавя изменението на климата, което силно засяга глобалното селскостопанско производство, което кара все повече правителства да прибягват до политики на протекция. През 2022 г. Индонезия забрани износа на палмово масло, за да защити местния пазар, докато Индия наложи ограничения върху износа на определени видове ориз в опит да намали вътрешните цени преди парламентарните избори. Тези мерки са погрешни според Варгезе, който предупреждава, че тенденцията на протекционистични политики ще продължи. Агробизнес индустрията, която доставя съставки, фуражи и фибри на световни марки от "Nestlé" до "Unilever4, имаше трудна година. "Olam Agri", която преработва и предлага на пазара зърнени култури, маслодайни семена, хранително масло, ориз и памук и има голямо присъствие на пазарите в Азия и Африка, беше разследвана от нигерийските власти миналата година, след като медиите обвиниха компанията в участие в многомилиардни измама.

Вергезе призова ръководителите на бързооборотни стоки на конференцията, включително ръководителите на гигантите "Coca-Cola" и "Associated British Foods", да се "събудят" и да направят повече за справяне с изменението на климата. Правителствата трябва да облагат емисиите на въглероден диоксид, призова Вергезе и добави: "Днес въглеродът е свободен, така че замърсяваме без ограничения".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят