Financial Times: Западният бряг е изправен пред икономическа катастрофа

Западният бряг е изправен пред икономическа катастрофа, ако Израел не удължи разрешението на своите банки да взаимодействат с палестинските, пише вестник Financial Times, позовавайки се на източници.

„Западни служители предупредиха за „икономическа катастрофа“ в окупирания от Израел Западен бряг, освен ако Израел не поднови жизненоважно разрешение, необходимо на израелските банки да поддържат отношения с техните палестински партньори“, се казва в доклада.

Разрешението за тези транзакции, което изтича на 1 юли, позволява плащания за основни услуги и заплати и улеснява вноса на стоки от първа необходимост.

Израелски служител каза пред вестника, че на 1 април Израел е удължил разрешението за финансови транзакции само с три месеца, тъй като палестинската власт не е предоставила оценка на риска за финансиране на тероризъм и пране на пари.

Палестински служител отговори, като каза, че проверката е трудна поради ситуацията със сигурността.

В същото време източниците на изданието нарекоха въпроса за удължаването на разрешението политическа игра на израелските власти и посочиха, че Съединените щати са заинтересовани от неговото подновяване . Вашингтон иска съюзниците му да окажат натиск върху правителството на израелския премиер Бенямин Нетаняху по този въпрос, казват още събеседниците на FT.

По-рано същия ден Норвегия , Ирландия и Испания обявиха намерението си да признаят палестинска държава. Решението влиза в сила на 28 май. Ирландският премиер Саймън Харис каза, че очаква други страни да предприемат подобна стъпка.

На фона на тези действия израелският външен министър Израел Кац нареди отзоваването на посланиците в Ирландия и Норвегия за консултации . По-късно същото решение беше взето и по отношение на посланика в Испания, а ръководителите на дипломатическите ведомства на три европейски държави в Тел Авив бяха извикани на разговор във външното министерство на еврейската държава „с порицание “ .

В момента независима Палестина е призната от около 140 от 193-те страни-членки на ООН, включително Русия, Китай и Швеция. През октомври 2023 г. руският президент Владимир Путин заяви, че Руската федерация винаги е била на страната на създаването на суверенна палестинска държава със столица в Източен Йерусалим. Тогава той отбеляза, че появата на независима Палестина ще създаде условия за дълготрайна липса на конфликти в региона.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят