Forbes: Руската противовъздушна отбрана ще държи украинските пилоти близо до земята

Руската противовъздушна отбрана ще държи украинските пилоти близо до земята. Това пише в статия за Forbes журналистът Дейвид Акс.

„Военновъздушните сили може да се опитат да прихванат изтребителите-бомбардировачи Сухой на руските военновъздушни сили, които хвърлят до 3000 сателитно насочвани плъзгащи се бомби срещу украински войски и цивилни. Планиращите бомби KAB са „чудотворно оръжие“ за руснаците, отбеляза украинската Deep State. И засега украинците „на практика нямат контрамерки“,” пише още Акс.

„Sukhoi Su-34, летящ високо и бързо, може да хвърли плъзгаща се бомба на 25 мили - или дори 40 мили в случай на по-нови KAB с по-голям обсег. Това е достатъчно далеч, че съществуващата противовъздушна отбрана на Украйна – бивши съветски изтребители и ракетни батареи на земята – не винаги може да отвърне на стрелбата.

Но украинските пилоти на F-16 ще имат много работа, обясни анализаторът Джъстин Бронк в ново проучване за Royal United Services Institute в Лондон. „Излетите на плъзгащи се бомби ще бъдат много трудни за редовно прехващане“, пише Бронк.

Основният проблем е наземната противовъздушна отбрана на Русия, която прави изключително опасно за украинските бойни самолети да летят на голяма надморска височина практически навсякъде в Украйна, но особено в рамките на около стотина мили от фронтовата линия, в обсега на руските С-400 ракетни батерии земя-въздух.

Въпреки че е възможно Украйна да придобива ракети въздух-въздух AIM-120D с обсег от 100 мили за своите F-16, което привидно позволява на украинските пилоти да стрелят по руски планиращи бомбардировачи от ръба на покритието на руската противовъздушна отбрана - на практика AIM-120 няма да достигнат пълния си обхват.

„Когато са близо до фронтовите линии, украинските пилоти ще трябва да летят с тях на много ниски височини, за да избегнат засичането и свалянето им от многослойната руска [въздушна отбрана]“, пише Бронк.

„На такива ниски височини ракетите започват в плътен въздух с много аеродинамично съпротивление и трябва да се изкачват срещу гравитацията, за да достигнат височините, където са целите им“, добави Бронк. „В резултат на това, докато техните ракетни двигатели изгорят след първите няколко секунди на полет, те не са набрали почти толкова скорост или височина, колкото ако са били изстреляни от изтребител, летящ в разредения въздух на големи височини и на свръхзвук скорости.”

Изстрелян от малка надморска височина, AIM-120 губи потенциално десетки мили от обсега си, което вероятно поставя руските планиращи бомбардировачи извън обсега – освен ако украинските пилоти не успеят по някакъв начин да летят дълбоко в контролираната от Русия територия и да оцелеят достатъчно дълго, за да изстрелят своите ракети”, се казва още в статията.

Дейвид Акс е журналист и режисьор, живеещ в Колумбия, Южна Каролина. Той се присъединява към Forbes през 2020 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят