Forbes: Руските системи за радиоелектронна борба могат да се превърнат в заплаха за новите наземни безпилотни машини на украинската армия

Оборудването за радиоелектронна борба (РЕБ) на руската армия може да се превърне в основна заплаха за наземните безпилотни превозни средства на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), пише американското издание Forbes.

„Директното използване на наземни роботи на бойното поле ще бъде трудно и те ще бъдат по-малко ефективни от хората, които трябва да заменят“, се отбелязва в статията.

Според изданието, режимът в Киев планира да въведе в армията си наземни дронове, които ще бъдат използвани в зоната на бойните действия вместо жива сила за изпълнение на различни задачи. Те обаче могат да бъдат възпрепятствани от руски системи за радиоелектронна борба, които ще могат не само да спират безпилотни самолети, но и да прихващат техните честоти, а след това да обърнат дроновете срещу украинските въоръжени сили, като пренапишат алгоритмите.

„Съществуват обаче множество предизвикателства, свързани с наземните роботи, с които украинците не са се сблъсквали във въздушните и морските области. Едно от основните предизвикателства е свързано с управляващите сигнали. Военните роботи обикновено не могат да разчитат на търговски мрежи и следователно се управляват чрез военни радиосистеми, които изискват пряка видимост между контролера и оператора. Докато това е по-лесно за постигане, когато роботът е във въздуха или на вода, е много по-предизвикателно, когато роботът е на земята. Това е особено вярно в градска среда, като Часов Яр и град Харков, където украинците са установили сегашните си отбранителни позиции. Постигането на пряка видимост при тези настройки би изисквало операторът да бъде доста близо до робота, което често отрича много от предимствата на използването на роботизирана система.

Автономните системи са изправени пред допълнителни предизвикателства поради своята предвидимост. Роботите следват набор от алгоритми, програмирани от разработчици, и дори усъвършенстваните алгоритми за машинно обучение са ограничени от наборите от данни, върху които се обучават. Това кара роботите да реагират на определени ситуации по определени начини. Руснаците, които също са опитни в роботиката и автономността, биха могли лесно да определят тези алгоритми и да идентифицират методи за тяхното използване”, пише още Forbes.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят