Гакпо и звездите - откъде черпи таланти Нидерландия и защо Суринам е скритата люпилня

Националният отбор на Аржентина влезе в четвъртфиналите на Световното първенство в Катар 2022, където ще се изправи от 21:00 часа на стадион Лусаил срещу Холандия. Един от акцентите в състава на Луис ван Гаал е Коди Гакпо, 23-годишен нападател, който вече отбеляза три гола на Световното първенство.
Коди Матес Гакпо е една от звездите на Холандия. Неговото страхотно ниво в ПСВ, един от най-добрите отбори в холандската лига, му позволи да дебютира с отбора си в средата на 2021 г. 

Гакпо е роден в Айндховен на 7 май 1999 г. и е средният от трима братя: Сидни (на 29 години, играе за Айндховен) и Дъкфрйй (отново в редиците на ПСВ). Баща му, Джони, е тогоанец и се жени за Анк, която е холандка. И двамата внушили в него любовта си към спорта от ранна възраст, тъй като бащата започнал да играе футбол за Того, докато тя играела ръгби.

Коди е фен на ПСВ от дете. След като прави първите си стъпки във футбола на четиригодишна възраст в EVV Айндховен, футболен отбор в неговия квартал, на шест той преминава тестовете в ПСВ и започва да тренира в низшите лиги. През сезон 2007/08 неговата категория е обявена за шампион.
От самото начало Коди вече е нападател. Неговият младежки отбор в ПСВ вкарва стотици голове, за да печели турнири. Някои мачове завършват с 20-0 и Гакпо е авторът на половината от тези голове. Но когато достига пубертета, той престава да бъде нападателят, който може да вкара десет гола на мач: конкуренцията става по-трудна за него. 

В много ранна възраст малкият Гакпо започва да получава ужасни наранявания. Първо той къса мускул на прасеца и два пъти е хоспитализиран поради тежестта на нараняването. След възстановяването си Гакпо отново чупи глезена си и не играе футбол три месеца. Но в ПСВ не му обръщат гръб и треньорите го подкрепят. 

Един от тези, които му помагат и го съветват най-много, е Рууд ван Нистелрой, холандски нападател, играл за Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид, а днес - директор в ПСВ. Ван Нистелрой познава Гакпо от 14-годишен и го приема като свой син и ученик. Благодарение на това представянето на младежа се подобрява и помага на категорията му да стане шампион.

Добрите му представяния водят до повишаването му във втория отбор на ПСВ през 2016 г. и две години по-късно той прави скок в Първа дивизия. Ляво крило, той дебютира в Ередивизи на 19 години и малко след това печели Суперкупата. Освен това той вкарва победния гол на финала за Купата на Холандия през 2022 г. 

Неговите 1,89 метра биха могли да го поставят като типична 9-ка, но в действителност той е ляво крило с много скорост и умения. Той вече отбеляза три гола в Катар - срещу Сенегал, Еквадор и страната домакин. Ще го спрат ли Николас Отаменди и Кристиан Ромеро?

Четвъртфиналите на Световното първенство противопоставят аржентинския национален отбор с Холандия. В исторически план великият холандски талант е имал общ знаменател и това е била малката нация Суринам.
Суринам се намира на североизточното крайбрежие на Южна Америка, между Кооперативна република Гвиана и Френска Гвиана. Осем хиляди километра го делят от Холандия, въпреки че до 1975 г. е под контрола на "лалетата". 

Преглеждайки имената на футболисти, които са имали суринамски произход и са играли за Холандия, има няколко, на които всяка нация би завидяла. Това са Рууд Гулит, Франк Рийкард, Едгар Давидс - настоящ помощник на Луис Ван Гаал в нидерландския отбор, Михаел Райцигер, Уинстън Богард, Кларънс Зеедорф и дори Патрик Клуйверт. Всички те можеха да изберат да играят за Суринам, поради това, че имат суринамски произход.
Някои от тези имена, като полузащитника Кларънс Зеедорф, идват директно от Суринам. Бившият играч на Реал Мадрид, Интер и Милан, между другото, е роден в Суринам година след като нацията придобива своята независимост. Той обаче представляваше Холандия, когато успя като футболист. По собствено решение? Не, а защото закон забранява на онези, които са напуснали Суринам след независимостта му, да го представляват. Същото се случи и с Гулит, чийто баща беше част от федерацията на Суринам, и Рийкард, чийто баща играеше за Суринам.

Всеки би си помислил, че това, че са играли за Холандия, а не за Суринам, е било полза, тъй като всички тези играчи са имали възможност да участват в Световни първенства, Еврокупи и така нататък. Ксенофобията обаче е налице и през 90-те години на миналия век тази група играчи беше известна като "бандата на Суринам". Някои конфликти ескалираха, като Едгар Давидс се оттегли от Евро 1996 след несъгласие с мениджъра Гуус Хидинк, а Клуйверт каза, че би се чувствал по-удобно да играе за Суринам. Дори Тийс Либрегтс, треньор на холандския национален отбор от онези години, беше обвинен в расизъм, защото наричаше Гулит "мързеливо черно момче".
През Катар 2022 представителството на Суринам в отбора на Холандия остава в сила, с капитан Върджил Ван Дайк  като основен представител. Дори Давидс днес е част от екипа на Ван Гаал. Освен тях в тая група са и Дензъл Дъмфрис, и Стивън Бергвайн и дори американският играч  Сержиньо Дест, който е роден в Ню Йорк и играе за САЩ, но чийто баща е роден в Суринам, а майка му е холандка от суринамски произход.

В момента големите звезди избраха да представляват Холандия, главно защото, за разлика от гореспоменатите случаи, те почти нямат пряка връзка със Суринам и всички са родени на холандска земя. Във всеки случай връзката все още е налице и някои футболисти парадират с корените си, както направи халфът на Ливърпул Джорджинио Вайналдум, който пропусна Световното първенство поради сериозна контузия, когато позира с двойно знаме след спечелването на Шампионската лига през 2019 г.: Холандия от едната страна и Суринам от другата. Понастоящем тези играчи, родени в Холандия, но с произход от Суринам, могат да изберат специален паспорт, който им позволява да представляват страната в официални състезания.

Федерацията на страната дори има планове да стартира нова професионална лига с шест отбора. Както нейният президент, Джон Кришнадат, обясни за The Athletic, идеите варират от покриване на разходите за сигурност, планиране и логистика за всички отбори до безплатни билети за публиката, която да се тълпи на стадионите.

Връщайки се към футбола, Холандия винаги е карала хората да говорят за качествата на своите играчи и треньори, някои от които са добре познати на аржентинците: Йохан Кройф, Ринус Михелс, Йохан Неескенс, Едгар Давидс, Рууд Гулит, Кларънс Зеедорф, Денис Бергкамп, Патрик Клуйверт, Рууд ван Нистелрой, Ариен Робен, Марко ван Бастен и Франк Рийкард, човекът, който даде на Меси дебюта му в Барселона.
Холандия не може да спечели Световна купа, но знаеше как да остави своя отпечатък с брилянтен стил на игра през 70-те години. От 22 световни първенства тимът участва в 10, от които достига до три финала: 1974, 1978 и 2010 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят