Google отбелязва рождението на българина, открил бактерията на киселото мляко

Google отбелязва днес рождението на д-р Стамен Григоров - български микробиолог и лекар, известен като откривател на бактерията, отговорна за образуването на родното кисело мляко, Лактобацилус булгарикус (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus; известна като Lactobacillus bulgaricus).

Бактерията се храни с лактоза и произвежда млечна киселина, среща се свободно в природата на България.

Бактерията е описана за първи път през 1905 г. от българския студент Стамен Григоров в доклад, изнесен в Института "Пастьор" в Париж. По това време той следва медицина в Женева.

Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има благотворно влияние върху човека.

Един от първите пробиотици в света е разработен от проф. Никола Александров през 80-те години на ХХ век в България именно на базата на Лактобацилус булгарикус.

В родното село на д-р Стамен Григоров - Студен извор, е създаден Музей на киселото мляко. 

Той е роден там през 1878 година. Завършва гимназия в София. Следва „Естествени науки“ в Монпелие.

Прави докторантура по медицина в Женевския университет. Дисертацията му е на тема „Принос към патогенезиса на апендицита“. Отличена е със специална награда на университета.

Работи в Женевския университет като асистент на проф. Леон Масол, професор по бактериология. Той оценява ерудицията на младия българин и го насочва в научните му занимания, осигурява му достъп до модерни лаборатории, в които да изследва киселото мляко, изпращано от съпругата му Даринка от България.

През 1905 г. д-р Стамен Григоров за пръв път описва млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. Първоначално описва млечнокиселата пръчица като „Бацил А“. По-късно микроорганизмът е наречен „Лактобацилус булгарикус“, в чест на родината на неговия първооткривател. 

Днес официалното име на този микроорганизъм е „Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus Grigoroff 1905“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука