"Steadfast Dart 25" с участието на България: Стотици бойни машини пътуват към Румъния за най-мащабното учение на НАТО в Източна Европа

България участва в най-мащабното за 2025 година учение на НАТО "Steadfast Dart 25"

Британската армия натовари стотици военни превозни средства на гигантски фериботи в четвъртък, за да бъдат транспортирани до Румъния за първото разполагане на съюзническите сили за реагиране на НАТО, съобщава агенция dpa в петък, цитирана от Agerpres.

Общо 730 военни превозни средства бяха натоварени на три ферибота в Sea Mounting Center в Марчууд, Хемпшир, преди учението "Steadfast Dart 25", което има за цел да покаже способността на НАТО за бърза мобилизация в цяла Европа. Военното учение, което ще се проведе през февруари, се смята за безпрецедентно за Източна Европа, като се провежда в три държави - Румъния, България и Гърция.

Патрулни превозни средства Foxhound и оръжейни платформи с висока мобилност Jackal, бронирани патрулни превозни средства Mastiff, цистерни с гориво и мотокари бяха качени на борда на MV Hurst Point, пътуващ за гръцкото пристанище Александруполис, в четвъртък.

По същия повод 2434 британски войници ще пътуват до Румъния с камион или самолет, Кралската шотландска драгунска гвардия и 4-ти батальон на Кралския полк на Шотландия ще бъдат разположени за това учение, отбелязват източниците, цитирани от Agerpres и Digi24.

Двата полка, които са част от Седма лека механизирана бригада ("Пустинните плъхове"), ще формират основната бойна група, подкрепяна от други британски сили и представители на пет други страни от НАТО.

Първото учение в рамките на новите съюзнически сили за реагиране

Учението бележи първото разполагане в рамките на новите съюзнически сили за реагиране, които замениха силите за реагиране на НАТО миналата година, за да реагират „бързо и ефективно“ на „всяка заплаха в променяща се среда за сигурност“ в мирно време, кризи и конфликти.

Целта е да се тренира основно разгръщане на сухопътни, морски и въздушни сили на територията на Европа, което ще бъде последвано от войски, които ще се присъединят към румънските въоръжени сили за годишното отбранително учение на страната.

Полк. Джим Биър, заместник-началник на щаба на Първа дивизия, която командва сухопътния компонент, каза от Марчууд: "Това (разполагане) е важно за Обединеното кралство, защото това е първият път, когато Съюзническите сили за реагиране са били разположени и Съединените щати Кралството осигурява командването на сухопътния компонент".

Той обясни, че за 2300-километровото пътуване до и от Румъния превозните средства и войските на НАТО ще пътуват по различни маршрути, като море, шосе и железопътен транспорт, за да тестват способността на НАТО да се разполага под натиск.

Потвърждавайки участието на Великобритания в учението по-рано този месец, министърът на отбраната Люк Полард каза: "Това правителство иска Обединеното кралство да бъде водещата европейска нация в НАТО. Учението Steadfast Dart демонстрира нашия непоколебим ангажимент към НАТО и подчертава ключовата лидерска роля на Обединеното кралство в Алианса".

"Докато наближаваме тригодишната годишнина от незаконното, широкомащабно нахлуване на Русия в Украйна, ние трябва да продължим да укрепваме нашата колективна защита заедно, за да възпираме ефективно (руския президент Владимир) Путин", добави британският министър. 

Съобщението на Министерството на отбраната

„Steadfast Dart 2025“ (STDT25) е най-голямото учение на НАТО за 2025 година с реално развръщане на формированията от Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Force - ARF), което ще се проведе на териториите на България, Гърция и Румъния през първото тримесечие на 2025 г. В него участват около 10 000 военнослужещи от 9 съюзнически държави - България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. 

Учението е планирано от Върховното главно командване на съюзните сили на НАТО в Европа (SHAPE) и се провежда от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP). „Steadfast Dart 2025“  е основното учение в периода на дежурство на Съюзните сили за реагиране на НАТО - стратегически сили с висока степен на готовност, способни да действат в различни домейни в по-кратък срок. 

Целта на учението е да се тестват способностите и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF), оперативната съвместимост между участниците и страните домакини.

В учението участват военновъздушни, сухопътни, военноморски и сили за специални операции; 17 кораба; над 20 самолета и вертолета, в това число изтребители EF2000, F16, AV 8B HARRIER и транспортни самолети A400; повече от 1500 единици бойна техника, включително танкове, ракетни установки за залпов огън, самоходни артилерийски установки, бойни машини на пехотата (БМП) и бронирани транспортни средства (БТР).

„Steadfast Dart 2025“ демонстрира единството, решимостта и силата на НАТО да защитава свободата и териториалната цялост на държавите-членки, общите ценности и международния правов ред. То отговаря на политиката на НАТО за провеждане на отбранителни учения при съблюдаване на принципите за прозрачност и пълно зачитане на международните договорености.

Разполагането на Съюзническите сили за реагиране (ARF) от Франция, Италия, Испания, Словения, Турция и Обединеното кралство Великобритания в рамките на учението ще се извърши от началото на януари до началото на февруари 2025 г. на територията на България, Гърция и Румъния.

В тази връзка през територията на нашата страна от 12 януари до 9 февруари 2025 г. към Румъния ще преминат участниците в учението с лично оръжие,  боеприпаси и бойна техника от състава на въоръжените сили на Испания - до 100 военнослужещи и до 290 бойни и транспортни машини, на Италия -  до 200 военнослужещи и до 90 бойни и транспортни машини, на Гърция - до 50 военнослужещи и до 25 бойни и транспортни машини,  на Турция - до 60 военнослужещи и до 12 бойни и транспортни машини, от Обединеното кралство - до 900 военнослужещи и до 450 бойни и транспортни машини, и от Нидерландия - до 10 военнослужещи и до 6 транспортни машини. От 22 февруари до 30 март те ще преминат обратно от Румъния, за да се завърнат в пунктовете си за постоянна дислокация.

В рамките на учението от 3 до 28 февруари на територията на България

В рамките на учението от 3 до 28 февруари на територията на България ще бъдат разположени елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF) от състава на въоръжените сили на Испания, Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-ITA), щабни офицери от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP) и др. Общо в нашата страна ще пребивават до 460 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси, до 95 бойни и транспортни машини; до 2 вертолета NH90; до 2 транспортни самолета A400 „AIRBUS“ и до 6 самолета AV-8 „HARRIER“.

Броят на участниците в учението, пребиваващи в страната, както и на транзитно преминаващите от Гърция и Турция към Румъния и обратно, няма да надвишава международните договорености.

Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF), участници в учението STDT25, и осигуряването на тяхната поддръжка като страна домакин ще допринесе за утвърждаване ролята на България  като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса.

От българска страна в учението STDT 25 ще  участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Предвижда се в средата на февруари да бъде организиран медиен ден в рамките на учението в района  на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“. 

От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по републиканската пътна инфраструктура за участие в учението на територията на Румъния. Те са от състава на въоръжените сили на Италия и ще бъдат охранявани и ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“. Точните маршрути за придвижване на военните колони ще бъдат определяни в зависимост от актуалната пътна обстановка в координация с Главна дирекция „Национална полиция“ и Агенция „Пътна инфраструктура“.