Испания е скритият фаворит за титлата на ЕВРО 2024, Италия с драма стигна до осминафиналите

Испания победи с 1:0 Албания на "Меркур Шпил-Арена“ в Дюселдорф в мач от последния трети кръг в група „B“ на Евро 2024 в Германия. Наставникът Луис де ла Фуенте направи 10 смени в състава си спрямо мача с Италия, но въпреки че игра с резервите, "Ла Фурия" взе още 3 точки и печели групата с пълен актив.

В 12-тата минута Микел Мерино опита изстрел, но неуспешно, след което испанците поведоха в резултата след комбинация на Дани Олмо и Феран Торес, а нападателят на Барселона отбеляза и донесе победата на тима си. В 37-ата минута Олмо стреля в аут. След това и голмайсторът Торес с глава би над гредата. В последната минута на първата част халфът на Интер Кристиан Аслани шутира, но стражът на Испания Давид Рая отрази удара му. Второто полувреме започна с шанс пред Хоселу, който обаче стреля в аут. В 62-ата минута Фермин Лопес направи дебют за Испания, заменяйки Микел Оярсабал, а 3 минути по-късно Армандо Броя стреля, но Рая отново изби.

В другия мач в групата Хърватия и Италия завършиха 1:1 на „Ред Бул Арена“ в Лайпциг. Еврошампионите имат 4 точки в класирането и продължават напред към осминафиналите. Възпитаниците на Лучано Спалети направиха чудото в 8-ата минута на продължението на двубоя, стигайки до изравнителен гол.

В 5-ата минута Лука Сучич стреля от далеч, но италианският страж Джанлуиджи Донарума изби в корнер. В 11-ата минута Лоренцо Пелегрини засече центриране с глава, но в аут. Десет минути по-късно Ретеги стреля, но беше блокиран от Йошко Гвардиол. В 26-ата минута Алесандро Бастони можеше да се разпише с глава, но Доминик Ливакович успя да отрази изстрела му. Десет минути след това вратарят се справи и с удар на Пелегрини. В 52-ата миинута бе отсъдена дузпа за Хърватия. След удар на Понгранчич топката нацели ръката на Федерико Димарко и след консултация с ВАР съдията Дани Макели отсъди дузпа zа "ватрените". Лука Модрич стреля, но Донарума отрази удара му. Хърватите центрираха топката към Анте Будимир, който стреля, Донарума отново отрази, но при добавката Модрич поправи грешката си при дузпата и този път отбеляза. В 73-ата минута Джакомо Распадори шутира от свободен удар и след рикошет в стената топката излезе в корнер, след който обаче не последва опасност. След това, в края на мача и Скамака стреля, но неуспешно. Реферът обяви 8-минутно продължение, а Италия не спря да вярва в себе си. В последните 30 секунди Закани вкара за 1:1 и хвърли в екстаз цялата страна и всички италиански фенове на трибуните, класирайки тима на осминафинал.

Трети в подреждането в групата останаха хърватите с 2 точки, които си тръгват от ЕВРО 2024. Другият напускащ първенството е тимът на Албания, който остана с точка актив.