Историята е една – деспотична победа на „лъвовете” над Македония при инфарктно „гостуване” в Скопие

България победи Северна Македония с 1:0 в инфарктен мач под дъжда на стадион „Тоше Проески”. Срещата бе последна от група 4 на Лига C в турнира Лигата на нациите и за двата тима. Залогът за българите бе попадането в 4-а урна в жребия на предстоящото европейско първенство през 2024 г. Жребият за турнира е на 9 октомври във Франкфурт.
Двата най-забележими момента през първата част бяха бруталното освиркване на българския химн от страна на македонските фенове и червеният картон, който Тодор Тодороски получи от австрийския рефер Юлиан Вайнбергер, след като се опита да потроши с бутоните си коляното на Марин Петков.
В 25-ата минута Милан Ристовски шутира, но българският вратар Даниел Наумов спаси далечния удар в единственото по-сериозно голово положение за първите 45 минути.
Втората част започна с гол от съблекалнята за българския тим. И кой, ако не капитанът Десподов да бъде голмайстор. Радослав Кирилов пое топката и бързо, с ювелирен пас я изстреля към Десподов, който я овладя на гърди, свали я на терена и с техничен удар, през четирима македонски защитници, които не успяха да догонят нито Кирилов, нито капитана ни, прати топката в мрежата за 0:1.
В 61-ата минута Альоски стреля към българската врата, но Валентин Антов предотврати чист гол от голлинията пред Наумов. Само 4 минути по-късно Филип Кръстев с бомбен шут от 20 метра имаше шанс да удвои, но Столе Димитрески отрази удара му.
В последните 3 минути капитанът на Македония Барди провокира спречкване срещу Ради Кирилов и получи жълт картон. Картони получиха и двамата треньори Младен Кръстаич и Благоя Милевски.
Победата е отговор на националите на поругаването на химна, на обидите в социалните мрежи и най-вече на подигравките с националната ни история и националните ни герои. Преди срещата македонските фенове си позволиха да направят колаж, „обличайки” Яне Сандански и Гоце Делчев в националната фланелка на Македония.
Победата е историческа, защото е първа за България като гост от 2018 г. насам, когато надиграхме с 2:0 Словения в Талин отново в Лигата на нациите. Днес възпитаниците на Кръстаич предотвратиха серия от 22 български гостувания без успех.