IT експерти и политически наблюдатели, пред “Труд news”: Изборите са купени заедно с машините

Президентът Румен Радев разговаря с ръководството на ЦИК за готовността на Комисията за провеждане на избори 2 в 1.

ЦИК предупреди в доклад парламента, че вотът у нас е зависим от частна фирма

Машините са под контрол на “Сиела Норма”

Изборите в България са купени още със сделката с машините, защото държавата е абдикирала от изборния процес, техниката е изцяло под контрола на частна фирма, а парламентът не промени Изборния кодекс, за да премахне машините, коментираха пред “Труд news” IT експерти и политически наблюдатели.

За поредна година европейските избори на 9 юни и предсрочните парламентарни избори ще се правят с техниката на компанията “Смартматик”, а “Сиела Норма” като неин представител е единствената фирма, която се занимава със софтуера на машините.

Една година след като ЦИК обяви в доклад за изборите на 2 април, че “при всяка модификация на софтуера под различна форма се налага участието на представители на “Смартматик Интернешънъл Холдинг Б. В.”, което поставя българските избори "в зависимост от една чужда компания, което създава предпоставки за недоверие в машинното гласуване”, машините все още са под абсолютния контрол на “Сиела Норма”, признаха и депутати от 49-ото Народно събрание. “Нали разбирате, че след появата на записа на “Продължаваме Промяната”, няма как да убедим обществото, че не се раздават едни флашки с резултати”, коментираха народни представители от опозицията.

Създадената временна парламентарна комисия за проверка на машините дори не е разгледала доклада на ЦИК, където се настоява за промяна в законодателството, установи проверка на “Труд news”. В документа се казва ясно следното: “В случай, че законодателят предвижда машинното гласуване да остане начин на гласуване, трябва да бъде изготвен нов софтуер по възлагане от българската държава, който да бъде публично достъпен (open source) и който да позволява да се произвеждат избори от всякакъв вид, както и произволна комбинация от тях. Тъй като ЦИК намира, че произвеждането на изборите следва да се разглежда като въпрос на национална сигурност, е необходимо в Изборния кодекс да се посочи държавен орган, разполагащ с експертен и административен ресурс, който да е ангажиран с изработването на такъв софтуер и неговото модифициране”.

Централната избирателна комисия вече е предприела действия за проверка на флашките за машините - тяхната годност, кои дават дефект и каква част не бива да се използват, тъй като срокът им на годност е изтекъл.

Пред президента Румен Радев председателят на ЦИК Камелия Нейкова потвърди, че по отношение на изборите за членове на Европарламент ЦИК е в голяма степен готова за провеждане на вота. На 3 април изтече срокът за подаване на предложения по тази обществена поръчка относно софтуера.

“Има едно постъпило предложение (на “Сиела Норма, б. р.), но най-вероятно, ако изборите бъдат 2 в 1, ще се наложи да обявим нова обществена поръчка, тъй като се оказа, че няма законова възможност тази поръчка да се измени, за което ще са ни необходими едни 25-30 дни, за да бъде проведена законосъобразна тази процедура”, каза още Нейкова. По-рано от ЦИК обявиха, че в случай, че изборите бъдат на една и съща дата, вероятно ще може да се гласува с една машина и на двата вида избори, но може картите за отключване на машините да са различни.

От Изборния кодекс

Видове бюлетини 

Чл. 206. В избирателната секция избирателят може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване, освен в случаите на чл. 212, ал. 5 (секции под 300 избиратели)и чл. 269 (В случаите, когато поради възникнали непреодолими външни обстоятелства машинното гласуване се окаже невъзможно, секционната избирателна комисия уведомява незабавно районната избирателна комисия и Централната избирателна комисия. Гласуването продължава с хартиени бюлетини).
(2) Гласуването с бюлетина за машинно гласуване е равностойно на гласуването с хартиена бюлетина.
(3) Избирател, който е избрал да гласува с бюлетина за машинно гласуване, не може да гласува с хартиена бюлетина.
(4) За гласуването с бюлетина за машинно гласуване се прилагат съответните правила, които се отнасят до гласуването с хартиена бюлетина.

Доц. Иван Иванов, Катедра “Информационни технологии” към ВУТП, пред “Труд news”: Винаги съществува възможност за пробив, и то именно от човека

Нищо не се е променило относно провеждането на вот с машини от последния път. Винаги си остава възможността за някакво разминаване. Зависи от това ключът, който де факто активира самата машина и софтуера, къде се намира, как се съхранява, кой има достъп до него и т. н.

Винаги съм казвал, и на студените, че когато има хора, има проблеми. Това е истината. Най-слабото звено в една цялостна система е човекът, за съжаление. Дори и технически нещата да са изрядни, винаги съществува възможност за пробив и то именно от човека. Нещата са много комплекси.

Хеш кодът и функциите служат именно за това, за да не може да се подмени някакво съобщение, някакъв низ от символи, които са ключът за активирането на софтуера. Те са по специфична математическа функция, която е еднопосочна, няма втори вариант. Но за съжаление той може да бъде копиран. Хипотетично говорим, че това нещо може да се направи. След като може да бъде копиран, преди самото активиране, той може да бъде подменен, ако е необходимо - някаква стойности от него да бъдат представени като все едно са оригинален такъв ключ и т. н. Много хипотетични вероятности могат да възникват. Няма стопроцентова защита.

Сорс кодът на машините може да бъде проверен предварително за намеса. Всичко има дигитален отпечатък и то не само един. Може да се види промяна в датата, всичко може да бъде проверено. Ако нещо е манипулирано, това е вече цифрова криминалистика, която в нашата страна не е толкова навлязла, но на много места тя функционира и има последствия.

Проф. Михаил Константинов, пред “Труд news”: В цивилизованите държави няма гласуване с машини

Доверието в техниката е сринато

Първото и най-важно е, че на машините за гласуване им изтече гаранцията. Това не означава, че те непременно ще дефектират, но означава, че фирмата вече не носи никаква отговорност за начина на тяхното функциониране. Всеки от нас, които работим с компютри знаем, че компютърът може да работи години след като му изтече гаранцията, но вече нямаме гаранционна поддръжка и ако той тотално излезе от строя, никой не отговаря за това. Тоест, ако утре 10 000 машини за гласуване излязат от строя, това си е за наша сметка - такива са законите на търговията.

Второто, което трябва да се каже е, че не може в 21 век една европейска държава в своя изборен процес да зависи от някакви технически детайли. Дали ще гласуваме с хартиени бюлетини или с машини е технически детайл. Това не е сърцевината, не е смисълът на изборите. След като сме се докарали до положение да обсъждаме технологията на изборите, значи сме много зле. И тук си задаваме отново основния въпрос - къде в Европа има машинно гласуване? Никъде! Някой ще каже “В град Брюксел”.

Да, в град Брюксел е така. Може да приемем, че става дума за около 1 процент от избирателите в Европа. И ние сме другите - още 1 процент. В цяла Европа никъде няма машинно гласуване, а където имаше - го изхвърлиха след поредица съмнения и скандали. В Германия го забраниха! Самият факт, че всички държави изхвърлят машините за гласуване, трябва да ни говори много, да ни светне най-после. Едната от причините бяха подобни спорове. Така се случи, например, в Ирландия - започнаха разправии за машините за гласуване, дали стават или не. Накрая взеха решение и ги изхвърлиха. Обидно е дори да коментираме машинното гласуване, защото такъв тип гласуване в Европа няма.

Основните държави, в които има машинно гласуване са Индия, Бутан, Бразилия и Венесуела. В тези цветни държави гласуват машинно. В някои от отделните американски щати се гласува машинно, но по друга технология. Примерно, отпечатват се бюлетините и така нататък, което ние го възприехме до известна степен от последното гласуване. Там има няколко фирми, които са доставчици на машините за гласуване.

Вижте, не е основният въпрос дали фирмата, която се занимава с гласуването е една или няколко. Просто машинното гласуване не се използва в цивилизованите държави. Ако беше толкова хубаво и сигурно, поне една европейска държава щеше да го прилага.

Разбира се, не може конкретно да кажем, че изборите с машини се фалшифицират, въпреки че в онзи запис от заседанието на ПП си го признаха. Но аз твърдя, че именно и заради този разговор, доверието в машините е сринато и те трябва да се премахнат от изборния процес.

Веселин Тодоров, “Сиела Норма”: Флашпаметите остаряха, не са много надеждни

Флашпаметите поостаряха, те са между 3,5 и 5-годишни и започват да не са много надеждни. Като цяло, всички флашпамети са такива - не са много надежден инструмент за архивиране на данни. Хубаво е информацията да се държи на нещо по-сигурно. Трябват нови флашки и ЦИК предприеха стъпки за закупуването им. Ако изборите да 2 в 1, почти няма да се променя софтуерът. Разбира се, ще има малки доработки, но много малки. Държавата по-скоро няма да прави разходи за това. И времето ще е достатъчно. За европейските избори днес (б. р. вчера) отключихме офертата, ЦИК ще я разгледат. Това дава по-голямо улеснение на Министерството на електронното управление.

Георги Свиленски, народен представител от БСП, пред “Труд news”: Сглобката блокира временната комисия за проверка на машините

Управляващата сглобка направи всичко възможно да замете под килима Временната парламентарна комисия за проучване на всички факти, свързани със сигурността на машинното гласуване, да блокира работата є като не се свикваха заседания и комисията вече е с изтекъл срок, ако мога да се изразя така. В тази комисия проведохме точно две заседания, нямаше председател и по тази причина тя трябваше да се свиква от председателя на 49-ото Народно събрание. Третото заседание в края на месец октомври пропадна, тъй като посоченият за председателстващ не дойде и оттогава не сме се събирали.

До ден днешен няма как да кажем на българските граждани, че машинният вот е надежден, тъй като стана ясно, че българската държава е заложник на една частна фирма. Нямаме отговор на редица въпроси относно честността на вота. Недоверието в машинното гласуване не спадна след промените в Изборния кодекс за преброяването на разписките от машините - напротив.

Президентът Румен Радев насрочи консултации с партиите за днес

Димитър Главчев представя служебния кабинет, изборите ще са 2 в 1

Определеният за служебен премиер Димитър Главчев представя днес състава на служебното правителство пред президента Румен Радев.

В петък определеният от президента Румен Радев за служебен премиер Димитър Главчев ще представи на президента състав на служебното правителство, като срещата на “Дондуков” 2 е насрочена за 9,30 часа. При представянето на проекта на състав на кабинет ще присъстват и представители на парламентарно-представените партии. След като Главчев обяви състава на служебното правителство, ще започнат консултациите на президента с парламентарните групи в 49-ото Народно събрание, както е по Конституция. След консултациите държавният глава трябва да реши кога ще насрочи изборите за 50-ото Народно събрание, като очакванията са те да се проведат заедно с европейските избори на 9 юни.

“Димитър Главчев заяви, че ще бъде готов със състав на Министерския съвет, каза президентът Румен Радев по време на срещата си с ръководството на Централната избирателна комисия (ЦИК). “Имате ли готовност към основния вариант, към който призовах г-н Димитър Главчев? Това е избори “две в едно” на 9 юни”, обърна се към представителите на ЦИК държавният глава. “Най-важното е да потвърдите, че вие може да се справите, чисто организационно и технологично, за избори “две в едно” на 9 юни. Мен това ме интересува”, каза още Радев. Мисля, че ще се справим с избори “2 в 1”, отговори председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения