Как да спомогнем за опазването на големия воден бик

 Един от приоритетните за опазване на територията на Европейския съюз животински вид е големият воден бик – птица от семейството на чаплите. Името му идва от издавания от мъжките екземпляри през размножителния период силен звук, който наподобява мучене на бик. В тихо време той може да се чуе на разстояние от 2 до 4 километра, най-вече през нощта или когато пада сумракът. Обичайно видът населява обширните водни или заблатени пространства, обрасли по-гъсто с тръстика или камъш.

У нас големият воден бик е гнездящ, прелетен, преминаващ и зимуващ вид.

През 2020 г. сдружение „Съюз за защита на природата” с финансовата помощ на Оперативна програма „Околна среда”  стартира проект № BG16M10P002-3.016-0002-C01 „Подобряване на природозащитното състояние на големия воден бик (Botaurus stellaris (Linnaeus,1758) в България, чрез прилагане на комплексни мерки в ключови за вида местообитания от Натура 2000“, каквито са Драгоманско блато и ЗМ „Калимок-Бръшлен”. За да има достатъчен хранителен ресурс за големия воден бик в Драгоманското блато и в ЗМ „Калимок-Бръшлен“, където той гнезди, Проектът предвижда зарибяване с видове, които са потенциален хранителен ресурс за рядката птица. Заедно с това ще се разработи ръководство с мерки и насоки към дейностите за екстензивно рибовъдство, съобразено с жизнения цикъл и изискванията на големия воден бик.

Но само зарибяването няма да е достатъчно, за да осигури опазването на големия воден бик в тези водни басейни. Бракониерският лов и риболов водят до уязвимост на видовете и техните местообитания. Поради вредно бракониерство огромна част от рибата, която навлиза за размножаване в разливните зони край р. Дунав, се излавя. Съществен е проблемът и в Драгоманското блато, където някои риболовци практикуват  своето хоби, вкл. през забранения период.

За опазването на големия воден бик от изключителна важност е да се ограничи максимално уловът на маломерна риба и да се преустанови замърсяването с битови отпадъци около местата, подходящи за риболов.   

Ако се практикува спортен риболов, не бива да се допуска прекалена експлоатация или излавяне улов на рибки, подходящи за храна на големия воден бик или нарушаване структурата на рибните популации.

Не бива да се допуска и косене на растителността по бреговете по време на гнезденето, лов на водолюбиви птици на по-малко от 500 м от брега на водоема, използване на методи и средства за прогонване на водолюбиви птици.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Новини