Кметът на Созопол, Тихомир Янакиев: Спирането на „Алепу вилидж“ ще е лош сигнал за инвеститорите

Сметката за евентуално събаряне на подпорната стена ще я платят жителите на Созопол

Само дни преди решението на Бургаския районен съд за законността на издаденото от община Созопол строително разрешение за проекта „Антеа Резидънс“ потърсихме кмета на Община Созопол Тихомир Янакиев за това как евентуалното спиране на проекта ще се отрази на финансовото състояние на общината и за това кой ще плати сметката при евентуалното събаряне на подпорната стена, която спира активизираното свлачище на терена и е първи етап от ваканционния проект.

- Г-н Янакиев, потърпевша ли е Община Созопол от споровете около изграждането на проекта „Антеа резидънс“ ( бивш „Алепу вилидж“) край Алепу?

- Разбира се. Все повече се стремим да сме „зелени“. Аз също съм за това да опазим природата. Но е добре и да се разгледа генезиса на този проект. Той реално е започнал още през 2004 г., като е бил замислен като публично-частно партньорство между Община Созопол и инвеститора. Проектът е разглеждан в комисия и от общинските съветници тогава и е приет за реализация. Никой тогава не е протестирал, а местната общност е приела идеята, тъй като се е очаквало Общината да има и преки приходи от реализацията й. Впоследствие обаче Общината продава дела си и проектът става изцяло частен. И днес се говори против изграждането на подпорната стена и същите тези хора, които са били съгласни с проекта преди, сега протестират.

Никой обаче не коментира факта, че събарянето на тази бетонна постройка ще доведе до истинска, а не до предполагаема, екологична катастрофа. Къде ще се депонират тези строителни отпадъци от разрушаването, при условие, че Община Созопол не разполага с депо за строителни отпадъци? Кой ще поеме разходите по събаряне, кой след това ще укрепва свлачището, което безспорно ще се активира? Поне досега не съм чул да се коментират тези важни въпроси. Факт е, че един главен архитект и един кмет преди мен са дали разрешение за този проект. Добър или лош, това е факт. И е нормално фирмата-инвеститор да се чувства подведена от тях, защото те са дали това разрешение. Кой ще компенсира сега вложенията на тази компания? Нормално е те да искат компенсации при това от Община Созопол, която е издала това строително разрешение.

- В случай, че компанията поиска финансова компенсация, как това ще се отрази на бюджета на Община Созопол? Може ли да доведе до фалит?

- Ето, това е въпросът. Ние тъкмо сме успели що-годе да стабилизираме финансовото състояние на Общината и ако сега трябва да плащаме компенсация е ясно, че няма откъде да се вземат тези средства освен от гърба на хората, които живеят в тази община. И няма да обвиня фирмата, ако се опита да защити интереса си по този начин. Сигурно и аз така бих постъпил на тяхно място.

- Според вас кой е по-добрият вариант за Община Созопол – да се довърши „Алепу резидънс“, да се събори вече изградената подпорна стена или да остане в сегашния си вид?

- Не съм убеден, че в случая изобщо може да се говори за добър вариант. Ако проектът бъде довършен, това неминуемо ще промени облика на района и на любимия на мнозина „шофьорски плаж“. От друга страна, ако проектът бъде стопиран, визията на така изградената подпорна стена очевадно не се харесва както от местните жители, така и от летовниците, съответно ще има обшествено напрежение и желание тя да бъде премахната. Тогава ще се появи поредния казус - за чия сметка ще бъде съборена и кой ще изнесе стотиците тонове бетон. Най-сериозният проблем, който стои пред всички ни, е кой ще поеме отговорност при активизиране на свлачището, тъй като от 70-те години на миналия век се знае, че зоната там е свлачищна. Освен това е почти сигурно, че при евентуално събаряне на подпорната стена ще бъде разрушен и пътят. Аз не съм готов да поддържам този незавършен обект в частен терен със средствата на Общината. Не знам доколко и инвеститорът би поддържал подпорната стена, ако тя остане в този си вид. Не съм чул досега регулаторите да обяснят кой ще поеме отговорност.

- Новият собственик на комплекса „Антеа Резидънс“ Стоян Василев заяви, че ако проектът бъде спрян, той ще предяви иск за милиони към Общината. Ако той спечели подобен иск как ще намерите тези средства? Ще се наложи ли например да вдигнете данъците в общината?

- Разбира се, че в този случай средствата ще трябва да ги плащат жителите на общината. Затова и не искам да се стига до този сценарий. Но откъде иначе да се вземат тези пари? Ние имаме приет 3-годишен план за финансово оздравяване на Общината и в него са разписани подробно всички прогнозирани приходи и разходи. Ако сега се наложи да отделим още няколко милиона лева, то едва ли можем да ги осигурим без увеличение на местните данъци и такси.

И аз ако бях на мястото на собственика, сигурно щях да подам иск, че съм подведен от Общината, издала разрешението, и да търся компенсация. В случай, че се стигне до там и той осъди Общината, ние пък ще заведем последващ иск към хората, които са подписали строителното разрешение. За да си търсим и ние правата.

- Ако бъде спрян проектът няма ли това да е лош сигнал за потенциални бъдещи големи инвеститори?

- За съжаление - да, това е другият аспект на проблема. При това няма да повлияе само на потенциалните инвеститори в Созопол, а на всички проекти за големи вложения в България. Това ще е лош сигнал, защото инвеститорите няма да имат гаранции, че въпреки издадените строителни разрешителни някой няма да реши да замрази инвестициите им, независимо дали става въпрос за Созопол, Банско или София.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта