Пороен дъжд наводни улиците на София

Запазват паветата в Стара Варна

Меси: Турнирът за Аржентина сега започва

Министър Петкова: Пожарът в ТЕЦ „Марица-изток 2“ няма да се отрази на сигурността на енергийната система

Северна Македония е изпълнила критериите за старт на преговорите с ЕС, заяви Ципрас

Данъчните и полицията още не са готови с проверките на къщите за гости

Англичанка почина на борда на самолет на връщане от Слънчев бряг

Стадион „Сан Сиро“ ще бъде сринат

Серийният убиец от Кипър се призна за виновен

Камерун пада, плюе и обвинява в расизъм

Гешев: Гранични полицаи са участвали в престъпната група за трафик на мигранти

Задълбочаване на партньорството между ГЕРБ и румънската НЛП обсъдиха Борисов и Людовик Орбан

Горящият комин на ТЕЦ „Марица Изток 2“ се е срутил

Косово изнесе втора футболна лекция на България

Косово нанесе втора поредна загуба на България в европейските квалификации в рамките на три дни. След поражението в Чехия с 1:2, сега „лъвовете“ отстъпиха драматично на своя съперник с 2:3 на националния стадион „Васил Левски“. Поражението бе второ за селекционера Красимир Балъков, поел отбора през месец май. Ивелин Попов и Кристиян Димитров бяха точни за трикольорите, но ценният успех за косоварите дойде след точни удари на Милош Рашица, Ведад Мурики и златната резерва Елсабан Рашани, вкарал в самия край на двубоя. Така Косово изнесе втора лекция на България, след като в Прищина само късметът ни позволи да измъкнем 1:1. За домакините това бе първа загуба в София от 2017 година насам, когато Франция победи тимът на Петър Хубчев с 1:0.

Селекционерът Красимир Балъков направи четири промени в стартовия състав спрямо двубоя с Чехия (1:2) в петък. За дебюта си пред родна публика, наставникът остави извън титулярите Кристиян Димитров, Георги Сърмов, Мартин Минчев и Кристиян Малинов. Доверие получиха Иван Горанов, Георги Костадинов, Кирил Десподов и Галин Иванов.
Така защитата бе изградена от Горанов и Страхил Попов в ролята на бегове, а в средата – Васил Божиков и Антон Недялков. В средата действаха Тодор Неделев и Георги Костадинов, а по фланговете трикольорите разчитаха на Галин Иванов и Десподов. Атаката отново бе поверена на Исмаил Иса, а Ивелин Попов правеше свръзката между двете линии.

Напук на очакванията, двубоят започна с остри атаки и в двете посоки. „Лъвовете“ опитаха на няколко пъти остри центрирания в наказателното поле на гостите, но стражът Ариянет Мурич следеше внимателно играта. В другите случаи домакините търсиха Иса и Попов с дълги топки, но отново без успех. На свой ред „жълтите“ също действаха агресивно в офанзивен план, организирайки бързи контраатаки. Освен това възпитаниците на селекционера Бернар Шалан пресираха успешно „лъвовете“ в собствената им половина. И действията им се увенчаха с успех още в 14-ата минута. Тогава центриране в наказателното поле на България не бе изчистено по най-умелия начин от Страхил Попов, а топката попадна на крака на Милош Рашича. Игратът на „Вердер“ не пропусна открилата се пред него възможност. Последваха силни минути за Косово, в които играчите на Балъков не намираха точната формула как да се противопоставят.

В 27-ата минута Костадинов стреля с глава след центриране от ъглов удар, но топката мина далеч от целта. Десет минути преди края на първата част гостите пропуснаха нова добра възможност. Рашица отново бе в основата на офанзивните действия на Косово. Голмайсторът проби дълбоко в половината на България, а последвалият му пас на втора греда едва не бе засечен от Мурики. Три минути по-късно и Николай Михайлов трябваше да се намеси решително след тежък изстрел на Берсант Целина.

В заключителните мигове на полувремето гол за България все пак падна. При това във възможно най-удачния момент. В 43-ата минута Галин Иванов опита пробив, но бе фаулиран, главният рефер Мадс-Кристофер Кристоферсен даде авантаж, тъй като топката попадна в Ивелин Попов. Капитанът на тима направи още няколко крачки, а последвалият му бомбен удар влетя неспасяемо в левия ъгъл на Мурич – 1:1.

На полувремето Балъков извърши и една смяна – Божиков отстъпи за сметка на Кристиян Димитров.
Втората част обаче започна кошмарно за България. Още в 47-ата минута Кололи се озова зад гърба на отбраната на „лъвовете“, но не отигра по най-убедителния начин топката и най-лошото се размина. Три по-късно и трикольорите отговориха подобаващо. Тодор Неделев успя да отнеме, а след това и бързо да развие атаката на домакините, продължавайки към Галин Иванов. Играчът на унгарския „Халадеш“ намери Попов, но отиграването на капинана ни бе пресечено.

В 55-ата минута България осъществи пълен обрат. Тодор Неделев центрира от ъглов удар, а неговият съотборник от „Ботев“, бранителят Кристиян Димитров засече с глава. Преднината на домакините се запази по-малко от 10 минути. Кололи бе оставен да центрира необезпокояван от левия фланг, а пасът, заварил неподготвен както Николай Михайлов, така и Недялков, намери Мурики, чийто удар с глава бе точен. Само 180 секунди по-късно нов гол на тарана на „Ризеспор“ бе отменено заради засада.

В заключителните 20 минути селекционерът на България пусна първо Георги Илиев, а след това и Цветелин Чунчуков в опит да достигне до пълен успех. Но всичко по-интересно бе пред вратата на Михайлов до поседния съдийски сигнал, а атаките на Косово се редуваха една след друга. „Лъвовете“ нямаха отговор на агресивния стил на гостите така, както бе и в първия двубой през март. В даденото от съдията продължение най-лошото за България се случи. След поредно центриране пред вратарското поле резервата Рашани се оказа най-съобразителен и вкара за крайното 3:2 за радост на близо 1000 фенове на гостите.

В класирането България остава без успех – две точки от четири мача и заедно с Черна гора делим последното място. Косово пък е с 5 пункта, а Англия и Чехия имат по 6, след като в Олмоуц домакините сразиха Черна гора.