Косово изнесе втора футболна лекция на България

Косово нанесе втора поредна загуба на България в европейските квалификации в рамките на три дни. След поражението в Чехия с 1:2, сега "лъвовете" отстъпиха драматично на своя съперник с 2:3 на националния стадион "Васил Левски". Поражението бе второ за селекционера Красимир Балъков, поел отбора през месец май. Ивелин Попов и Кристиян Димитров бяха точни за трикольорите, но ценният успех за косоварите дойде след точни удари на Милош Рашица, Ведад Мурики и златната резерва Елсабан Рашани, вкарал в самия край на двубоя. Така Косово изнесе втора лекция на България, след като в Прищина само късметът ни позволи да измъкнем 1:1. За домакините това бе първа загуба в София от 2017 година насам, когато Франция победи тимът на Петър Хубчев с 1:0.

Селекционерът Красимир Балъков направи четири промени в стартовия състав спрямо двубоя с Чехия (1:2) в петък. За дебюта си пред родна публика, наставникът остави извън титулярите Кристиян Димитров, Георги Сърмов, Мартин Минчев и Кристиян Малинов. Доверие получиха Иван Горанов, Георги Костадинов, Кирил Десподов и Галин Иванов.

Така защитата бе изградена от Горанов и Страхил Попов в ролята на бегове, а в средата – Васил Божиков и Антон Недялков. В средата действаха Тодор Неделев и Георги Костадинов, а по фланговете трикольорите разчитаха на Галин Иванов и Десподов. Атаката отново бе поверена на Исмаил Иса, а Ивелин Попов правеше свръзката между двете линии.

Напук на очакванията, двубоят започна с остри атаки и в двете посоки. „Лъвовете“ опитаха на няколко пъти остри центрирания в наказателното поле на гостите, но стражът Ариянет Мурич следеше внимателно играта. В другите случаи домакините търсиха Иса и Попов с дълги топки, но отново без успех. На свой ред „жълтите“ също действаха агресивно в офанзивен план, организирайки бързи контраатаки. Освен това възпитаниците на селекционера Бернар Шалан пресираха успешно „лъвовете“ в собствената им половина. И действията им се увенчаха с успех още в 14-ата минута. Тогава центриране в наказателното поле на България не бе изчистено по най-умелия начин от Страхил Попов, а топката попадна на крака на Милош Рашича. Игратът на „Вердер“ не пропусна открилата се пред него възможност. Последваха силни минути за Косово, в които играчите на Балъков не намираха точната формула как да се противопоставят.

В 27-ата минута Костадинов стреля с глава след центриране от ъглов удар, но топката мина далеч от целта. Десет минути преди края на първата част гостите пропуснаха нова добра възможност. Рашица отново бе в основата на офанзивните действия на Косово. Голмайсторът проби дълбоко в половината на България, а последвалият му пас на втора греда едва не бе засечен от Мурики. Три минути по-късно и Николай Михайлов трябваше да се намеси решително след тежък изстрел на Берсант Целина.

В заключителните мигове на полувремето гол за България все пак падна. При това във възможно най-удачния момент. В 43-ата минута Галин Иванов опита пробив, но бе фаулиран, главният рефер Мадс-Кристофер Кристоферсен даде авантаж, тъй като топката попадна в Ивелин Попов. Капитанът на тима направи още няколко крачки, а последвалият му бомбен удар влетя неспасяемо в левия ъгъл на Мурич – 1:1.

На полувремето Балъков извърши и една смяна – Божиков отстъпи за сметка на Кристиян Димитров.

Втората част обаче започна кошмарно за България. Още в 47-ата минута Кололи се озова зад гърба на отбраната на „лъвовете“, но не отигра по най-убедителния начин топката и най-лошото се размина. Три по-късно и трикольорите отговориха подобаващо. Тодор Неделев успя да отнеме, а след това и бързо да развие атаката на домакините, продължавайки към Галин Иванов. Играчът на унгарския „Халадеш“ намери Попов, но отиграването на капинана ни бе пресечено.

В 55-ата минута България осъществи пълен обрат. Тодор Неделев центрира от ъглов удар, а неговият съотборник от „Ботев“, бранителят Кристиян Димитров засече с глава. Преднината на домакините се запази по-малко от 10 минути. Кололи бе оставен да центрира необезпокояван от левия фланг, а пасът, заварил неподготвен както Николай Михайлов, така и Недялков, намери Мурики, чийто удар с глава бе точен. Само 180 секунди по-късно нов гол на тарана на „Ризеспор“ бе отменено заради засада.

В заключителните 20 минути селекционерът на България пусна първо Георги Илиев, а след това и Цветелин Чунчуков в опит да достигне до пълен успех. Но всичко по-интересно бе пред вратата на Михайлов до поседния съдийски сигнал, а атаките на Косово се редуваха една след друга. "Лъвовете" нямаха отговор на агресивния стил на гостите така, както бе и в първия двубой през март. В даденото от съдията продължение най-лошото за България се случи. След поредно центриране пред вратарското поле резервата Рашани се оказа най-съобразителен и вкара за крайното 3:2 за радост на близо 1000 фенове на гостите.

В класирането България остава без успех - две точки от четири мача и заедно с Черна гора делим последното място. Косово пък е с 5 пункта, а Англия и Чехия имат по 6, след като в Олмоуц домакините сразиха Черна гора.