Край на чакането - „Левски“ с трофей!

Историята е преобърната, а краят на голямото „синьо“ чакане настъпи. След 13 години, изпълнени с много мъка, сълзи и страдание, „Левски“ отново ликува с трофей. Скъпоценно 1:0 срещу големия съперник ЦСКА прати в екстаз над 20 000 „сини“ гърла на националния стадион „Васил Левски“, Купата на България пое към „Георги Аспарухов“ отново след 2007-а. „Червените“ сдадоха трофея, след като преди 12 месеца ликуваха на същия този стадион след бой над „Арда“. Хиляди останаха пред постъпите на съоръжението заради препълнен капацитет. И късметът този път бе на страната на 26-кратните шампиони, след като при удара на Илиян Стефанов топката срещна крака на Мено Кох. Рикошетът сложи край на три черни серии, тегнали над „Левски“, а успехът дойде в ерата "Наско Сираков", призовал преди 8 месеца Станимир Стоилов да върне успехите в клуба.

Освен дългото чакане за отличие, грандът от „Георги Аспарухов“ бе без успех в 10 поредни мача срещу „червените“, бе загубил и последните 3 финала в турнира след дузпи с „Берое“ през 2013, 1:2 след продължения в Бургас срещу „Черно море“ и отново с дузпи през 2018-а, но вече срещу „Славия“. Заветът на Стоилов бе спазен на 15 май, призовал своите играчи да преобърнат историята. Случи се със 17-годишен вратар в лицето на Пламен Андреев.

За Алън Пардю, треньорът на ЦСКА, това бе четвърти загубен финал, един от които като играч. Англичанинът заложи на Густаво Бусато, а на не героя от ½-финалите със „Славия“ Димитър Евтимов, спасил важна дузпа за крайното 7:6. Амос Юга неочаквано остана извън титулярния състав. Халфът от Централна африканска република остана резерва за сметка на Карло Мухар.Стоилов пък промени схемата на игра подобно на двубоите с „Лудогорец“ в турнира. Опитният специалист заложи на тактика с трима защитници. И това сякаш предупредели събитията на терена. С изключиение на началините 10 минути, в които ЦСКА стоеше по-уверено на терена, „Левски“ бе отборът, търсещ по-агресивно попадението.

През първата част „червените“ започнаха по-уверено, но постепенно символичните гости обърнаха събитията на терена и до края на полувремето създадоха няколко невралгични ситуации пред бразилския страж. Липсваше само завършващия удар. Разконцентрирани действия на Билал Бари, Цунами и Илиян Стефанов на два пъти лишиха дербито от гол преди почивката. Най-съмнителна пък бе ситуацията в самото начало, когато Кайседо удари без топка в лицето Келиан ван дер Каап, но ВАР не се намеси и Никола Попов остави нападателя на ЦСКА без предупреждение.

„Синият“ импулс продължи и след почивката, а в опит да промени събитията на терена Пардю смени Мухар за Юга. Билал Бари пропусна да нанесе решаващ удар в минутите след подновяването, след като получи отличен пас от Уелтън. Именно бразилецът бе в основата на гола, дал сериозен импулс както на терена, така и по трибуните. Крилото на „Левски“ открадна топката, прати я към Кръстев, който продължи към оставения непокрит Илиян Стефанов. Бившият футболист на „Берое“ стреля без подготовка, а топката срещна крака на Кох. Последваха минути, в които ЦСКА не знаеше как да отговори подобаващо. Пардю заложи на Гарсес и Варела в опит да натисне съперника. В същото време Стоилов търпеливо пазеше смените си за края. Цунами стреля още веднъж към Бусато, за да затвърди впечатлението, че „сините“ не се задоволяват с 1:0. ЦСКА видимо нямаше отговор на събитията. Пардю заложи първо на Гарсес, а след това и на Варела от скамейката, но „сините“ бяха тези, които гледат по-осезаемо към някоя от двете врати. До края „Левски“ не се даде, а ЦСКА сдаде трофея.

На трибуните на седна Димитър Бербатов, а настоящото ръководство на БФС бе представлявано от Михаил Касабов, вицепрезидент на управленското тяло. Там бе и министърът на спорта Радостин Василев.