"Лаута" в екстаз: Бомба на Витанов донесе 1:0 над "Словачко"

ТРУД

"Локомотив" (Пловдив) изживя нова голяма евровечер на старта на новия турнир на УЕФА Лига на Конференциите. Бомбен изстрел на Петър Витанов от дистанция в 90-ата минута матира чешкия "Словачко" за 1:0 на стадион "Локомотив". Пред близо 5000 зрители "смърфовете" записаха трети успех в евротурнирите в ерата "Христо Крушарски", след като преди 2 години удариха "Спартак" (Търнава) с 2:0 на "Лаута", а преди 12 месеца и черногорския "Искра". Успехът можеше да е и по-изразителен, ако не бяха пропуските на Георги Минчев и Конър Руан. Гостите от Чехия могат да съжаляват за отличните положения пред Даниел Холцер преди почивката, а също и на резервата Петржела в края.

Александър Тунчев остави на резервната скамейка две от новите попълнения, които се очакват да имат основна роля през новия сезон. Под рамката бе предпочетен Илко Пиргов за сметка на германеца Лукас Редер. А завърналият се в тима Милош Петрович не попадна в стартовия състав за сметка на друго ново попълнение – Артур Крачун. Той си партнираше с Кристиан Гомис и Олексей Биков. В халфовата линия Тунчев нямаше голяма вариативност и заложи на утвърдените Петър Витанов, Лукас Салинас и Парвиз Умарбаев, а на мястото на наказания Бирсент Карагарен започна юношата на клуба Николай Николаев. Отляво пък действа Конър Руан, а в атака Георги Минчев и Димитър Илиев.

Първо полувреме не предложи особени футболни качества, а ситуации пред двете врати липсваха. Двубоят започна с лек домакински натиск, който обаче бързо бе париран от гостите и постепенно „Словачко“ изравни играта. Първата по-опасна ситуация дойде в 15-ата минута, когато след наглед безобидно положение Илко Пиргов не се намеси решително, но снажният таран на чехите Сисилия се размина с топката, а Гомис успя да изчисти.

В средата на първата част и „Локо“ отговори с опасна атака. Салинас пое топката, след което напредна и стреля, но ударът му бе твърде слаб и не затрудни Филип Нгуен. А десетина минути по-късно Конър Руан проби отлично отляво и центрира в наказателното поле, но Димитър Илиев не успя да отправи качествен изстрел.

В 35-ата минута „Словачко“ изпусна перфектната възможност да открие резултата. „Сините“ матираха отбраната на „Локо“ с няколко докосвания като това на Даничек изведе Холцер очи в очи с Пиргов, но българският страж изчака до последно, след което парира последвалия удар.

Така на почивката двата отбора се прибраха с надеждата през втората част да вземат превес над съперника. Началото на второто полувреме подсказа за позитивен импулс в играта на „смърфовете“. В 52-ата минута Георги Минчев бе изведен отлично от Руан зад отбраната, но последвалият изстрел на национала на България мина покрай вратата. Десетина минути по-късно на терена под бурните аплодисменти на феновете в игра се появи Милош Цветкович, заменил Николай Николаев. А 60 секунди по-късно отново Руан бе в основата на добра ситуация, но ударът на англичанина бе париран от Нгуен.

Така минутите се изнизваха, а нулите продължаваха да стоят на таблото, за да дойде края на мача. Тогава първо главният съдия Карим Абед се контузи и бе заменен от четвъртия рефер. И двамата съдии отнесоха сериозно количество освиркване за неразчетените си отсъждания в двубоя. Но и това бе забравено в 90-ата минута, когато продължителна "черно-бяла" атака премина през Димитър Илиев и Георги Минчев, стрелял в тялото на чешки бранител, но при последвалата добавка на Витанов, вратарят на гостите капитулира - 1:0. Реваншът е след седмица, а победителят от сблъсъка ще мери сили с някой измежду "Копенхеген" и "Торпедо" "Жодино".

"Локомотив" (Пловдив): 1. Илко Пиргов - 44. Николай Николаев, 4. Кристиан Гомис, 25. Артур Крачун, 2. Алексий Биков, 11. Конър Руан - 34. Петър Витанов, 39. Парвизджон Умарбаев - 16. Лукас Салинас, 14. Димитър Илиев (к), 10. Георги Минчев
Старши треньор: Александър Тунчев

"Словачко": 1. Филип Нгуйен - Петър Райберк, 6. Станислав Хофман, 3. Михал Кадлец (к), 19. Ян Калабишка - 18. Лукаш Садилек, 28. Властимил Даничек, 20. Марек Хавлик - 10. Ян Навратил, 22. Реджино Сисилия, 7. Даниел Холцер
Старши треньор: Мартин Шведик