„Левски“ аут за Европа, „Славия“ на бараж

БУЛФОТО

Домакинска загуба с 1:2 от „Локомотив“ (Пд) остави „Левски“ далеч от евротурнирите за следващия сезон. „Сините“ останаха четвърти в крайното класиране, след като в същото време „Славия“ нанесе първо поражение на „Лудогорец“ през кампанията – 3:1 на „Овча Купел“. Насиру Мохамед вкара ранен гол за „сините“, но Доминик Малонга на два пъти спомогна за обрата на „смърфовете“. В другия двубой от 5-ия кръг на плейофната фаза ЦСКА отвя „Берое“ с 5:0 на „Българска армия“ и за поредна година взе сребърните медали. Така на 19-и юли "Славия" и "Ботев" (Пд) ще се изправят един срещу друг в директен спор за последната квота за Лига Европа.

Наставникът на „сините“ Георги Тодоров бе принуден да разчита на едва четири резерви заради редица проблеми в клуба. Нападателят Найджъл Робърта отпадна непосредствено преди мача заради здравословен проблем. Извън групата останаха и контузените Симеон Славчев, Здравко Димитров, Станислав Иванов и Холмар Ейолфсон, както и наказания Диян Лозев. Така на резервната скамейка седнаха единствено Николай Михайлов, завърнал се в групата след дълга пауза, както и юношите Костадин Илиев, Мартин Петков и Марин Петков.
В титулярния състав за пръв път попадна Насиру Мохамед, въпреки че пристигна на „Герена“ преди точно година.
Под рамката отново застана Георги Георгиев, а отбраната бе изградена от Иван Горанов, Ивайло Найденов, Янис Каргас и Мартин Райнов. С дефанзивни функции бе натоварен и Илия Юруков, а в средата си партнираха Франко Мазурек и Стайн Спиерингс. Отвяло стартира Паулиньо, а на дясното крило бе именно Мохамед. Атаката бе поверена на Станислав Костов.

Проблеми с окомплектоването на състава имаше и наказания за двубоя наставник Бруно Акрапович. Извън групата заради положителни тестове за COVID-19 остана капитанът Димитър Илиев, Илко Пиргов, Милош Петрович, Момчил Цветанов, Денис Умарбаев, Бирсент Карагерен, Миховил Клапан и Кенан Муслимович, Анте Аралица.
При така създалата се ситуация пред капитана Мартин Луков си партнираха Акиниеми, Лукас Масоеро и Дейвид Малембана. В халфовата линия започнаха Денис Алмейда, Петър Витанов, Йосип Томашевич и Николай Николаев. Швейцарецът Валентино Пулиезе започна зад нападателите Доминик Малонга и Лукас Салинас.

Още в 4-ата минута „черно-белите“ имаха отлична възможност, но Георги Георгиев успя със сетни усилия да избие с една ръка удара на Доминик Малонга. В ответната атака Станислав Костов пусна отличен извеждащ пас зад отбраната на гостите, извел Насиру Мохамед, който не сгреши, останал очи в очи с Мартин Луков – 1:0 за „Левски“.
В 11-ата минута „сините“ нацелиха и страничната греда, след като Найденов намери отлично Костов, а нападателят стреля без подготовка, но се размина с първия си гол за сезона.
Последваха равностойни минути, в които домакините държаха инициативата, но трудно създаваха положения. Така се стигна до 33-ата минута, когато при изпълнение на корнер, Георгиев увисна, а Малонга с глава изравни. Пет минути по-късно Томашевич се контузи и бе заменен от Даниел Димитров.
На почивката Тодоров смени Мазурек, а в игра се появи Мартин Петков.
Втората част започна с лек териториален натиск на „Левски“. Първо Спиерингс опита далечен удар, но топката излезе в аут. В 60-ата минута Костов стреля с глава, но Луков успя да спаси.
Малко след това Мохалед бе сменен за сметка на Марин Петков. В 62-ата минута и Каргас отправи удар с глава, но в аут.
Въпреки преимуществото на „сините“, гостите се възползваха от една от редките си ситуации и в 76-ата минута Малонга с удар от наказателното поле осъществи пълен обрат за „черно-белите“.