"Левски" би на "Герена" от седмия опит

БУЛФОТО

"Черната" серия на "Левски" на стадион "Георги Аспарухов" приключи. "Сините" спечелиха домакинството у дома за пръв път през 2020 година след трудно 2:1 над закъсалия "Етър". Дебютни попадения донесоха важния успех на столичния гранд. Първи гол с екипа на 26-кратните шампиони записа бранителят Живко Атанасов. А Борислав Цонев направи повторен дебют, в който донесе и победата след прецизно изпълнение на фаул 11 минути преди края. Между двата "сини" гола се разписа Преслав Боруков за "болярите".

Георги Тодоров заложи на Николай Михайлов, а пред него дебют със „синята“ фланелка записа най-новото попълнение, централният бранител Алекс Петков. 21-годишният футболист си партнираше с Живко Атанасов. Отляво в отбрана се върна Орлин Старокин, а вдясно бе Ивайло Найденов. Повторен дебют на „Герена“ направи и Борислав Цонев след 5-годишна пауза. До него бе Илия Юруков, а с по-офанзивни функции бе натоварен Стайн Спиерингс. Отляво на атаката започна Здравко Димитров, а н десния фланг бе Станислав Иванов. В отсъствието на контузения Найджър Робърта на върха на атаката бе Паулиньо.
Въпреки очакванията за домакински натиск, по-добре в срещата влезе „Етър“. Тимът на Петко Петков създаде две ситуации още в началните минути. И в двата случая изстрелите бяха на Милчо Ангелов. Постепенно „сините“ се съвзеха и овладяха ситуацията, но продължаваха да изпитват затруднения при създаването на ситуации пред вратаря Анатоли Господинов. Eдва в 30-ата минута домакините опитаха нещо по-стойностно.

След разбъркване пред вратата на „болярите“ топката достигна до Спиерингс, чийто изстрел бе блокиран от противников защитник. В 37-ата минута „Левски“ все пак намери верния път към мрежата на Господинов. Центриране на Цонев в наказателното поле намери Петков, който с глава продължи на втора греда и от няколко метра Атанасов с глава откри головата си сметка на стадион „Георги Аспарухов“. Три по-късно Паулиньо се озова на отлична позиция, но последвалият му удар към далечния ъгъл излезе в аут. Минута преди „Левски“ да се оттегли с гол преднина на почивката, резултатът бе изравнен. При наглед безобидна ситуация отбраната на столичния тим буквално замръзна, а притичалият Здравко Илиев необезпокояван получи топката и я върна към Преслав Боруков, който от чиста позиция не сгреши – 1:1.
Реакцията на Георги Тодоров бе мигновенна. На почивката той замени незадоволителния Здравко Димитров, а на негово място се появи нападателят Илия Димитров.

След подновяването на играта темпото рязко падна, а положенията съвсем секнаха. „Сините“ продължиха да агонизират в офанзивен план и така и не успяваха да създадат положение от игра. „Етър“ пък предприе по-дефанзивни действия, изчаквайки своя шанс на контраатака. И именно при една от тях „болярите“ бяха близо до пълния обрат. В 70-ата минута Милчо Ангелов бе оставен непокрит, а бившият футболист на ЦСКА напредна и стреля, но встрани от целта.
Едва в 75-ата минута се наложи Господинов да се намесва. Старокин центрира отлично в наказателното поле, където Цонев засече с глава, но ударът му попадна право в ръцете на стража. В 79-ата минута най-добрият на терена от „сините“, халфът Борислав Цонев, върна преднината на неговия тим. Юношата на тима се разписа директно от фаул, след като Милчо Ангелов игра с ръка. Веднага след това на терена се появи Насиру Мохамед за сметка на Станислав Иванов. До края Мохамед направи сериозен пропуск, след като бе изведен очи в очи с Господинов, но ударът му срещна плонжиралия страж. В класирането "Етър" остана на дъното без точков актив. "Левски" вече има 7 пункта e 7-и. В следващия кръг на "Георги Аспарухов" идва новакът ЦСКА 1948, а "болярите" приемат "Локомотив" (Пд).

Състави:
„Левски“: 13. Н. Михайлов, 2. А. Петков, 3. Ж. Атанасов, 6. И. Найденов, 7. Паулиньо, 10. Б. Цонев, 11. З. Димитров (46 И. Димитров), 40. С. Спиерингс, 66. О. Старокин, 77. И. Юруков (90 Д. Иванов), 99. С. Иванов (83 Мохамед)

„Етър“: 13. А. Господинов, 11. А. Огнянов, 44. Б. Кацаров, 24. Г. Купенов, 71. Д. Пехливанов, 84. З. Запрянов, 7. М. Ангелов, 22. Н. Колев (60 С. Щерев), 6. П. Крачунов (83 Йосков), 99. П. Боруков, 20. Я. Пехливанов