Драма с дузпи прати "Левски" на 1/2-финал за Купата на България

"Левски" е последният полуфиналист за Купата на България след 120-минутна драма, завършила с изпълнение на дузпи. Гол в редовното време на стадион "Георги Аспарухов" не падна, въпреки че "орлите" получиха дузпа в последната минута. Изпълнението на Драгош Григоре бе парирано от Милан Миятович. При последвалите продължения попадение също нямаше, за да се стигне до изпълнения от бялата точка. Първите пет и на двата тима бяха безпогрешни. Шестата дузпа за "Левски" бе вкарана от Холмар Ейолфсон, а Мавис Чибота прати своя удар в аут. Така "Левски" за втори път отстранява "орлите" след успеха с 1:0 през 2015 година на полуфиналите.

Хубчев направи четири промени в стартовия състав в сравнение със злополучния мач със „Славия“ (1:2) през уикенда. Под рамката промяна нямаше и Милан Миятович запази мястото си, в защита се върнаха изтърпялите наказание Холмар Ейолфсон и Иван Горанов, което даде възможност на капитана Живко Миланов да застане на традиционната си позиция на десен бек. В сърцето на защитата исландският национал си партнираше с Йоанис Каргас, а Нуно Рейш влезе в средата на терена, където бе и Хали Тиам. Контузеният Паулиньо бе заменен на фланга от Найджъл Робърта, а вдясно застана Станислав Иванов. Зад нападателя Станислав Костов бе Стайн Спиерингс.

В състава на „Лудогорец“ пък личеше името на Владислав Стоянов. Стражът се върна под рамката на „орлите“ след повече от 3 години и половина отсъствие. За последно националът на България игра за първия отбор през август 2016 година, а съперник отново бе „Левски“. В защита Върба заложи на Антон Недялков, Георги Терзиев, Драгош Григоре и Сесиньо. С дефанзивни функции бяха натоварени халфовете Анисе и Стефан Баджи, а с по-офанзивни такива бе Марселиньо. По двата фланга „зелените“ разчитаха на Каули и Вандерсон, а в атака бе Клаудиу Кешеру.

Първата сериозна ситуация бе пред вратата на Миятович. Още в 4-ата минута Сесиньо центрира остро в наказателното поле на „сините“, където Марселиньо игра с глава, но ударът му мина в близост от левия страничен стълб.

Отговорът на домакините не закъсня. В 8-ата минута продължителна атака на „сините“ премина през Робърта, който продължи успоредно на границата на наказателното поле, а оттам стреля Рейш, но в ръцете на Стоянов. Десет минути по-късно рейд на Костов завърши с удар от средна дистанция, но стражът на гостите успя да избие в ъглов удар. До 20-ата минута нападателят на „Левски“ още веднъж стреля, но безрезултатно.

Последваха минути, в които „Лудогорец“ опита на свой ред да постави под напрежение своя съперник. Първо изстрел на Кешеру с глава мина встрани. След това грешка на Миятович доведе до нова ситуация пред неговата врата.

С началото на втората част и двата отбора се впуснаха в атаки. В 53-ата минута Хали Тиам загуби топката по елементарен начин и бе принуден да извършва нарушение. Жълтият картон пък бе негов девети и това означава, че халфът ще пропусне следващите два мача на тима – гостуване на „Ботев“ (Враца) и домакинство на „Лудогорец“ в Първа лига.

Въпреки динамичното темпо, двата тима трудно излизаха на голови положения. В 67-ата минута „орлите“ оргинизираха бърза контратака при това с числено преимущество – четирима на двама. Въпреки това Вандерсон се забави, а последвалият му шут бе крайно неточен и излезе в аут.

В тези минути гостите от Разград наложиха териториално надмощие и чувствително владеене на топката. При една изритана топка, Вандерсон отново се оказа на стрелкова позиция, но ударът му бе избит от Миятович.

Едва в 80-ата минута един от двамата наставници прибегна до смяна. Павел Върба изкара Кешеру, а мястото му зае Якуб Швиерчок. А Хубчев направи своята минута преди края – Насиру Мохамед замени Станислав Костов.

Секунди след това Спиерингс стреля коварно от дистанция, топката тупна пред Стоянов, но стражът успя да избие. Дълбоко в добавеното време, когато се очакваше главният съдия Драгомир Драгонов вече да е свирил края, Ейолфсон задържа Вандерсон в наказателното поле, а реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Драгош Григоре, но ударарът му бе париран от плонжиралия вляво Миятович. Така мачът отиде на продължения.

В първото продължение по-активният отбор беше „Лудогорец“. На два пъти националният вратар на Черна гора трябваше да се намесва. Първо при изстрел на Швиерчок, а след това и при прострелно центриране на Недялков. Отговорът на домакините бе удар на Спиерингс, който обаче мина далече от вратата на „зелените“.

През вторите 15 минути не се случи нищо запомнящо се. На терена влезе Козмин Моци с цел да изпълни една от дузпите за „орлите“. Хубчев пък пусна Мартин Петков за сметка на Станислав Иванов.