"Левски" си го изкара на "Арда" след финала за Суперкупата

Потенциалният психологически срив в "Левски" след загубата от "Лудогорец" на дузпи във финала за Суперкупата бе предотвратен с комфортно 2:0 над "Арда" в двубой от 9 кръг на Първа лига. Андриан Краев и Марин Петков донесоха пета поредна победа за "сините" в шампионата, а минутите без допуснат гол вече са над 450. Единственото инкасирано попадение до момента бе при 0:1 от ЦСКА 1948 на старта на сезона. Двубоят бе първи за Ивелин Попов като титуляр, след като през лятото се завърна на стадион "Георги Аспарухов". Трикратният футболист №1 на България остана на терена до 60-ата минута, когато бе заменен от Георги Миланов под овациите на близо 7000 зрители на "Герена".

Стоилов направи три промени в стартовия състав спрямо двубоя за Суперкупата на България с „Лудогорец“. В стартовия състав след изтърпяно наказание се завърна Ноа Сонко Сундберг, а на резервната скамейка седна Келиан ван дер Каап. На поста десен бек пък започна Патрик-Габриел Галчев, а Жереми Петри изобщо не бе в групата заради здравословен проблем. За пръв път в официален мач на „сините“ стартира и Ивелин Попов, заел мястото на Георги Миланов зад нападателя, който отново бе Илиян Стефанов.

На свой ред Александър Тунчев предпочете за втори пореден мач под рамката да застане Анатолий Господинов, а не Васил Симеонов. В защита стартира Умар Сако, бившият играч на „Берое“, а на резервната скамейка седна Пламен Крачунов. В атака гостите разчитаха на Тонислав Йорданов, подпомаган по крилата от Светослав Ковачев и Иван Тилев.

През първата част „Левски“ държеше инициативата, а „Арда“ изпитваше трудности при организирането на атаки. До края на първата част тимът на Александър Тунчев така и не застраши вратата на Пламен Андреев. На свой ред „сините“ опитваха различни варианти за преодоляване на сгъстената на отбрана на тима от Кърджали. Гол падна в 20-ата минута, а в основата му бе грешка на Господинов. След центриране на ъглов удар Андриан Краев надскочи Алекс Колев, ударът бе слаб, но мина покрай стража на „Арда“. За халфа това бе втори пореден гол в шампионата, след като вкара с глава и срещу „Ботев“ във Враца при победата с 2:0.

В следващите минути последваха няколко изстрела на домакините, голяма част от които обаче бяха блокирани. Пет минути преди почивката дойде и най-чистата ситуация за „Левски“, след като Уелтън проби отлично и центрира на главата на Стефанов, но този път Господинов парира умело, запазвайки резултата непроменен.

След почивката „Левски“ не стартира убедително, въпреки че и положения пред Андреев липсваха. Това принуди Стоилов да прибегне до двойна смяна, хвърляйки твърдите иначе титуляри Билал Бари и Георги Миланов. Теренът напуснаха Илиян Стефанов и Ивелин Попов. Първият точен изстрел за гостите дойде след повече от час игра, когато Милен Желев стреля от дистанция, но право в ръцете на „синия“ капитан. Малко след това на терена се появи Христо Иванов, заменил Иван Тилев.

Втората двойна смяна на Стоилов доведе до промяна в схемата на игра. В игра се появиха Келиан ван дер Каап и Марин Петков за сметка на Уелтън и Роналдо. Така столичният гранд заигра с трима в отбрана, но и двама в предни позиции.И Тунчев предприе сериозни ротации, хвърляйки втори таран в лицето на Ласана Н'диайе. Разсеяна игра на Сундберг в 78-ата минута можеше да коства скъпо за домакините, след като националът на Гамбия изгуби топката от тарана, собственост на ЦСКА (Москва), но ван дер Каап успя да поправи грешката му. В ответната атака Цунами излезе на стрелкова позиция, но Господинов парира. В заключителните минути мачът се отвори, а Бари имаше шанс да удвои, но пропусна. Именно нападателят обаче изведе Марин Петков зад защитата на "Арда" и юношата на "сините" сложи точка на спора за 2:0. С този успех "Левски" събра 15 точки и се изравни със своя съперник на шестата позиция. Тимът на Стоилов обаче има 3 мача по-малко, след като в началото на кампанията отложи дербитата си със "Славия", "Черно море" и "Лудогорец".

"Левски" - "Арда" 2:0

1:0 А. Краев (20), М. Петков (87)

"Левски": 1. Пламен Андреев (к), 6. Цунами, 33. Хосе Кордоба, 23. Ноа Сонко Сундберг, 22. Патрик-Габриел Галчев, 30. Филип Кръстев, 8. Андриан Краев - 17. Уелтон (73 М. Петков), 10. Ивелин Попов (62 Г. Миланов), 18. Роналдо (73 Ван дер Каап), 14. Илиян Стефанов (62 Бари)
Старши треньор: Станимир Стоилов

"Арда": 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 24. Алекс Петков (Л. Ндиае), 3. Умар Сако, 11. Александър Георгиев, 80. Лъчезар Котев (к), 77. Илия Юруков (78 Коконов), 8. Милен Желев, 33. Иван Тилев (71 Х. Иванов) , 9. Тонислав Йорданов, 10. Светослав Ковачев
Старши треньор: Александър Тунчев