"Левски" взе купата след обрат в баскетболното Вечно дерби

Левски спечели Купата на България по баскетбол за мъже. „Сините“ победиха ЦСКА с 86:81 (20:27, 24:15, 24:14, 18:25) на финала пред 5 хиляди зрители в „Арена София“. Това е трети трофей в последните пет години за "сините". ЦСКА игра първи финал от 2005 година насам, когато спечели златните медали.

Старши треньорът на Левски Димитър Ангелов избра в стартовия състав Лъчезар Димитров, Алън Арнет, Златин Георгиев, Серхий Павлов и Джон Флорвиъс, а титулярите за ЦСКА бяха Брандън Йънг, Таменанг Чо, Мартин Сотиров, Алекс Симеонов и Зейн Ноулс.

Левски поведе със 6:0, ЦСКА в средата на първата част след кош на Алекс Симеонов обърна резултата за 11:10. С тройка на Андрей Иванов „червените“ поведоха с 16:12, а минута преди края на първата четвърт разликата стана 9 точки – 24:15. Дамян Минков направи аванса на "армейците" 10 точки при 27:17, а Николай Михайлов фиксира крайното 27:20 за първата част.

Преднината на „червените“ се задържа и при 31:21, но с атаки и наказателни удари Джон Флорвиъс намали за Левски до 27:31. Йънг поведе „червените“ за 39:33 три минути преди почивката, но Левски с две поредни тройки на Марио Боянов стигна до обрат за 44:42 на почивката.

Левски поведе с 51:42 в началните две минути. Разликата стана 12 точки в полза на „сините“ след размяна на тройки за 63:51. Алън Арнет отбеляза от далечно разстояние за преднина от 68:56 преди четвъртата четвърт. С нова тройка Арнет направи аванса на „сините“ 13 точки при 71:58. Димитров бе точен на два пъти от наказателната линия за аванс от 79:68. Две минути преди края на редовното време ЦСКА успя да намали до 73:79 с попадения на Драган Зекович и Таменанг Чо. „Червените“ се доближиха на 5 точки при 75:80, а при оставаща малко повече от минута Алекс Симеонов отбеляза два наказателни удара за 77:81. Серхий Павлов бе фаулира и реализира два пъти за 83:77 при оставащи 20 секунди.

Алън Арнет бе най-резултатен за Левски с 22 точки и 3 борби, а Серхий Павлов добави 14 точки и 5 борби. Лъчезар Димитров отбеляза 12 точки.

За ЦСКА Брандън Йънг завърши с 21 точки, 6 борби 7 асистенции, а Таменанг Чо се отчете с 20 точки, 10 борби и 5 асистенции.

След края на мача се стигна до спречкване на играчи на ЦСКА с фенове на трибуните, след което не последва по-сериозен инцидент.