„Левски“ започна да нарежда кубчето на Рубик

От години „Левски“ прилича на кубчето на Рубик. Но в разбъркания му вид. Подобно на играчката, и „сините“ постоянно се озовават в нови ръце, за да започне пренареждането отначало. Само за последните 12 месеца през „Герена“ се изредиха трима различни треньори, всеки със своята визия и метод на работа - Елин Топузаков, Николай Митов и Делио Роси. Същият бе и броят на спортните директори в лицето на Станислав Ангелов, Даниел Боримиров и Асен Букарев, а за броя на футболистите е излишно да споменаваме. Сега, в края на 2017 година „синьото“ кубче все пак започва да придобива вид. През последните 5 месеца тимът е воден от Делио Роси, собственикът Спас Русев пък демонстрира типичните за клуба високи амбиции, а неубедителният Даниел Боримиров бе заменен от Букарев. С тази разлика, че последният е на нова позиция в ролята на мениджър.

А началото на изминаващата година бе повече от неубедително. Начело с Топчо и Пелето, „сините“ стартираха със загуба от „Пирин“ с 0:1 и равенства с „Локомотив“ (Пловдив) и „Дунав“.

Станислав Ангелов: Петрович напусна под влияние

Пръв си тръгна Ангелов, още през януари. В началото на март и Топузаков трябваше да отстъпи мястото си на Николай Митов. Всичко стана малко хаотично два дни преди дербито с ЦСКА.

„Да ви кажа честно, бях информиран за напускането на Топчо от медиите – обясни тогавашният шеф Боримиров. - Г-н Русев ми се обади да ми сподели новината. Нужна беше реакция. Елин напуска, не мога да кажа лоша дума. Знаете, че на това поприще, когато няма резултати, трябва да се предприемат мерки.“

Така Митов стартира с успех над „червените“ с 2:1, но това си остана и единственият по-значим резултат на тима под негово ръководство. По това време въпросното кубче на Рубик бе рестартирано, за да започне пренареждането отначало. Бяха зачеркнати основните футболисти Антонио Аниете, Георги Костадинов, Джереми Де Нойер и Сърджан Лукин. А без тях „сините“ загубиха и малкото класа, която имаха и записаха серия разочароващи резултати. Общо 6 загуби при Митов през пролетта при 5 успеха и три равенства.

Митов

В крайното класиране тимът остана на трето място и зад ЦСКА, въпреки че тогавашният наставник открито твърдеше, че това не е от значение, щом отборът му не е шампион.

През лятото последва ново, още по-агресивно пренареждане на Рубик, за да дойдат на „Георги Аспарухов“ цели 14 нови.

Добрият ход на „синьото“ ръководство бе продажбата на Божидар Краев в „Мидтиланд“ и демотивирания Мехди Бурабия в „Коняспор“ срещу общата сума от милион евро. Входящите сделки пък включваха играчите със солидни визитки като Жорди Гомес и Габриел Обертан. Към тях спокойно може да се причисли и направилият добро впечатление Холмар Ейолфсон. От родните играчи Васил Панайотов се понрави най-много с изявите си.

Но с Митов начело „Левски“ просто нямаше облик и по-лошото - самочувствие. „Сините“ отстраниха за пръв път съперник в евротурнирите от 2010 година - черногорският „Сутиеска“, но в битките с „Хайдук“ просто бяха по-слабия отбор. За капак хърватите дори си позволиха да демонстрират високомерие и да отпишат 26-кратният шампион на България още преди първия мач. „Левски“ не реагира на терена и отпадна след поражение с 0:1 и 1:2.

Така столът на Митов се разклати още по-звучно, за да стартират преговори с бившия мениджър на „Челси“, израелецът Аврам Грант. Опитният специалист и доскорошен селекционер на Гана дори дойде на крака в София, за да представи визията си за развитие на тима, но... Спас Русев се спря на Делио Роси.

Делио Роси

Тук трябва да се подчертае, че както в случаите с избор на наставник, така и при преговорите със звездите Гомес и Обертан, основната движеща сила бе бизнесменът, а не футболният човек в лицето на Даниел Боримиров. Това само подсказа, че героят от САЩ 94 не е водещ фактор на „Георги Аспарухов“ във вземането на важни решения.

С идването си Делио Роси набързо внесе дисциплина в клуба. Подобри значително едно от най-слабите звена на тима – играта в защита, а с това дойдоха и резултатите. Поне в началото. Последвалият лек спад във формата внесе излишно напрежение, но Роси не се поддаде. Поне не видимо.

Подобно на своите предшественици, и италианецът започна с пренареждането на Рубик. От клуба си тръгнаха Симон Сандберг, за чието привличане трябва да се образува досъдебно производство, тъй като клубът загуби много пари, Бабатунде Адениджи, Франсис Нар, Амаду Сукуна, а в последствие Мики Орачев и Георги Ангелов. Сега към вратата се е запътил и Нелуц Рошу.

Така в крайна сметка „Левски“ изпраща поредната година на промените, но и пореден сезон без трофей. А за да дойдат успехите, кубчето на Рубик трябва да придобие завършен вид. С Роси и солидната селекция „Левски“ вече има основа. Сега му трябва спокойствие, добра подготовка и повече доверие в треньора и по високите етажи. Защото нов рязък завой ще доведе и до ново пренареждане на к(л)уба, а на феновете вече им омръзна от този сценарий...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол БГ