Малта ликува! Кошмар с дузпи сложи край на мечтите на "Левски" в Европа

"Левски" приключи сензационно участието си в Европа след драма с дузпи на стадион "Георги Аспарухов" и загуба с 1:4 от малтийския "Хамрун". Кошмарни грешки в заключителните 15 минути вкараха двубоя в продължения, след като Матю Гуиламлер заличи преднината на родния гранд от 1:0, възползвал се от гаф на Николай Михайлов. Цунами изравни в 90-ата за 1:1, но секунди по-късно Раян Камензули вкара за 2:1 пред замлъкналите трибуни. Последваха продължения, в които в играта на домакините се четеше сериозно напрежение, нямаше и помен от тази с ПАОК. При изпълненията от бялата точка Цунами и Филип Кръстев пропуснаха, докато гостите бяха безпогрешни. Това е четвърто поредно отпадане на 26-кратните шампиони при дузпи в Европа след "Спартак" (Търнава) от 2012 година, "Щурм" в началото на новия век и преди това с "Олимпия" (Любляна) през сезон 1996/97. Двубоят на "Герена" бе предшестван от кратка церемония, на която собственикът на клуба Наско Сираков връчи специален плакет на клубната легенда Божидар Искренов по повод 60-ия му рожден ден. Ивелин Попов пък направи дебют за "Левски", появявайки се в самия край на срещата с идеята да изпълни една от дузпите.

Проблемите

Опитният халф на "Левски" Георги Миланов отпадна от сметките на Стоилов заради здравословен проблем. Националът на България бе сменен в стартовия състав от Андриан Краев. От първата минута все пак стартираха Ноа Сонко Сундберг и Жереми Петрис, които до последно бяха под въпрос. Така в крайна сметка Стоилов заложи на утвърденото вече за Европа 3-4-3, Под рамката се завърна Николай Михайлов, който получи почивка срещу "Пирин" (Благоевград) през уикенда, а в защита очаквано бяха още Келиан ван дер Каап и Хосе Кордобаа. Жереми Патрис действаше на десния фланг, но като полузащитник, а вляво стартира Цунами. Филип Кръстев и Краев действаха в средата на терена, а в атака носителят на Купата ще разчиташе на триото Роналдо, Билал Бари и Уелтън.

Първото полувреме

Противно на очакванията, първите 45 минути не минаха по вкуса на „сините“. Играчите на Стоилов бяха затруднени максимално от своя съперник, залагащ на агресивна игра, и рядко успяваха да застрашат вратата на Хенри Бонело. И все пак възможности не липсваха. Първата такава се откри още преди да са изминали и 120 секунди, когато Уелтън проби отлично по дясното крило, но изпусна момента да подава, а когато все пак пусна топката към Роналдо, неговият сънародник не успя да засече пред опразнената врата. До средата на полувремето последваха удари на Кордоба и Уелтън, които обаче бяха повече за статистиката. Най-сериозното спасяване на Бонело бе в 37-ата минута, когато след статично положение Краев продължи с глава към Цунами, чийто удар от въздуха бе париран от вратаря на гостите, а след това топката срещна и напречната греда. Левият халф още веднъж пропусна да се разпише с глава преди почивката, стреляйки в аут.

Трус след почивката

Събитията на „Герена“ не се промениха през вторите 45 минути. „Сините“ продължаваха да държат изцяло инициативата, но на свой ред „Хамрун“ стоеше солидно в защита, изчаквайки своя момент на контраатака. Видимо играта на радния гранд в офанзивен план не спореше и това внасяше допълнително напрежение предвид крехкия аванс от първия двубой. Бразилска атака в 63-ата минута бе близо до откриване на резултата за „сините“, след като Кордоба намери Роналдо, който с пета продължи към Уелтън, но последвалият удар бе неточен. Това бе и единствената по-значима ситуация пред Бонело. С напредването на времето „Хамрун“ започна да поглежда по-често към половината на „Левски“. Малтийците удариха в точния момент – 12 минути преди края на редовното време. Матю Гуиламлер се възползва от груба грешка на Николай Михайлов, изпуснал топката пред голлинията, след като току-що бе парирал негов удар от въздуха.

Първите смени на Стоилов дойдоха едва в 89-ата минута, когато на терена се появиха едновременно Илиян Стефанов и Патрик-Габриел Галчев, а теренът напуснаха Роналдо и Петрис. Именно десният бранител бе близо до попадение в 90-ата минута, когато негов удар от сериозна премина покрай дясната греда, но главният съдия Ищван Ковач отсъди ългов. Именно след него трибуните на „Георги Аспарухов“ избухнаха, след като Цунами засече центриране от ъглов удар на Филип Кръстев. „Синьото“ море много бързо заглъхна заради нова кошмарна грешка в отбрана, в основата на която бе Михайлов. Още в ответната атака „Хамрун“ вкара нов гол, след като дълъг пас в наказателното поле на домакините намери резервата Додо, а Михайлов се опита да го пресрещне, но закъсня, напускайки вратата си. Нападателят върна към непокрития Раян Камензули, който от ъгъла на наказателното поле без подготовка прати топката в мрежата за 2:1.

30 минути на изпитания

Продълженията бяха изпълнени с много напрежение в играта на „сините“, водещо до непредизвикани грешки, докато „Хамрун“ продължаваше да стои уверено в отбрана и да организира контраатаки при всяка възможност. Заради големия заряд и настаналия хаос, ситуации пред вратата на гостите липсваха. В сетния миг на продълженията малтийците дори пропуснаха своя шанс за трети гол. В същото време Стоилов хвърли Ивелин Попов с ясната цел, че опитният футболист ще изпълнява една от предстоящите дузпи в своя дебют в „синьо“.

Фатални пропуски

Безпогрешните удари в „червено-черно“ продължиха за 3:1, докато Филип Кръстев отново не успя да се разпише, както бе и в първия мач в Малта. Последва спасяване на Михайлов, но асистент съдията даде знак, че вратарят е напуснал линията предварително. Последва нов точен удар на малтийците, с който бе сложен край на участието на „Левски“ в Европа. В следващата фаза "Хамрун" ще играе с "Партизан" за място в групите на турнира, след като сърбите бяха елиминирани от АЕК (Ларнака) в Лига Европа след 1:2 в Кипър и 2:2 на реванша.