Мечтата на "Локо" (Пд) остава жива, "Копенхаген" оцеля на "Лаута"

Мечтата на "Локомотив" (Пд) за чудо срещу "Копенхаген" остава жива след 1:1 в първи мач от третия предварителен кръг на Лига на Конференциите. "Смърфовете" първи поведоха за радост на над 4000 зрители на "Лаута", станали свидетели на перфектно изпълнена дузпа на Димитър Илиев след час игра. "Смърфовете" имаха 120 кошмарни секунди между 74-ата и 76-ата минути, когато първо резервата Пеп Биел изравни от фаул, а веднага след това Камил Вилцек изпусна дузпа. В края Бирсент Карагарен, а и целият стадион, виждаше  как резултата става 2:1, след като преодоля вратаря Камил Грабара, но националът бе спрян чисто от притичал бранител на метри от празната врата. В даденото от съдията Николас Уелш 5-минутно продължение директен червен картон получи Айвън Ангелов, появил се като резерва.

Александър Тунчев, наставникът на "Локомотив" (Пд), бе принуден да извършва извънредна промяна в стартовия състав, след като в последния момент Лукас Салинас отпадна от състава, а сред стартовите 11 място намери Емил Янчев, който иначе бе вписан като резерва в тимовия лист. Младият специалист направи общо 4 промени спрямо загубата от „Локомотив“ (София) в неделя.

Под рамката отново бе героят Илко Пиргов, спасил 3 дузпи в Чехия. Пред него в отбрана си партнираха Милош Петрович, Артур Крачун и Кристиан Гомис. В средата пък с по-дефанзивни функции бяха натоварени Петър Витанов и влезналият на пожар Емил Янчев, а с пред тях бе Парвиз Умарбаев. Ляв халф-бек започна Конър Руан, а със същите функции, но на другия фланг бе Бирсент Карагарен. В атака нямаше изненади -  Георги Минчев и капитанът Димитър Илиев.

Двубоят бе лишен от домакински натиск в първите минути. Вместо това „Копенхаген“ пое инициативата, а „смърфовете“ се прибраха в собствената половина. Въпреки осезаемото превъзходство във владеенето на топката, най-чистата ситуация пред първите 45 минути бе пред вратата на Камил Грабара, бившият вратар на „Ливърпул“. В заключителните 5 минути Бирсент Карагарен разтресе напречната греда пред слисания поглед на полския страж, който не помръдна. Секунди по-късно и Димитър Илиев стреля от дистанция, но над целта. Преди това „Копенхаген“ опита да изненада „черно-белите“ с центрирания в наказателното поле на Пиргов. А единственият по-сериозен пропуск в отбраната на домакините бе още в 5-ата минута, когато Мохалед Дарами пусни хитър пас, извеждайки Камил Вилчек, но таранът на датчаните затвори ъгъла си и не успя да създаде по-големи проблеми на пловдивчани. В основата на стабилната игра на „Локо“ в дефанзивен план бе Кристиан Гомис, намесил се решително на няколко пъти. В играта на домакините се четеше напрежение, довело до редица непринудени и елементарни грешки при изнасянето на топката, което се оказа решаващо и за организирането на опасни атаки преди почивката.

Със самото начало на второто полувреме гостите имаха отлична възможност за откриване на резултата, но Винд стреля в аут, въпреки чистата позиция, в която се намираше. Втората подобна възможност се откри пред Йенс Стаге минути по-късно, но изстрелът му бе блокиран в ъглов удар. Времето минаваше, а „Копенхаген“ така и не намираше цаката на „Локо“. За да дойде ответният удар. В 59-ата минута хубава „черно-бяла“ атака достигна до Карагарен, който бе фаулиран от Дарами и главният рефер Николас Уолш от Шотландия посочи бялата точка. Зад топката застана Димитър Илиев, чийто техничен шут попари датчаните – 1:0 за „Локо“. Малко след това Тунчев предприе първа смяна – теренът напусна Умарбаев за сметка на новото попълнение Венсан Марсел. На свой ред наставникът на гостите Йес Торуп извърши двойна смяна в търсене на промяната. На терена се появи Пеп Биел и Бенгстон. Но в 70-ата минута публиката отново скочи на крака, но този път ударът с глава на Димитър Илиев бе париран в последния момент от Грабара. Минути по-късно именно Биел се оказа златният жокер за скандинавците. Испанецът вкара директно от фаул, прехвърляйки технично стената. След перфектното изпълнение „Локо“ рухна, а 120 секунди по-късно Вилцек застана зад топката за изпълнение на дузпа. Нарушението бе отсъдено за съмнително нарушение на Конър Руан, но късметът отново се усмихна на „черно-белите“ след драмата в Чехия. Последвалото изпълнение срещна гредата, а след това топката бе избита от притичал бранител далеч от вратата на Пиргов. Последваха нови напечени минути пред българския страж, а Вилчек пропусна още веднъж преди нервите на неговия треньор да не издържат и да го замени. В 85-ата и „Копенхаген“ оцеля. Бърза контраатака премина през Минчев, който свали към Илиев, извел Бирсент Карагарен. Фланговият футболист преодоля вратаря на гостите, но в последния момент, когато „Лаута“ вече предвкусваше победното попадение, ударът му бе блокиран от притичал бранител. В заключителните минути резервата Айвън Ангелов получи директен червен картон за нарушение в средата на терена.

"Локомотив" (Пд) - "Копенхаген" 1:1
1:0 Д. Илиев (60)
1:1 Биел (74)

"Локомотив" (Пд): 1. Пиргов, 4. Гомис, 25. Крачун, 20. Петрович, 34. Витанов, 39. Умарбаев, 9. Карагарен, 6. Е. Янчев, 11. Руан, 14. Илиев, 10. Минчев
Резерви: 71. Л. Редер, 2. О. Биков, 5. М. Паскалев, 6. Е. Янчев, 7. В. Сейеменски, 15. Г. Мавродиев, 19. А. Иванов, 28. А. Ангелов, 44. Н. Николаев, 61. В. Марсел
Треньор: Александър Тунчев

КОПЕНХАГЕН: 1. Грабара, 34. Кристиансен, 4. Нелсон, 5. Хочалава, 2. Дикс, 33. Фалк, 23. Винд, 10. Зека, 11. Дарами, 6. Стаге, 9. Вилчек
Резерви: 13. Гритебърст, Йохансон, Бенгтсон, Лерагер, Биел, Бойлесен, Анкерсен, Бовинг, Оиконому, Хьолунд
Треньор: Йес Торуп