Меси класира Аржентина на 1/4-финалите на Мондиала с енергията на Тиаго

В своя мач номер 1000 в кариерата си Лионел Меси си върна емоцията от отбелязването на головете на световното първенство. Той и съотборникът му Хулиан Алварес класираха Аржентина на 1/4-финалите на световното първенство при победата с 2:1 над Австралия. Със своето 9-о попадение на световни финали на Меси му остава само още едно, за да настигне лидера в класацията за тима на Аржентина Габриел Батистута във вечната голмайсторска ранглиста.

Още в 3-ата минута Папу Гомес опита центриране в наказателното поле, а топката срещна ръката на Киану Бакус. Аржентинците претендираха за дузпа, но съдията Шимон Марчиняк не я отсъди, а ВАР не реагира.

Голът на Меси в 35-ата минута беше перфектно изпълнение на вероятно заучена комбинация, при която легендата имаше дейно участие с 4 докосвания - той центрира по посока на голямото наказателно поле на Австралия, а Алекс Мак Алистър видя, че навлиза към вратата и с десния крак му я върна, тя се удари в Николас Отаменди, който в разбъркването между поне трима австралийски защитници я върна към Меси и той вкара с левия крак, на който има татуировка на двете бебешки ръце на първия си син Тиаго, която му дава сила. Сам Меси сподели в интервю преди Мондиала, че детето се вълнува, не може да спи и пресмята кой ще е следващият съперник на Аржентина. Семейството на Меси го подкрепя на стадиона.

Меси е изиграл 170 мача за Аржентина, 778 мача за Барселона, а откакто напусна каталунците и стана футболист на ПСЖ миналото лято, той е изиграл 53 мача за "светците". В тези 1000 мача до момента Меси отбеляза 789 попадения и записа 348 асистенции.

В 57-ата минута вратарят Матю Райън сгреши при върната топка, а Хулиан Алварес това и чакаше и вкара за 2:0. В 77-ата минута Крейг Гуудуин отбеляза за 1:2 след фатална грешка при чистенето на топката от аржентински защитник. Заради вероятен рикошет обаче голът бе записан на Енцо Фернандес. Австралийците бяха на косъм да изравнят, но в последната им атака Емилиано Мартинес показа класата си и спаси.

В същото време, благодарение на страхотния си отбор и избора на Лионел Скалони на титуляри, в 4-те им мача до момента на световното към вратаря на Аржентина са отправени едва 14 голови удара. От тях три станаха попадения (два на Япония и един - на Австралия).

Съперник на Аржентина на 1/4-финалите ще е Нидерландия.