New York Times: Военното разузнаване на САЩ купува бази данни за проследяване на хора без съдебна заповед

Възползвайки се от пропуските в законодателството, военното разузнаване на САЩ купува бази данни с информация за местонахождението на американци и чуждестранни граждани без съдебно разпореждане, пише водещият вестник The New York Times. Както отбелязва изданието, тези данни се използват главно за провеждане на разследвания срещу чужденци зад граница, но отделът често се интересува и от информация за американски граждани.

Според документи, предоставени от агенцията на сенатора от Демократическата партия Рон Уайдън в отговор на неговото искане, разузнаването е наблюдавало движението на американци, използвайки бази данни, закупени от определени брокери за целите на пет разследвания през последните две години и половина.

Отделът обаче се интересува предимно от информация за местонахождението на чужденци зад граница. По този начин служителите идентифицират заплахи за американските сили, разположени по целия свят.

Често мобилните приложения събират информация за местоположението на своите потребители, а след това създателите им могат да комбинират данните и да продават на брокери, които от своя страна могат да ги препродават – включително на правителството, припомнят от редакцията. 

В същото време неназованите брокери, към които правителството се обръща, не правят разлика между американски и чуждестранни потребители. Това се прави директно от управленския персонал, когато данните станат достъпни за тях. След това, за да получи разрешение за достъп до информация за американци, отделът трябва да поиска специално разрешение.

В този случай, според вестника, американското разузнаване използва вратичка в закона за поверителността. Например, за да поискат данни за местоположението от телефонни компании, американските власти трябва да получат съдебна заповед. Вместо това обаче правителството може да закупи подобни данни от посредници без съд. 

В тази връзка Уайдън възнамерява да предложи законодателство, което да гарантира защитата на американските данни. Сенаторът нарече подобна държавна дейност неприемливо нарушение на конституционните права на американските граждани.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка