Нов „бял“ кошмар за „Левски“

"Славия" удари "Левски" с 2:1 на стадион "Георги Аспарухов" на старта на сезон 2021/22 в Първа лига. "Белите" осъществиха пълен обрат, след като Марин Петков изведе домакините още в 17-ата минута. Емил Виячки изравни, а Калоян Кръстев попари "сините" за трети път в последните 4 издания на сблъсъка с победно попадение. Резервата смълча "Герена" с гол в 69-ата минута след груба грешка в отбраната на домакините. Треньоският дуел Живко Миланов - Златомир Загорчич бе спечелен убедително от по-опитния специалист. След втория гол на гостите "Левски" така и не успя да погледне по-решително към вратата на Светослав Вуцов, навлякъл си гнева на публиката още от началото на двубоя.

Живко Миланов заложи и на двете нови попълнения в стартовия състав – Христофор Хубчев застана на поста ляв краен бранител, а в отбрана от първата минута стартира и Христос Шелис. Доскорошният играч на АПОЕЛ (Никозия) си партнираше с Георги Александов, а Патрик-Габриел Галбев бе преместен вдясно на защитата. Под рамката пък застана 16-годишният Пламен Андреев, за когото това бе дебют като титуляр в официален мач. На резервната скамейка останаха други двама негови връстници - Асен Митков и Антоан Стоянов.

В средата Симеон Славчев и Радослав Цонев имаха по-дефанзивни функции, а пред тях действаше Борислав Цонев. Атаката бе поверена на младия Марин Петков, а по крилата „сините“ разчитаха на Здравко Димитров и Билал Бари.

На свой ред Златомир Загорчич заложи на само едно от летните попълнения в лицето на Венцислав Керчев. На резервната скамейка пък останаха Тони Тасев и Людовик Соарес. В защита си партнираха националът Андреа Христов и Емил Виячки, а Ертан Томбак бе на десния бек. Пред отбраната действаше и Георги Вълчев, а пред него бяха разположени Ерол Дост и Петер Макрилос. Атаката на „белите“ бе поверена на 17-годишния Мартин Сораков, юноша на клуба. Радослав Кирилов бе на лявото крило, а другият фланг бе поверен на Емил Стоев.

Двубоят започна равностойно, но „белите“ първи застрашиха вратата на съперника. Първо Ради Кирилов финтира Галчев и стреля, но Андреев изби, а минути по-късно Макрилос разтресе гредата. Последва и отговор на „сините“, но ударът на Боби Цонев не намери целта. Това обаче стори Марин Петков. 17-годишният нападател на „Левски“ разстреля вратаря Светослав Вуцов, след като изстрел на Боби Цонев намери тялото на бранител в „бяло“, но топката изведе Петков сам срещу стража на гостите и последвалият му удар бе неспасяем, удряйки и напречната греда преди да влети в мрежата.

Но новата формация на „синята“ защита сгреши фатално само 5 минути по-късно. След центриране от фаул Виячки бе оставен непокрит и от непосредствена близост вкара за 1:1. Последваха нервни минути, в които главният съдия вдигна 5 жълти картона, един от които на наставника Златомир Загорчич. Публиката пък изкара яда си на вратаря на „Славия“ Светослав Вуцов, който на няколко пъти провокира трибуните. Пет минути преди почивката дойде и лошата новина за Живко Миланов. Теренът напусна капитанът Радослав Цонев с контузия, а мястото му зае Мартин Петков.

Второто полувреме започна със страхотна възможност пред белите. В 50-ата минута Георги Вълчев бе оставен непокрит и стреля силно с глава, но Славчев пред голлинията успя да избие.

След почивката Загорчич реагира с двойна смяна още в 55-ата минута. На терена се появиха Тони Тасев и Калоян Кръстев, а терена напуснаха Дост и Сораков. Ходът на опитния специалист се оказа успешен и именно тарана смълча стадион „Георги Аспарухов“ 15 минути по-късно. Кръстев бе изведен отлично зад центъра и останал очи в очи с Андреев не сгреши за 2:1. За юношата на „белите“ това бе трети гол в последните четири столични дербита. Негово попадение елиминира „Левски“ за Купата на България през пролетта, а преди това бе донесъл и 1:0 за първенство.

Попадението видимо изненада „сините“, които бяха безидейни в офанзивен план и трудно създаваха каквито и да било ситуации пред Светослав Вуцов. Отговорът на Живко Миланов бе Андриан Краев и Ивайло Найденов, появили се като резерви. До края "сините" имаха една възможност чрез Мартин Петков, но изстрелът му мина покрай целта.

Във втори кръг "Славия" приема "Царско село" в петък, а ден по-късно "Левски" има визита на "Ботев" (Враца). От новата седмица договори със "сините" се очаква да подпишат Иван Горанов и Николай Михайлов. "Белите" пък продължават да търсят нападател.

Съставите:

"Левски": Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Христос Шелис, Георги Александров, Христофор Хубчев, Симеон Славчев, Радослав Цонев, Марин Петков, Билал Бари, Здравко Димитров, Борислав Цонев

"Славия": Светослав Вуцов, Ертан Томбак, Емил Виячки, Андреа Христов, Венцислав Керчев, Емил Стоев, Георги Вълчев, Петер Макрилос, Ерол Дост, Радослав Кирилов, Мартин Сораков.