Огън, кръв, омраза!

Дербито На България се превърна в дерби без граници! ЦСКА изплува, а „Левски“ потъна след „червен“ триумф за 2:0 пред близо 30 000 зрители на националния стадион „Васил Левски“. Решаващ се оказа експериментът на треньора на „сините“ Николай Костов, хвърлил в сблъсъка абсолютния дебютант Иван Андонов под рамката. Именно юношата на клуба сбърка фатално за откриващия дербито гол, дело на Джонатан Линдсет. Норвежкият халф се възползва от лошо изритана топка от стража, който освен това бе напуснал и наказателното поле, за да бъде прехвърлен. Четвърт час преди края Фернандо Каранга вкара отблизо, след като Андонов току-що бе избил удар на Улаус Скаршем. В същото време „Левски“ бе безсилен в атака и за 90 минути така и не отправи точен удар към Бусато. Единственото напрежение пред бразилския страж внесе Патрик-Габриел Галчев преди почивката, който бе неутрализиран от вратаря. Домакините имаха претенции за дузпа, но реферът Драгомир Драганов, който не впечатли с отсъжданията си в много други ситуации, не показа такава. А Галчев бе вторият експеримент на Костов, след като десният бек бе преместен да играе като крило, а на неговата позиция застана централният бранител Келиан ван дер Каап. Показателно за представянето на „сините“ бе тежкият удар, който нидерландецът получи в лицето от своя съотборник Кристиан Димитров, опитал да спре атака на съперника.

Тънкият детайл от решението на Костов за вратарския пост бе фактът, че през есента специалистът в последния момент извади Андонов от титулярния състав за мач с...“Дунав“ (Русе) за Купата на България, за да се довери на по-опитния в случая Пламен Андреев. Месеци по-късно треньорът се разкая и призна грешката си тогава, но не се поколеба сега да хвърли 20-годишния дебютант срещу ЦСКА. Решението му сега удари по самочувствието и на двамата – единият сбърка, другият бе разжалван.

А неделното дерби бе оцветено в „червено“ не само от крайния победител, но и по трибуните. Въпреки лозунгите на СДВР за взети крути мерки, десетки ракети летяха към две от съперниковите трибуни през всички 90 минути. Обстрелът започна още преди първия съдийски сигнал и продължи до последния. Логично имаше и ранени, но не и арестувани. Бой в Сектор „А“ пък допълнително помрачи изживяването на онези, решили в неделя да гледат футбол от Първа лига. Частна фирма, грижеща се за сигурността и спазването на реда в „сините“ сектори, нахлу на централната трибуна, за да раздаде възмездие. И отново имаше пострадали, а в настаналото меле пострада и майка, дошла със своя син.

"Не толерираме това, което се случва, това, което направи агитката на ЦСКА – обяви новият президент на БФС Георги Иванов. - Не толерираме тези ракети, бомби, защото застрашават здравето на хората. Трябва да разберем, че футболът е една игра и хората, които са дошли на стадиона трябва да се чувстват спокойни. От моя страна ще има желание за действие, но трябва да седнем с МВР и да видим как ще противодействаме на това, което се случва в публиката. Смятам, че трябва да се вземат наистина мерки, защото скоро време, ако така продължаваме и не обръщаме внимание, ще има смъртен случай и ще бъде късно.”