Отново на картата

Отново на картата

България се върна отново на футболната карта след продължително отсъствие. Националният ни отбор навъртя шест мача без загуба под ръководството на Илиан Илиев, но позитивите не свършват с добрите резултати. За „трикольорите“ отново се говори с уважение, въпреки че през последните години историята ни видя много нови падения – 2:5 от Грузия в Разград, 0:2 от Литва в София, 1:1 с футболното джудже Гибралтар, поражението с 2:3 от Косово на „Васил Левски“, дори онова рекордно 0:6 от Англия пред собствена публика. И това далеч не са всички „постижения“ на представителния ни тим през последните 5 години.

Разбира се, не трябва да се изпада и в крайност, защото при Илиев нашите имат цели пет равенства и само един успех над Танзания с 1:0. Но във въпросните двубои срещнахме четири от финалистите на Евро 2024. А срещу тях играхме като равен с равен, а не с ултра дефанзивна тактика. В приятелския мач срещу Словения (1:1) в събота до 20-ата минута България създаде три добри положения. Дузпата, изработена майсторски от Кирил Десподов, а впоследствие и реализирана, а след това и удари с глава на Симеон Петров и Георги Костадинов. Проблемът бе, че бранителят не успя да вложи сила, а халфът на АПОЕЛ- точност. Генерално показателите на двата отбора в Любляна бяха сходни.

Дни по-рано се противопоставихме и на Румъния в Букурещ за 0:0. И двата ни съперника ще бъдат част от финалите в Германия. В двете проверки селекционерът ни бе принуден да използва план Б, след като от състава отпаднаха Петко Христов, Лукас Петков, Илия Груев, Виктор Попов, Антон Недялков, Тодор Неделев и Спас Делев. Така дебют в Словения записа Ертан Томбак, докато Валентин Антов бе използван като дефанзивен халф. След 90-те минути в Любляна нашите получиха похвали от вратаря на съперника Ян Облак („Атлетико“).

"Труден мач, особено в подготвителния период, когато тренировките са малко по-тежки – обясни капитанът на домакините. - Срещнахме труден противник. България вече игра много добре в квалификациите срещу Сърбия, а накрая завърши наравно срещу Румъния".

В Букурещ подобно изказване направи легендарният треньор Мирча Луческу: „В лицето на България те (домакините) срещнаха амбициозен, физически отбор. Той им създаде проблеми.“

Така мисията по вдигането на самочувствието на отбора се оказа успешна. А серия от шест мача без загуба България имаше и при Младен Кръстаич, но част от нея бе започната от Георги Иванов в качеството му на временно изпълняващ длъжността селекционер след 1:1 в Гибралтар и 0:0 в Грузия. После сърбинът навъртя три поредни победи срещу футболното джудже, Северна Македония и Кипър в контрола, а всичко приключи след 0:0 с Люксембург, за да дойде крахът в Лигата на нациите.

За разлика от сръбския треньор при Илиан Илиев експериментите са сведени до минимум. Треньорът на „Черно море“ дотолкова е прагматичен, че единственият му грях до този момент е, че залага най-много на играчи от клубния си отбор, тъй като знае силните и слабите им страни. Така в един момент той предпочете Живко Петков пред Петко Христов, както и Иван Дюлгеров пред Димитър Митов. Но докато резултатите са положителни, това не трябва да е на фокус.

Големият въпрос е как ще се представи България срещу отбори от своята черга, а през септември, октомври и ноември съперниците са точно такива. В Лигата на нациите срещаме Люксембург, Северна Ирландия и Беларус и равните ще трябва да бъдат заменени с победи, за да убедят, че вървят в правилна посока.

„Имаме шансове с ПАОК да играем Шампионска лига - това е основната цел за мен на клубно ниво, а в националния ще атакуваме Лигата на нациите – отсече капитанът Кирил Десподов. - Трябва да трупаме точки. Ще се радвам хората да ни подкрепят и да има позитивизъм по трибуните".

Подобно бе и посланието на селекционера след 1:1 в Любляна: „"Важното е, че футболистите се влагат максимално и следващата ни крачка е Лигата на нациите. Там трябва да търсим повече победата.“

Най-четени