Първа бомба на Мондиала и нов рекорд на Меси!

Тъжен рекорд записа Лионел Меси с Аржентина при първата сензация на Мондиал 2022. Саудитска Арабия, най-големият аутсайдер на финалите в Катар, осъществи пълен обрат срещу двукратния световен шампион за 2:1, хвърляйки една от най-големите бомби в историята. Голът от дузпа на мегазвездата на ПСЖ още преди да са изминали 10 минути остана в историята, но и бе крайно недостатъчен, а „гаучосите“ пропуснаха да изравнят постижението на Италия от 37 мача без поражение.

Меси вкара на четвърти мондиал - постижение, което досега бяха правили единствено Пеле, Уве Зелер, Мирослав Клозе и Кристиано Роналдо. Нападателят е и първият в историята на своята родина с попадение на четири различни големи първенства. Легендата на „Барселона“ пропусна да се разпише единствено в Южна Африка през 2010-а. Той е замесен в 14 от последните 20 попадения за тима на Лионел Скалони, но статистиката трудно ще утеши 7-кратния носител на "Златна топка". А резултатът на стадион „Лусаил“, където бе обявена посещаемост от 88 хил. души при капацитет от 80 000,  можеше да е коренно различен, ако не бяха отменени три гола на южноамериканците – два на Лаутаро Мартинес и един на Меси. Всички те преди почивката.

През второто полувреме Аржентина бе неузнаваема и допусна обрат за 5 минути. Саудитска Арабия стана първият отбор с повече от 2 гола срещу „гаучосите“ в последните 24 мача. Скромният отбор на селекционера Ерве Ренар имаше до момента само 3 успеха на световни финали, а това е шести мондиал за тях. Преди 4 години в Русия бе победен Египет, а останалите две победи датираха от САЩ `94 срещу Мароко и Белгия. Нещо повече, арабите нямаха гол в 9 от 16-те си двубоя на голям форум. Порок за Аржентина се оказа опитът, след като Скалони заложи четирима играчи на възраст 34 или повече години, което досега не се бе случвало на Мондиал.