Politico: Инициативата на Германия за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна се провали

Снимка: Уикипедия

Германска инициатива за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна се провали, защото други съюзници не са готови да последват примера на Берлин по този въпрос, съобщава Politico.

Германия отговори на призива на Украйна за повече противовъздушна отбрана, като обеща да изпрати някои от собствените си системи и да насочи помощ от други съюзници - но почти никой друг не следва примера на Берлин.

Досега Берлин е обещал три от своите 11 произведени в САЩ батерии Patriot заедно с над 50 системи за противовъздушна отбрана с малък обсег на действие Gepard и ракети въздух-въздух, способни да противодействат на градушката от балистични ракети, бомби и дронове, удрящи градовете на Украйна и критични инфраструктура.

В продължение на седмици високопоставени германски политици – основно външният министър Аналена Бербок и министърът на отбраната Борис Писториус – разчитаха на съюзниците да изпълнят ангажиментите си да подарят батерии за въздушна и противоракетна отбрана Patriot на Украйна, пише още изданието.

Изпращането на повече е „абсолютен приоритет“, каза Баербок по време на посещение в Киев във вторник, където тя каза, че Берлин е помогнал за набирането на 1 милиард евро в подкрепа на въздушната защита на Украйна.

Германия прекара последния месец в обсъждане на своята инициатива за незабавни действия за въздушна отбрана, както беше съобщено за първи път от POLITICO, но страните партньори не желаят да изпратят отчаяно необходимите батерии на Украйна, казаха двама души, запознати с преговорите.

Въпреки че германската инициатива обхваща и алтернативи като SAMP/T, NASAMS, HAWK, IRIS-T или системи за противовъздушна отбрана S-300, разработените от Raytheon Patriots са най-ефективни срещу атаки. Ползите от „Пейтриоти“ са ясни, като украинските войски вече са обучени да използват монтираната на камиони система за изстрелване заедно с радари и прехващачи.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг беше ясен, че "има системи, които могат да бъдат предоставени на Украйна".

Но не е лесно да се координира как те да попаднат в ръцете на украинските войници.

„Няма европейско лидерство и няма единство между основните действащи лица“, каза Нико Ланге, бивш началник на щаба на германското министерство на отбраната, а сега сътрудник в мозъчния тръст CEPA. „Чувството за спешност не се е увеличило, има повече усещане за облекчение сега, когато американците отново доставят.“

Въпреки че не се изпращат много ракетни системи на изток, страните поемат по-малки обещания.

Министерството на отбраната на Германия заяви, че Белгия, Дания, Норвегия, Канада и Холандия са поели ангажимент за финансиране, а Франция, Испания, Румъния, Литва, Белгия, Съединените щати и Обединеното кралство са обещали да добавят материали и ракети.

Латвия също иска да се присъедини към програмата, казаха от министерството.

Една от причините за нежеланието да бъдат изпратени „Пейтриоти“ е, че те са скъпи – около 1 милиард долара на единица – и всяка изстреляна от тях ракета прехващач струва милиони.

Нещо повече, страните не желаят да приемат удара върху собствената си противовъздушна отбрана, необходим за изпълнение на доставките за Украйна, каза Фабиан Хофман, изследовател, работещ по ракетни технологии в университета в Осло.

„Германия навлиза в огромна празнина в способностите заради подкрепата си за Украйна“, каза Хофман. „Времената за поръчка стават все по-дълги за батериите Patriot.“

От другите европейски страни с батерии, Испания и Гърция досега са отказали да преразположат своите системи, въпреки че Мадрид изпраща ракети. Полша, критичен канал за оръжия, насочени към Украйна, също отказа даряването на една от своите части, тъй като премиерът Доналд Туск настоява, че няма резервно копие.

Румъния, която също граничи с Украйна, е била помолена от президента на САЩ Джо Байдън да направи този ход, според президента на страната Клаус Йоханис.

„Трябва да го обсъдя във Висшия съвет по отбрана, за да видя какво можем да предложим и какво можем да получим в замяна, защото е неприемливо да оставим Румъния без противовъздушна отбрана“, каза Йоханис по време на посещение в Белия дом този месец.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят