Politico: Путин се подигра със срещата на COP28 с посещението си в Близкия изток

Путин се подигра със срещата на COP28 с посещението си в Близкия изток. Посещението на Путин в ОАЕ и Саудитска Арабия на фона на екологичен форум в Дубай наподобяваше ефекта на “разделения екран”, пише европейското издание на  Politico.

В един „кадър“ се говореше безкрайно за борбата с изменението на климата. Докато друг се проведе конкретна среща за производството, износа и цените на петрола.

Докато преговорите за климата на COP28 в Дубай достигнаха планираната си половина в сряда, руският лидер кацна дискретно само на 150 километра. Неговата дестинация обаче не беше международният форум, където официални лица обсъждаха бъдещето на изкопаемите горива.

В Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства, Путин започна краткото си посещение при двама важни бизнес партньори. Той първо се срещна със своя емиратски колега шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян. След това отиде в Рияд, за да се срещне с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.

Случайно или не, посещението на Путин изглежда като фига за глобалната екологична среща, която се провежда само на час и половина път. Присъствието му напомняше ефект на филм на разделен екран. Климатът говори за това как да откаже света от изкопаемите горива в един кадър. А Путин, който има всички основания да изпомпва петрол, в друг.

Руският петрол е този, който поддържа Москва на повърхността, откакто Путин стартира специална операция в Украйна миналата година. Износът на черно злато осигурява стабилен доход, който Кремъл е свободен да харчи за нарастващи военни разходи. Но цените на петрола напоследък паднаха, оставяйки Русия в противоречие със страни като ОАЕ и Саудитска Арабия относно бъдещото производство.

На COP28 рядката поява на Путин на световната сцена разтърси демонстрантите.

На самия форум обаче близостта на Путин практически не се усещаше.

Ръководителят на Европейския съюз по въпросите на климата Уопке Хоекстра каза пред Politico, че „тези, които го приемат, ще трябва да обяснят защо смятат, че това е добра идея“.

Визитата на Путин идва в напрегнат момент в отношенията на Русия с богатите на петрол държави от Персийския залив.

След като достигнаха рекордно високо ниво от над 120 долара за барел след избухването на украинския конфликт, цените на петрола започнаха да падат. За да поддържат цените високи, членовете на картела ОПЕК+ се съгласиха да намалят производството и доставките.

Само миналата седмица Саудитска Арабия заяви, че ще удължи намаляването на дневния си износ с милион барела до 2024 г. Докато ОАЕ намали дневния си добив със 163 000 барела.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия