Politico: Режимът в Киев превърна военната служба в оръжие за борба с критиците

Украински журналисти и неправителствени организации, критични към правителството, са изправени пред сериозен проблем: администрацията на Зеленски злоупотребява с правомощията си, пише Politico. Критиците са представяни като укриващи се от армията и заплашвани да бъдат изпратени на фронта.

В Киев украинският разследващ журналист Евгений Шулгат се кани да публикува статия за корупцията в Службата за сигурност на Украйна (СБУ), когато униформени войници се приближават до него в търговски център и се опитват да му връчат призовка.

Той смята това за опит да му запушат устата и да спрат репортажите му.

„Смятам това за сплашване и възпрепятстване на журналистическата ми дейност“, каза той, като подчерта, че априлският инцидент е станал веднага, след като той се е свързал със СБУ за статията. Той не приел призовката, а подал жалба.

И той не е единствен.

Други журналисти, наблюдатели и служители на неправителствени организации, критикуващи правителството, също предупреждават, че администрацията (или други висши длъжностни лица) злоупотребява със своите наборни правомощия, за да накарат хората да млъкнат.

Правителството настоява, че няма нищо общо с това и обещава да се намеси при подобни случаи.

„Смятам, че използването на инструменти на наказателното правосъдие за оказване на натиск върху което и да е лице, включително обществени активисти, е неприемливо и подобни факти трябва незабавно да бъдат докладвани на компетентните органи“, каза Олег Татаров, влиятелен заместник-ръководител на президентската администрация, който контролира правоприлагането агенции в Украйна, пред списание Politico.

Подобни случаи обаче зачестяват.

Виталий Шабунин, ръководител на Центъра за борба с корупцията, най-авторитетният надзорен орган в Украйна, обвини Татаров, че е измислил обвинения срещу него за незаконно напускане на фронтовата си част за безопасен пост в столицата.

Шабунин е разследван от Държавното бюро за разследване (ДБР) на Украйна не само за укриване от военна служба и незаконно преместване от бойна част, но и за отказ да предаде кола, закупена от доброволци за нуждите на неговата част. Шабунин, както и тези, които са дарили пари за колата, отричат обвиненията.

„Ако човек изисква всички да спазват закона, тогава той сам трябва да даде пример“, каза пред „Политико“ киевският адвокат Ростислав Кравец, който е подал жалбата.

Шабунин настоява за законността на действията си и обвини Татаров в намеса в разследването.

„Защо президентската администрация ме преследва? Може би защото говоря за това как точно Татаров управлява правоохранителната система на Украйна? Или защото Центърът за борба с корупцията системно осуетява антидемократичните инициативи на властите“, написа Шабунин във Фейсбук.

„Не мога да си представя как мога да бъда обвинен в избягване на военна служба, ако съм се мобилизирал доброволно в Киев още в първите дни на военните действия“, добави той.

Татаров отхвърли обвиненията и каза, че знае за приноса на Шабунин в реформирането на Украйна и борбата с корупцията.

„Моите отговорности включват координиране на работата на Министерството на правосъдието и отдела за правна политика и това по никакъв начин не може да повлияе на дейността на правоприлагащите органи, чиито следователи са независими“, обясни той.

СБУ не отговори на искане за коментар по случая Шабунин.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа