Politico: Ситуацията никога не е изглеждала по-опасна за Киев и за неговите съседи по западната граница на Русия

Две години след пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна, ситуацията никога не е изглеждала по-опасна за Киев — и за неговите съседи по западната граница на Русия — от мрачните дни на февруари 2022 г., когато президентът на САЩ Джо Байдън предложи на своя украински колега, Володимир Зеленски, еднопосочен билет за излизане от Украйна (отказан) и голяма част от света предположи (погрешно), че Русия ще превземе страната, съобщава Politico.

„Американските републиканци, следвайки заповеди на бившия президент Доналд Тръмп, блокират доставките на оръжие за Украйна, подлагайки войските на „гладуване на амуниции“ с незабавни, пагубни ефекти на бойното поле. След като превзеха Бахмут и Авдиевка, руските войски сега се опитват да натиснат предимството си в посоките на Маринка, Роботине и Кремина, според наблюдатели на бойното поле. Европейските лидери, въпреки че станаха основният материален поддръжник на Украйна, не успяват да запълнят празнината във военните доставки, оставена от САЩ и, благодарение на Франция , настояват за разпоредбите „Купувайте европейско“ въпреки липсата на производствен капацитет и отказват да пазаруват извън блока за черупки.

Междувременно Путин, който все още е много на власт, въпреки усилията да накара режима си да се подчини, засилва кампанията си за сплашване срещу Запада. В интервюто си с бившия водещ на Fox News Тъкър Карлсън, руският лидер спомена Полша повече от дузина пъти, поставяйки члена на НАТО директно във визията си за Велика Русия, а неговият вицепремиер започна да издава заплашителни звуци към норвежкото ръководство на остров Свалбард, в Северния ледовит океан, на всички места”, пише още изданието.

„Може да е твърде рано да се каже, че Западът ще загуби войната в Украйна, но става все по-ясно, че може. Докато Киев и неговите съюзници обмислят ужасяващо меню от възможности за следващата година - включително натиск на всички фронтове от съюзниците на Русия, Иран и Китай, за предизвикване на Трета световна война - струва си да спрем за момент и да попитаме: Как стигнахме тук? Как Западът, със своите самолетоносачи и комбиниран икономически отпечатък, наближаващ 60 трилиона евро (замаляващи Китай, Иран и Русия взети заедно), отстъпи инициативата на една намаляваща постсъветска страна с БВП на Испания и в крайна сметка се озова в отбранителна позиция трепване при следващата обида от Путин? И ако отблъскването на нахлуването на Путин в Украйна не е истинската цел на Запада – коя е?”, се казва още в статията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа