Quo Vadis Америка?!

Първият дебат Тръмп-Байдън изправи на нокти всички. Абсолютно всички

Доналд Тръмп беше в режим „пит-бул“ (или повече „bull in the pit“) 

Президентът обеща да не признае резултата от вота, ако загуби

В какъв триумф на абсурда се превърна първият телевизионен дебат между американския президент Доналд Тръмп и претендента за поста му от Демократическата партия на САЩ Джо Байдън! На пет седмици от изборите на 3 ноември, двамата кандидати „захвърлиха ръкавиците“ още в първите минути, след като кимнаха в съгласие на модератора да спазват предварително уговорените от предизборните им щабове условия. И заваляха прекъсвания и удари под пояса, скандални непотвърдени обвинения и коментари „под сурдинка“ за нуждите на микрофона, абсурдни цифри и какво ли още не.

Социологическо проучване на американска телевизия в първите часове след „дебата“ (кавичките не са случайни) показа, че в голямата си част американците (48%) виждат бившия вицепрезидент на Барак Обама като победител в сблъсъка, докато 41 на сто сочат Тръмп за фаворит. За останалите резултатът е „хикс“ и според мнозинството от наблюдателите там е и проблемът, който създаде този първи сблъсък между двамата претенденти за Белия дом - всеки защитавайки базата си, не успя по никакъв начин да убеди „неубедените“, които в крайна сметка решават резултата, дойде ли време за преброяване на гласовете в т. нар. „шавливи“ (за нуждите на текста) щати.

Според същото проучване малко под 70 на сто от интервюираните са се почувствали засегнати или направо обидени от нивото до което е бил сведен разговора - с Доналд Тръмп в постоянна офанзива срещу опонента му, без да отдава значение на правилата, с които се съгласи, „замеряйки“ аудиторията с непроверени факти и числа (включително 100 трилиона долара като разходи, които плановете на демократите ще нанесат на бюджета на САЩ с предложената си „Зелена нова сделка“). Срещу това Байдън заложи на образа на по-зрелия от двамата 70-годишни кандидати за президент на САЩ и на няколко пъти вместо да отговаря на опонента си, се обръщаше директно към камерата, като изявление към всички американски избиратели, които следят „събитието“.

Което провокира Тръмп за серия „ниски удари“ по отношение на един от синовете на Байдън, Хънтър, за когото президента настоя, че е получил „3,5 млн. долара от съпругата на кмета на Москва“ (без да споменава конкретно името на Сергей Собянин), имал зависимост към кокаина, заради което бил изгонен от армията. Коментарът му дойде като реплика на бившия вицепрезидент, който говореше за другия си син, Бо, военен ветеран, починал от мозъчен тумор преди пет години. И след като бе поправен, Тръмп отвърна с: „него не го познавам“ и продължи с обвиненията, които Байдън отхвърляше, без да влиза в обяснения, като открито призна, че синът му, Хънтър, е имал зависимости, които е преборил и се гордее с него.

На този етап модераторът Крис Уолъс, водещ от екрана на любимата на Доналд Тръмп телевизия „Фокс“, вече отдавна беше изпуснал нещата от контрол и след напълно неуспешните му опити да спре прекъсванията на Тръмп, да настоява за спазването на договорените правила и дори на няколко пъти въобще да насочва дебата, предложи полу-саркастично на президента на САЩ, ако иска да си сменят местата. И това не помогна за въдворяването на ред. Уолъс дори се опита неколкократно да омилостиви Тръмп, за да влезе в релси, обещавайки му „следващата тема“ да е „по негов вкус“ и дори, ако не му допада въпроса, да отговори за каквото иска. Буквално! Не помогна.

Тръмп беше в режим „пит-бул“ (или повече „bull in the pit“) и по никакъв начин сред приоритетите му не беше да се държи прилично. Или „по президентски“, както го обвини неколкократно Байдън. След като веднъж му каза в прав текст „О, млъкни бе, човече“ и малко преди открито да нарече президента на САЩ „този клоун“, преди да се поправи с „този човек“. Нито една от двете реплики обаче не издърпа опашката на Тръмп, за да предизвика реакция толкова, колкото използването на думата „умен“ по негов адрес и необходимите мерки, които е трябвало да предприеме администрацията му за превенция на разпространениeто на COVID-19. Защото за това обитателят на Белия дом се почувства директно засегнат и веднага нападна 77-годишния Байдън „с колко е завършил университета?“. „И никога не говори за мен колко съм умен“, каза засегнат Тръмп. Да, до там се стигна. И то още в първия половин час от 90-минутната телевизионна агония на американските демократична и президентска системи.

А скандалите тепърва предстояха. В контекста на кризата с COVID-19, фокусът на разговора неминуемо премина през бламираната от Доналд Тръмп здравна реформа на Барак Обама, ефектът който това е имало върху разпространението на коронавируса в САЩ и ще има в идните месеци и занапред. Байдън и Тръмп размениха твърдения и обвинения за скоростта, с която ще бъде разработена и разпространена бъдещата ваксина срещу епидемията и способностите и ангажиментите на фармацевтичната индустрия. Бившият вицепрезидент на Обама хвърли ръкавицата на Тръмп с изказванията му от пролетта, че заразата ще изчезне със затоплянето на климата и намекът му, че хората могат да приемат белина вътрешно, за да се предпазват от коронавируса. За последното обитателят на Белия дом настоя, че е било казано със сарказъм, на който коментар дори модераторът Крис Уолъс не се въздържа от изсумтяване зад микрофона.

Големят удар дойде в последната третина на историческия сблъсък, когато водещият подаде на Тръмп въпроса, готов ли е директно, в ефир и в прав текст да порицае крайно-десните бели екстремисти, които подклаждат расовите бунтове в големи и малки градове на САЩ последните месеци. И несъмнено най-лесното щеше да е едно еднозначно „да“ или „не“, и в крайна сметка да се опита поне вербално да претендира за титлата обединител на нацията. Но не и Тръмп. Който се обърна към една от нароилите най-масово напоследък крайно-десни групировки „Гордите момчета“ с призив да се отдръпнат назад от участието си в сблъсъци. И после да имат готовност. Защото „предстоящите избори ще са най-голямата измама в историята“. Можем само да предположим колко затвори на автомати и карабини са изщракали в този момент на цялата територия на „земята на свободните и родината на храбрите“.

За да е пълен хаосът, Тръмп отказа да обещае да се съобразява с резултата на изборите, ако е в негов ущърб, настоявайки отново, че се готви фалшифициране на данните от вота, с дистанционното гласуване по кореспонденция, към което ще прибегнат много американци в условията на пандемията. „Може да минат месеци, преди да сме сигурни с окончателните резултати“, настоя Доналд Тръмп.

С което резултатът от първият дебат може да бъде описан само като пълно объркване и допълнително задълбочаване на разделението в американското общество - както на фона на расовите противоречия, така и с пандемията от COVID-19, която досега е отнела живота на над 200 000 американци.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи