Расистки скандал в Прага прекъсна мача Спарта - Монако за три минути

“Спарта” (Прага) загуби от “Монако” с 0:2 в мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига.
Двубоят се игра на стадион „Дженерали Арена” в чешката столица, като присъстваха 10 533 зрители.
Българският футболист Мартин Минчев остана резерва за домакините. Както е известно, бившият треньор на “Лудогорец” – Павел Върба води “Спарта”.
Гостите поведоха в резултата в 37-ата минута, когато Аурелиен Чуамени се разписа с глава след центриране на Головин. Младият играч празнуваше своето попадение, когато феновете на домакините го засипаха с маймунски звуци. Футболистите на “Монако” веднага се оплакаха на английския съдия Майкъл Оливър. Реферът напомни  чрез диктора на стадиона, че ще прекрати мача, ако проявите на расизъм и ксенофобия се повторят. Предупредителен надпис се появи и на екрана на стадиона.
Голмайсторът Чаумени сподели с треньора си Нико Ковач, че е чул чешките привърженици да издават маймунски звуци. Капитанът на “Монако” Висам Бен Йедер направи знак на съотборниците си да напуснат терена. Това обаче не се случи и след няколко минути играта се поднови.
Кевин Фоланд реализира за 2:0 в 59 – ата минута.
След края на срещата отново се чуха расистки възгласи. Футболистите на “Спарта”  поздравиха само феновете на централната трибуна, но не и тези, които издаваха маймунските звуци. След известно време само капитанът на домакините – Дочкал, се приближи до трибуната, откъдето идваха расистките възгласи.
Френският "Екип" не спести суперлативи за играта на Чаумени. Френските колеги пишат, че той е бил “брилянтен”. Той играе за националния отбор на Франция до 21 години.
Според френската телевизия Canal + английският рефер – Майкъл Оливър, стриктно е следвал протокола на УЕФА по отношение на расисткия скандал и не е случайно, че играта е била прекъсната за три минути.
„Всички сме много тъжни и отвратени, че това продължава през 21-и век”, каза Нико Ковач.
‘’Спечелихме срещата и победихме расизма” , добави треньорът на Монако.
Реваншът е във вторник, 10 август, на стадион “Луи II” в Монако.