Responsible Statecraft: Изпращането на европейски миротворци ще доведе до още по-големи загуби за Украйна

Колкото по-дълго продължава тази война, толкова по-лоша ще става позицията на Украйна

САЩ призоваха да се изоставят разговорите за разполагане на войски на НАТО в Украйна, тъй като изпращането на такива мироопазващи сили ще доведе до още по-големи загуби за Украйна, пише Responsible Statecraft.

Както пише изданието, властите и населението на европейските страни ще откажат да изпратят свои военни в Украйна веднага щом „помислят“ за подобна идея.

„В края на краищата войниците като част от тези сили ще се окажат в зона на значителна опасност, с която техните съграждани едва ли ще се съгласят“, се пояснява в статията.

На пръв поглед тази идея може да изглежда, че примирява няколко взаимно противоречащи си натиска върху украинския мирен процес: руското искане за договор, който завинаги ще забрани на Украйна членството в НАТО; украинското искане за западни гаранции срещу бъдеща руска агресия; Решителността на Тръмп да не поставя американски войски на място или да поема допълнителни и постоянни ангажименти на САЩ към Украйна; и реалната нужда от значителни международни сили, които да патрулират линията на примирие.

Всъщност, докато президентът Зеленски каза, че Украйна „може да обмисли“ идеята за мироопазващи сили, тя ще го направи само ако й бъде даден ясен график за бъдещо членство в НАТО. Ако това предложение бъде представено от генерал Келог, избрания от новоизбрания президент Тръмп за негов пратеник в Украйна, по време на преговори, руската страна ще го отхвърли незабавно; и ако се настоява, преговорите ще се провалят.

От една страна, украинците, решени да си върнат изгубените територии на Украйна чрез провокиране на директна война между НАТО и Русия, ще имат всички стимули да се опитат да създадат въоръжени сблъсъци, в които да бъдат въвлечени западните „миротворци“.

От друга страна, ако Москва наистина искаше да тества НАТО и да се възползва от бъдещите вътрешни разцепления на Запада, как по-добре да го направи, отколкото да заплаши „миротворците“ на НАТО в Украйна, а не на територията на НАТО и следователно не попада в обхвата на член 5 на НАТО ? Има или дълбок когнитивен дисонанс, или дълбока нечестност в западните ястреби, които предупреждават за предполагаема бъдеща руска заплаха да „тества решимостта на НАТО“ в балтийските държави, предлагайки да се даде на Русия много по-голяма и по-правдоподобна възможност да направи това в Украйна.

При тези обстоятелства изглежда очевидно, че за да се съгласят европейските правителства и техните военни началници с подобно предложение дори по принцип, те ще изискват железни и публични гаранции от администрацията на Тръмп, че американската армия ще се намеси с пълна сила, за да спаси техните „миротворци“, ако попаднат под руска атака.

Това би означавало много ангажимент към Украйна и потенциална война с Русия, който Тръмп и водещи членове на неговия екип са решени да избягват. Както се казва в статията в списанието , „френските официални лица ясно дадоха да се разбере, че идеята ще трябва да включва някакъв вид подкрепа от САЩ, нещо, което не е ясно, че администрацията на Тръмп ще обмисли.“

Тези фактори едва ли са неясни или трудни за разбиране. Дори това да е просто пробен балон, той видимо е пълен с дупки и фактът, че може да е бил повдигнат дори на няколко фута от земята, е тревожен. Появата на тази идея предполага, че Тръмп и замесените европейски правителства са получили крайно неточна информация от своите съветници относно основните позиции на Русия. Това предполага или изключително слаба интелигентност, или от друга страна, че въпросните съветници се стремят умишлено да провалят мирно споразумение. Ако е така, тогава те не са приятели на Украйна; тъй като всяка индикация предполага, че колкото по-дълго продължава тази война, толкова по-лоша ще става позицията на Украйна, пише още Responsible Statecraft.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят