Responsible Statecraft: Продължаването на войната в Украйна е флирт с ядрена катастрофа

Боевете във войната в Украйна продължават вече третата година със стотици хиляди жертви и от двете страни.

Повече от две години Западът подклажда надеждите на Украйна – с финансиране, военни съвети и все по-модерни оръжия – че може да изтласка Русия до границите й отпреди 2014 г. Това е въображаем резултат, за постигането на който думите на измислицата не могат да помогнат, пише Responsible Statecraft

Също толкова погрешно е твърдението на западните лидери, че ако Путин не бъде победен в Украйна, той ще поглъща все повече и повече Европа, като се започне с Полша и Балтийските страни. Не само че няма доказателства в подкрепа на това твърдение, но и идеята, че Русия, която едва може да победи Украйна, ще започне война срещу НАТО, просто противоречи на логиката.

Тези развития обаче тласкат Вашингтон да харчи повече за „отбрана“, което обогатява производителите на оръжие. По-рано този месец генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг разгласи 18-процентно увеличение на военните разходи в Европа и Канада през 2024 г., „най-голямото увеличение от десетилетия“, две трети от които отиват за американски производители.

Междувременно Международната кампания за премахване на ядрените оръжия обяви, че глобалните разходи за ядрени оръжия са се увеличили с 13 процента през 2023 г., като САЩ отново са начело. Това се случва, въпреки че САЩ вече харчат почти пет пъти повече от Китай, най-близкият им конкурент. Разходите на САЩ за ядрени оръжия през последните пет години са се увеличили с 45 процента, следвани от 43 процента на Обединеното кралство.

Съобщенията за разходите съвпадат с новините за затопляне на планетата и малко се прави за борба с глобалното затопляне. Ясно е, че сме твърде заети да се борим помежду си и да харчим пари за начини да сложим край на човечеството много по-бързо, отколкото ще го направи глобалното затопляне.

Докато лидерите на НАТО осъзнават, че хвърлянето на повече пари в Украйна само по себе си не е достатъчно, за да промени едно все по-отчайващо уравнение на бойното поле, те намират други, по-опасни начини за ескалация през последните седмици. Те не само позволиха на Украйна да атакува територии в Русия с модерни оръжия на НАТО, те също така помогнаха в тези атаки и открито обсъдиха изпращането на войски на НАТО, обучители и целеуказатели на място. 

Неотдавнашните атаки срещу две руски радарни съоръжения за ядрено предупреждение бяха особено безотговорни, доближавайки ни не само до пълна война, но и до ядрена война. И ако това не е достатъчно, Столтенберг наскоро каза пред Telegraph, че НАТО обсъжда изваждането на допълнителни ядрени оръжия от складовете и поставянето им в режим на готовност, за да се подготви за всякакви непредвидени ситуации.

Русия отговори на тези ескалации с поредица от изрични предупреждения за неизбежността на по-широка война и чрез провеждане на провокативни тактически ядрени военни учения на нейна територия, граничеща с Украйна, с участието на Беларус. Министерството на външните работи каза, че ученията ще изпратят „отрезвяващ сигнал“, който ще „охлади горещите глави в западните столици“, като ги накара да разберат „потенциалните катастрофални последици от стратегическите рискове, които генерират“.

След това Русия изпрати военни кораби, включително атомна подводница, в Куба, което западните коментатори отхвърлиха като „блъф“, въпреки че САЩ и Канада незабавно изпратиха военни кораби в региона. След това Путин посети Пхенян и подписа пакт за „взаимна сигурност“ със Северна Корея, задължавайки двете държави с ядрено оръжие да се защитят взаимно, ако бъдат нападнати.

Тези развития засилват неотложността на намирането на политическо решение за войната в Украйна.

В скорошна книга, озаглавена „ Ядрена война: Сценарий “, авторът Ани Джейкъбсен описва подробно 72 минути, които се развиват, след като САЩ открият изстрелване на междуконтинентална балистична ракета от Северна Корея, насочена към Вашингтон, до края на света.  Хипотетичната севернокорейска атака бързо се превръща в ядрена война между САЩ и Русия, възможност, която става още по-вероятна от споразумението Путин - Ким Чен Ун. В книгата на Якобсен двете страни продължават да използват хиляда или повече бойни глави, за да изравнят другата -  перспектива, която ужасяваше милиони хора по време на Студената война, но напоследък беше избледняла от общественото съзнание.

Ядрената война между САЩ и Русия днес би приличала малко на атаките с американска атомна бомба срещу Япония. Вместо да убият няколкостотин хиляди души, както направиха „Дебелия човек“ и „Малкото момче“ през 1945 г. , всяко днешно оръжие може да убие и нарани милиони хора , а вероятно и стотици милиони. Добавете към това преброяване милиардите наоколо, които биха умрели от глад в резултат на ядрена зима и последващи провалени реколти, и имате рецепта за края на човешката цивилизация, каквато я познаваме.

Притесненията, че Русия може да реши да използва ядрени оръжия, ако бъде заплашена от поражение в Донбас или Крим, или в пряка война с НАТО, не трябва да се отхвърлят с лека ръка. Въпреки че е по-малко вероятно САЩ да започнат ядрена война предвид конвенционалното превъзходство на НАТО, те може да отговорят по същия начин на руската употреба на тактически ядрени оръжия. Като алтернатива една конвенционална война между Русия и НАТО може да се превърне в ядрена.

Вероятно дори по-вероятният сценарий от умишленото започване на ядрена война е грешка, случаен или погрешно изчислен удар, тъй като всяка от страните погрешно приема, че вече е или скоро ще бъде подложена на ядрена атака. Това може лесно да възникне поради политиката на „стартиране при предупреждение“, която имат и двете страни. Нещо повече, нито Съединените щати, нито Русия имат „политика за неупотреба първи“, която би се отказала да използва първи ядрено оръжие в криза, което прави грешната преценка по-вероятна.

Професорът от Масачузетския технологичен институт Тед Постол, бивш научен съветник на началника на военноморските операции, предупреди, че способностите на Русия за откриване на ракети не са толкова напреднали, колкото тези, които имат Съединените щати, което той описа като „ужасен и опасен технологичен дефицит“. По-специално, предупреждава той, ако ядрените радарни съоръжения са атакувани, Русия може погрешно да приеме, че е обект на ядрени нападение и може да разгърне пълната мощ на своя арсенал от 5500+ бойни глави. Това ще е достатъчно, за да унищожи не само Съединените щати, но и целия свят.

Михаил Горбачов и Роналд Рейгън съвместно заявяват през 1985 г., че „ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води“. Въпреки че лидерите на петте първоначални държави с ядрено оръжие изрично потвърдиха това през януари 2022 г. преди нахлуването на Русия в Украйна, много от същите тези лидери изглежда са забравили тези мъдри думи и безразсъдно тласкат света към ръба на ядрена война.

Както трогателно заяви бившият съветски лидер Никита Хрушчов след най-голямата предишна ядрена криза, „Мирът е най-важната цел в света. Ако нямаме мир и ядрените бомби започнат да падат, каква разлика ще има дали сме комунисти, католици, капиталисти, китайци, руснаци или американци? Кой би могъл да ни различи? Кой ще остане да ни разграничи?”
Време е да променим политиката по отношение на Украйна и да спрем ескалатора, преди да е станало твърде късно. Швейцарска мирна конференция без Русия или Китай не направи нищо за постигане на тази цел. Нито последните срещи на Г-7 в Италия, изявленията на НАТО по този въпрос, грандиозните военни игри, провеждани от двете страни в Атлантическия и Тихия океан.

Бразилия и Китай наскоро направиха съвместно изявление , заявявайки, че „диалогът и преговорите са единственото жизнеспособно решение на украинската криза“. Тяхното предложение включва план от шест точки за мир, „без разширяване на бойното поле, без ескалация на боевете и без допълнителни провокации“. Китай казва, че предложението вече е получило подкрепа от най-малко 45 държави.

Това е добро място за начало, както би била и спешна среща на световните лидери, която генералният секретар на ООН Антонио Гутериш може да свика. Продължаването на ядрената рулетка не е приемлив път напред.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа