Responsible Statecraft: Украйна е в най-слабата си позиция от първите седмици на войната

Корупцията е дълбоко вкоренена в отбранителния сектор на Украйна от съветско време

Украйна е в най-слабата си позиция от първите седмици на войната. Без нова помощ, Киев рискува да загуби както на бойното поле, така и на масата за преговори, като Москва има очевидно предимство във всяка област, пише Конър Екълс в статия за Responsible Statecraft.

Тази седмица украинският президент Володимир Зеленски отправи най-яркото си предупреждение за необходимостта от нова военна помощ от Съединените щати.

„Важно е да се обърнем специално към Конгреса“, каза Зеленски. „Ако Конгресът не помогне на Украйна, Украйна ще загуби войната.

За съжаление на Зеленски, Конгресът изглежда не слуша. Всъщност председателят Майк Джонсън сега е на ръба да загуби контрола над Камарата поради дълбоки републикански разногласия относно помощта за Украйна и множество други въпроси. Ако Джонсън не успее да овладее колегите си, Камарата може да не успее да приеме почти нищо до края на годината.

Докато недостигът на боеприпаси в Киев се влошава, един спор в сряда разкри колко слабо влияние има ораторът върху своята група. Джонсън се опитва да поднови пълномощията за шпиониране, преди да изтече на 19 април, но намесата в последния момент от бившия президент Доналд Тръмп накара републиканците да отхвърлят законопроекта му, преди той дори да стигне до пода.

Украйна и нейните съюзници изглежда са усвоили урока, който Джонсън сега научава: с навлизането на сезона на президентските избори центърът на тежестта в републиканската политика се измести на юг. Ето защо проукраинската чаровна обиколка на британския външен министър Дейвид Камерън направи първата си спирка в Палм Бийч, Флорида.

Камерън се срещна с Тръмп в понеделник в Мар-а-Лаго, където настоя кандидата на Републиканската партия за помощ. „В интерес на всички е Украйна да е в силна позиция, а руският президент Владимир Путин да е в слаба позиция в края на тази година“, каза Камерън след срещата.

„Който и да е президент, иска да може да продължи напред по начин, който подкрепя успеха, а не се опитва да преобърне провала.“

След това бившият британски премиер отиде във Вашингтон, където се срещна с лидери на Конгреса, включително лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл. Камерън обаче не седна с Джонсън. Британски източник каза пред Politico, че има проблеми с графика, въпреки че символиката е трудна за пренебрегване.

Администрацията на Байдън от своя страна положи известни усилия да преодолее разликата с надеждата, че Камарата в крайна сметка ще приеме нов пакет от помощи. Белият дом разреши продажбата на оръжия за 138 милиона долара във вторник и последва изпращането на Украйна на хиляди ирански оръжия и боеприпаси, които САЩ бяха конфискували по пътя към Йемен миналата година. Но това бледнее в сравнение с оръжията на стойност милиарди долари, които Киев получаваше всеки месец в ранните етапи на войната.

Всичко това допълнително се усложнява от факта, че корупцията в Украйна доведе до повишаване на цените на някои артикули, закупени от Министерството на отбраната на Украйна.

„Корупцията е дълбоко вкоренена в отбранителния сектор на Украйна от съветско време, като производителите рутинно подкупват служители, за да закупят оборудване на завишени цени“, съобщава Wall Street Journal. „Промяната на тези практики би била достатъчно трудна в мирно време, камо ли по време на война.“

Това не винаги е било така. В края на 2022 г., когато украинските сили изтласкаха Русия от покрайнините на Киев чак до Донбас, Украйна имаше инерцията във всяка област. Както Джордж Бийби от института Куинси написа по това време, „успехите на Украйна на бойното поле й предоставиха значителен лост за оформяне на условията на всяко споразумение“.

„Тази история на успеха не означава, че нито Русия, нито Украйна все още са готови за сериозни преговори“, твърди Бийби, който преди това е ръководил руския анализ в ЦРУ. „Но това предлага възможност за Съединените щати да подготвят дипломатическата почва за евентуално уреждане на конфликта – прозорец, който може да намалее с времето, ако не действаме сега.“

Това не означава непременно, че всичко е загубено. Ако Конгресът успее да приеме нов пакет за помощ за Украйна, тогава Киев може поне да успее да се задържи в патовата ситуация, която преобладаваше през по-голямата част от изминалата година. Това би създало възможност да се търси мир, макар и вероятно при по-неблагоприятни условия от възможните преди.

Но това означава, че максималистичните цели – включително повторното завоюване на Крим, който Русия държи от 2014 г. насам – са много по-малко реалистични сега, отколкото бяха през 2022 г. Дори някои мейнстрийм демократи се приближават до тази позиция, както се вижда от скорошни коментари от Конгресмен Адам Смит, най-добрият демократ в Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите.

„Реалистично погледнато, Крим няма да се върне в Украйна и ние можем абсолютно да спечелим тази война и абсолютно да променим дори в тази реалност“, каза Смит по време на изслушване в сряда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят