Романът „Война“ на Яна Язова е публикуван в пълния си обем след почти 20-годишна пауза

Романът „Война“ на Яна Язова е публикуван в пълния си обем след почти 20-годишна пауза. Книгата се определя от критиците като единствения роман в период от половин век, който предава събитията от първите години след 9 септември 1944 г., без идеологически фалшификации и манипулации. 

Творбата на Яна Язова е една от малкото книги в българската литературна история, които са осъдени на забрава в продължение на повече от половин век. Тя е втората част от историческата дилогия „Голямо и малко“, включваща романите „Соления залив“ и „Война“. И двете произведения обаче могат да се четат и самостоятелно. Те използват историческия фон на превратните събития от края на Третото българско царство.

Първата поява на „Война“ пред читатели е чрез откъси, публикувани в списание „Летописи“ в средата на 90-те години. Действието в книгата се развива между драматични за съвременната българска история събития като Втората световна война смъртта на цар Борис Трети, бомбардировките над София, нахлуването на Червената армия в България, преврата от 9 септември 1944 г. и т. нар. Народен съд.

Според критици „Война“ е едно сред многото произведения, в което истината за установяването на власт на Отечествения фронт се представя без лъжовни убеждения и изкривяване на фактите. Поради тази причина след финализирането на творбата през 1946 г., тя остава дълго време скрита за читателите и изследователите. 

В произведението хронологичната линия изправя един срещу друг двама стари приятели. Тяхната сюжетна линия се развива паралелно с тази за обществената история, двете се преплитат и се сливат в една. От този момент развоят на събитията протича по драматичен и смущаващ ход. Благодарение на талантливото перо  на писателката Яна Язова читателят съпреживява тревожността и неизбежността на събитията.

Яна Язова е псевдоним на Люба Тодорва Ганчева. Тя е родена 1912 г. в Лом и умира 1974 г. в София. Писателката е изправена пред множество несгоди на съдбата. Повечето нейни произведения се популяризират сред литературната аудитория чак след смъртта ѝ. Модерната критика оставя отпечатък върху творбите на Язова, тъй като тяхното публикуване е забранено.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура