Съпругата на Джордж Клуни с водеща роля за обвиненията във военни престъпления на лидерите на Израел и Хамас

Амал Клуни, съпругата на холивудската звезда Джордж Клуни, е изиграла ключова роля в искането на Международния наказателен съд да арестува лидерите на Израел и Хамас за предполагаеми военни престъпления по време на конфликта в Ивицата Газа. Главният прокурор на съда Карим Хан обяви вчера, че ще поиска издаването на заповед за арест на Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел, както и на министъра на отбраната Йоав Галант и трима лидери на Хамас, включително Яхия Синвар.

Както съобщава "Daily mail" , Амал Клуни, която има британско гражданство и е родом от Ливан, е известен адвокат и нейната тясна специалност е защитата на човешките права. Тя е един от шестимата правни експерти, наети от прокурора Карим Хан, за да оценят доказателствата за военни престъпления.

"Като адвокат по правата на човека никога няма да приема, че животът на едно дете е по-ценен от живота на друго дете. Не мога да приема, че някакъв конфликтможе да бъде над закона. И нито един извършител на престъпление не трябва да бъде над закона", каза Амал по повод на решението и мотивите му.

Новината за нейното участие в разследването на Международния наказателен съд дойде след месеци на критики към нея, че не е говорила публично по време на конфликта в ивицата Газа, въпреки съобщенията за множество цивилни смъртни случаи. Според палестинските изявления от 7 октомври, когато Израел започна война срещу Хамас, са загинали повече от 35 000 души, сред които поне половината са жени и деца.

Израел започна военни операции след атака на Хамас, при която бяха убити около 1200 цивилни и войници, докато над 200 заложници бяха отвлечени и отведени в Ивицата Газа. Много от онези, които критикуваха Амал Клуни, сега се възползват от възможността да й се извинят публично.

Какво представлява Международният наказателен съд и как се преследват военните престъпления?
Международният наказателен съд е създаден през 1998 г. съгласно Римския статут. Това е независима институция, която преследва лица, обвинени в най-тежките престъпления, предизвикващи безпокойство в международната общност. Този съд разследва военни престъпления, геноцид, престъпления срещу човечеството и престъпления на агресия. Държавите могат да преследват заподозрените в собствените си съдилища. Международният наказателен съд установява юрисдикция само когато държавите не могат или не желаят да го направят - той е „съд от последна инстанция“ и разчита на сътрудничеството на държавата при арестуването на заподозрени.

Наказанията, наложени от Международния наказателен съд, са лишаване от свобода и глоби. Израел не е сред страните членки и съдът е компетентен, ако военни престъпления са извършени в една от страните, подписали учредителния му договор, или са извършени от техен гражданин.

Нито Русия, нито Украйна са сред 124-те държави-членки, но Украйна е приела юрисдикция, което означава, че Международният наказателен съд може да разследва определени предполагаеми престъпления на нейна територия. От великите сили САЩ, Китай и Индия не са членове на съда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа