Секретна мисия „16“ в БФС

БУЛФОТО

Пролетта разцъфна с пълна сила и в БФС явно се разбудиха след летаргията. Е, вярно, че са изпаднали в унес от години, но с гениална идея и нови сили, управленското тяло на клетия роден футбол се е насочи към революция. А тя  е толкова мащабна, че вълната на промяна ще достигне до УЕФА, където току-що си отдъхнаха покрай стопирането на Суперлигата. И едва ли ще им представлява проблем да ударят тежко и за назидание по 71-ата страна в ранглистата на ФИФА.

Още през февруари „Труд“ информира, че в „Дома на футбола“ се е родила идея за завръщане към миналото с концепция за елит от 16 отбора наесен. Първоначално новината не бе приета сериозно подобно на много други намерения в зародиш у нас. А и къде ти увеличение на Първа лига, когато една част от отборите агонизират сега, а във Втора лига нивото реално е полуаматьорско. Там форматът също се променя в движение, но заради глад, който отказва клубове на старта, в хода на шампионата или на полусезона. Само за справка, заплатите през сезона в шампионата се бавиха в „Левски“, „Локо“ (Пд) и „Етър“, а „Ботев“ (Пд) бе на ръба на фалита, докато не се появи руският бизнесмен Антон Зингаревич. Все водещи клубове у нас с дългогодишна история, а изпразниха джобовете.

Седмици, след като идеята на БФС видя бял свят, Изпълкома отхвърли вестта с лека ръка. Било фалшива новина. Нещо повече, вицепрезидентът Атанас Фурнаджиев призова журналистите да си проверяват информациите. А докато управителят на „Мото-Пфое“ изнасяше лекция по етика, временният президент Михаил Касабов разкри, че идеята е и негова, но е била отхвърлена. 
Но … отхвърлена, отхвърлена … колко да е отхвърлена? По масата тропна и Венцеслав Стефанов, президент на „Славия“ и член на Изпълкома. И призова да се върнем към корените си с 16 отбора и да се откажем от сегашния модел. Той побърза да отрече, че го прави от „бял“ интерес. Просто в „белите“ държави нямало такива ерзац системи като в България. Разбирай - радетелите за класен български футбол държат на промяната в името на по-доброто бъдеще, а не на по-спокойното им участие в елита занапред. Който не вярва да ходи да провери. Къде? Попитайте изпълкомаджиите, които се събират на съдбовно заседание в сряда в столичния квартал „Бояна“.

През последните десетина години у нас футболът е някакъв вид извратен бизнес и нищо друго. Резултати, успехи, израстване – подобни цели са чужди на хората по високите етажи. А и драми като тези в шампионата сега с оцеляването не са им понасят. Техните приоритети отдавна са преплетени с неморални действия, а задкулисните игри са им много по-силни от действията на тимовете им на терена.  

Пак през март по темата се намеси и Професионалната футболна лига. Отникъде изпрати допитване до клубовете дали са „За“ първенство с 16 участника. Крайният срок на анкетата бе 23-и март. Оттогава мина повече от месец, а идеята бе забулена в мистерия. До понеделник, когато темата подхвана и Sportal.bg предвид задаващия се тази седмица Изпълком. Оказва се, че отхвърлената доскоро идея вече е добре оформена, подготвена и остава да бъде одобрена. Всичко е със статут на формалност. Няма какво да стане. Нищо, че това ръководство на БФС отдавна трябваше да бъде сменено с ново, но чаканият конгрес се бави в името на някакъв антирекорд от края на 2019-а.  Явно замесените лица се чувстват в силата си и видимо не искат да дочакат Деня „Х“ в българския футбол, а действат, докато могат. Твърдо против промяната са единствено шампионът „Лудогорец“, участникът в групите на Лига Европа ЦСКА, телевизията, държаща правата, и ЦСКА 1948...чийто собственик Цветомир Найденов държи букмейкърската компания Ефбет - генерален спонсор на първенството. За пръв път от много време насам силните у нас обаче са безгласна буква. 

Кой е „За“ промяната? Слабите държат да бъдат в елита, нищо, че нямат ясна стратегия, бюджет, футболисти, а някои дори осветление. Важното е да са в елита! А и нали у нас „до всеки истински играч стои друг играч“ (б.а – Не го е казал Паулу Коелю, а Валери Божинов)... Ще объркват сметки, ще играят за този и онзи, а когато няма за какво да играят? Е, тогава е ясно – УЕФА праща сигнали за съмнителни двубои. 
А не е ли логично Първа лига да е съставена от 10 клуба? Първите 5-6 се борят за място в Европа, а останалите – за спасение. Изпада последният, а потенциално 9-ият може да играе бараж за влизане/оставане със сребърния медалист във Втора лига. По шотландския модел ще изиграят по 4 мача помежду си или общо 36 кръга. Но все между равностойни съперници, които трудно ще си казват „дай ми сега, ще ти върна после“, защото това няма да им е от помощ. Вторият ни ешелон също ще бъде по-силен, а не както е сега - „Дунав“ се отказа от участие преди кампанията, „Витоша“ (Бистрица) развя бялото знаме през есента, а „Кариана“ се добра до зимата, когато окончателно приключи съществуването си. Една част от оцелелите с нищо не впечатляват, а неясното политическо статукво у нас поставя на карта и съществуването им. От години за Втора лига се записват по-лесно клубове, отколкото в любителските неделни лиги. БФС дава път на отбори, които започват, но не завършват. При елит от 10 отбора потенциално ще могат да се увеличат и приходите от ТВ права за втородивизионните клубове, тъй като в елита парите няма да се поделят между 14, а между 10 отбора. И така разликата може да се разпредели между двете дивизии. Понастоящем сумите във Втора лига са смехотворни – по 1000 лева на мач. Нормално е да искат да са в елита, където участниците поделят 6 млн. лева. Далеч по-силна ще стане второто ни ниво с други 4 клуба, доскоро част от най-добрите.

Къде в цялата ситуация е УЕФА? Към днешна дата в Нион, където се намира седалището на Европейската футболна федерация, нямат понятие какъв план крои Изпълкома. Не се позволяват и такива промени от днес за утре, а санкциите са сериозни – изваждане на клубовете от евротурнирите, а удар може да има и по националните гарнитури. Хватката „рестарт на първенството“ вече се приложи веднъж от БФС и едва ли 5 години по-късно отново ще мине пред УЕФА.  Но както изглежда това не разваля съня на господа управниците от „Дома на футбола“. Те отдавна си живеят добре с щетите от мъдрото си управление – бавно и методично прогониха фенове, спонсори и най-вече големите успехи. Има ли някаква надежда за нов курс? Разбира се, рано или късно това трябва да приключи! На теория, а на практика и един Господ не знае. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол БГ