„Шах” и „мат” за Хърватия в еврокоридата срещу Испания, „Ла Фурия” е на ¼-финал!

Испания се класира на ¼-финал на европейското първенство по футбол в един мач, който изглеждаше немислим за печелене. Селекцията на критикувания Луис Енрике матира „шахматистите” от Хърватия с 5:3 след продължения.

Двата тима завършиха 3:3 в редовното време в 1/8-финалния двубой на стадион „Паркен” в Копенхаген. Срещата започна с надмощие на "Ла Фурия", но вратарят Унай Симон се превърна в грешник за тима, след като в 20-ата минута при изритана от Педри към него топка от центъра на терена той я изгледа като учудено дете, а тя влезе в мрежата за 1:0. Дори и от УЕФА се поколебаха на кого от двамата да запишат автогола, след като топката едва докосна една от футболните обувки на вцепенения вратар. В крайна сметка като голмайстор бе записан халфът. В 38-ата минута Пабло Сарабия изравни след перфектна триходова комбинация, която той финализира успешно. В 56-ата минута след центриране в хърватското наказателно поле Сесар Аспиликуета вкара първия си гол за националния тим и направи резултата 2:1 за селекцията на Луис Енрике. В 66-ата минута вратарят Симон поправи грешката си от първото полувреме, след като с плонж хвана топката след удар от близък ъгъл на хърватски футболист и не позволи резултатът да бъде изравнен. В последните 3 мача Симон пазеше вратата на Испания, а негова резерва бе Давид Де Хеа, който обаче късно снощи получи контузия по време на последната тренировка преди срещата. В 78-ата минута Феран Торес матира „шахматистите”, отбелязвайки трети гол за пълния испански обрат. В 88-ата минута при карамбол пред вратата на Симон трима футболисти на Хърватия се опитаха да отбележат гол, но след намесата на ВАР стана ясно, че шутът на резервата Оршич е влязъл зад голлинията на испанската врата за 2:3. Във втората минута на продължението хърватите вкараха за 3:3 след луда атака на Марио Пашалич.

Последваха продължения, в които Испания доказа, че владее хаоса. В 5-ата минута на първото от тях Унай Симон успя за втори път да спаси вратата си, след като Оршич стреля отблизо, но испанският вратар неутрализира удара му. В 100-ата минута на двубоя Алваро Мората поиска топката в наказателното поле на Хърватия, обработи я и я изстреля във вратата на Доминик Ливакович за 4:3. „Матадорът” отбеляза своето второ попадение на ЕВРО 2020 след това срещу Полша. Само 2 минути след това Оярсабал също се разписа сред голмайсторите за 5:3. В 105-ата минута Анте Будимир имаше шанс да намали резултата, но след негов шут топката излезе в аут.

Осминафиналът е най-резултатната среща на ЕВРО 2020 до момента, а халфът на Испания Педри оглави класацията за най-млад играч, участвал във фазата на евроелиминациите.

На 1/4-финалите Испания ще срещне Франция или Швейцария, които ще играят едни срещу други от 22:00 часа тази вечер.