Словакия не можа да обърка сметките - Англия се спаси на ЕВРО 2024

Словакия не успя да поднесе най-голямата изненада на ЕВРО 2024, отстранявайки фаворита за титлата Англия още на осминафиналите. Словашкият тим беше на една минута време от победа с 1:0, но загуби с 1:2 след продължения. Така Англия ще срещне Швейцария на 1/4-финалите.

В първата по-опасна атака в двубоя Киърън Трипиър шутира над вратата на Словакия в 9-ата минута. В 23-ата Фил Фодън падна в наказателното поле, но съдията даде знак играта да продължи и не уважи претенциите му за дузпа. В 25-ата минута обаче леден душ обля англичаните, след като Давид Стрелец изведе Иван Шранц, който вкара първия гол в двубоя в полза на Словакия. За съжаление на феновете си най-големите длъжници до момента в срещата Букайо Сака, Хари Кейн, Джуд Белингам и Кийрън Трипиър играха абсолютно несериозно в атака в няколко от положенията на англичаните след попадението.

Пет минути след почивката Хари Кейн изведе Фил Фодън по лявото крило, а атаката завърши с гол, но попадението не беше зачетено заради засада на играча на Манчестър Сити. В 55-ата минута Стрелец стреля от центъра, но не успя да прехвърли излезлия напред вратар на Англия Джордан Пикфорд. В 78-ата минута Хари Кейн с глава също не успя да нацели вратата на съперника в една от малкото си голови възможности. 3 минути по-късно Деклан Райс уцели дясната греда на вратата на Словакия, а при добавката Кейн стреля в аут.

В 95-ата минута Джуд Белингам със задна ножица изравни за 1:1 и прати мача в продължения. Още в първата минута от добавените две по 15 минути Хари Кейн отбеляза попадение с глава за 2:1 след асистенция на Айвън Тони. Петър Пекарик имаше уникален шанс да изравни, но не успя от близо пред вратата на Пикфорд. В 111-ата минута Любомир Тупта шутира от пряк свободен удар, но би над стената и над вратата на Англия. В последните секунди Айвън Тони с мощен шут стреля високо над вратата на съперника. В ответната атака Пикфорд улови топката при удар с глава на Ханцко.

Така англичаните спасиха селекционера си Гарет Саутгейт от вероятно уволнение, а за Словакия остава голямата гордост, че в третото си участие на еврофинали стигна до 1/8-финалите и дори беше близо да победи Англия. Британците пък ще се готвят за мача с Швейцария в следващата фаза на турнира.