Ещадио Д-р Магаляеш Песоа в покрайнините на град Лейрия, Централна Португалия, на който се играха мачове от ЕВРО 2004 и който има капацитет от 30 000 седящи места, вече е убежище на украински бежанци, съобщи вестник "Марка".
Между Киев и Лейрия има повече от 4000 километра разстояние по маршрут, който, започвайки от Украйна и пристигайки в Португалия, пресича Полша, Германия, Белгия, Франция и Испания, а бежанката Олга Постоленко и децата й го изминават и вече живеят на португалския стадион след руската инвазия в родината им. Агенцията на ООН за бежанците съобщи, че вълната на спасяващите се от войната надхвърля три милиона бежанци.
Сред първите неща, които Олга вижда всяка сутрин, е терена...и този зелен цвят й навява спомени за нейната родина. "Всичко е хубаво, но започвам да мисля за Украйна, как е сега и в същото време как ще се управлява. Защото целият свят трябва да бъде като Португалия - спокойна", казва тя.
На границата на Полша от Гранична охрана признават, че все още бежанците са около 100 000 на ден. „Мислехме, че ще има първа бежанска вълна и тогава правителството и Европейският съюз ще ни помогнат значително, но изглежда, че ни оставиха сами. Имаме нужда от финансова помощ или качеството на нашето гостоприемство ще спадне драстично", обяви Анджей Внук, кмет на Замошч, един от онези градове, чийто спортен център се превърна в многофункционален бежански лагер. Класовете по карате вече имат и украински деца.
В Молдова вече говорят за 300 000 души. Две трети от тях искат да преминат през страната транзитно към трета страна, но останалите възнамеряват да останат до края на конфликта. Фокусът може да бъде поставен върху Кишинев. В Manege Chisinau Sports Arena Center почти 200 украинци прекарват нощите си. Храната им обикновено се състои от топла супа плюс още едно ястие, както и хляб и плодове, които са осигурени от общината и от частни дарители, но има проблем и в средносрочен план.
В Германия, за да дадем последен пример, служители на Федералната агенция за техническа помощ издигнаха палатки за бежанци в Хамбург. Въпросът, който засяга спорта в този случай, е, че те са го направили на паркинг, разположен близо до стадион Volksparkstadion, мястото на финала на Лига Европа, който Атлетико спечели през 2010 г.
В Украйна, разтърсена от войната, спортните обекти също понасят последствията от нея. В този смисъл има снимки, предоставени от пресслужбата на Черниговската областна държавна администрация и споделени от самата украинска футболна федерация чрез своите мрежи, след като ракети от руски бойни самолети унищожиха миналия петък един от историческите стадиони в страната. Изображенията ни позволяват да оценим, че голяма част от трибуните са се срутили и че развалините са разпръснати, но има и голяма дупка в това, което е било терена, вероятно поради прякото въздействие на една от тези ракети. Най-любопитното в случая е, че залата, с капацитет за повече от 12. 000 зрители и домът на Дасна Чернихов, носи името Юрий Гагарин в знак на почит към съветския космонавт, първият човек, пътувал в космоса. Гагарин посетил стадиона няколко години преди смъртта си през 1968 г.