The American Conservative: Украйна си играе с огъня в Курск

Голямо медийно внимание беше съсредоточено върху изненадващото нахлуване на Украйна в района на Курск в Русия. Руският президент Владимир Путин очевидно е бил обезпокоен от това. Но дали това е добра идея за Украйна е под въпрос, пише The American Conservative.

Въпреки че Украйна премълчава по-голямата част от информацията относно своята офанзива, анализаторите спекулират, че тя се опитва да облекчи натиска на бавно напредващата руска офанзива на собствената си територия, като накара Русия да отклони атакуващите сили, за да защити собствената си територия. Друга постулирана украинска цел е да достави психологически удар на Русия и да активизира отслабващата подкрепа у дома и в чужбина за войната. И накрая, твърди се, че завземането на руска територия може да се използва като разменна монета, за да се накара Русия да се откаже от повече украинска територия при евентуални мирни преговори.

Само ако Украйна е сериозна за бързо прекратяване на войната и преговори за мир с Русия, тази инвазия може да бъде добра идея. В противен случай това е рискована офанзива, предприета само за психологически ефекти. Настъпателната война обикновено води до повече жертви и изгаря повече оръжия и оборудване, отколкото ако сте в защита, особено ако отбранителната страна е укрепена, има други укрепления на бойното поле или може да се възползва максимално от реки, високи места, гори или други предимства на терена. Ако погледнем стратегически на цялата война, преминаването на Украйна в офанзива, когато вече е с превъзходен състав и оръжие и е изправена пред едновременна вражеска офанзива, може да влоши това числено неравностойно положение.

В този случай, като се има предвид значителното предимство на Русия в числеността и оръжията на бойното поле, украинското нахлуване може дори да не накара Русия да отклони войските си от бавно напредващата си офанзива в Украйна за укрепване на района на Курск. Русия може просто да се опита да принуди украинците да напуснат, като хвърли повече наборници срещу тях, вместо да вземе сили от собствената си офанзива в Украйна. Всъщност се съобщава , че украинците прехвърлят сили за своето настъпление от вече тънки отбранителни линии, изправени пред руски натиск.

Освен това, опитът да се задържи този джоб в Курск, който е заобиколен от три страни от руснаци и свързан с непрекъснато удължаваща се — и следователно по-уязвима — линия за доставки, е опасен и дори може да бъде катастрофален. Изглежда, че в момента украинците се окопават, за да защитят придобивките си в Русия. Но ако тяхната привидно несигурна линия за доставки бъде прекъсната, украинците могат да бъдат обкръжени. 

Тази инвазия в Русия, когато руснаците напредват в Украйна, илюстрира, че военните като цяло са склонни да бъдат влюбени в перченето на смели действия, за да „отнесат битката на врага“. И все пак често има значителни предимства да бъдеш в защита, особено когато отбранителната сила обикновено може да избере терена, на който ще се бие. И въпреки украинския героизъм като цяло при отблъскването на руските войски, Украйна вече преживя една неуспешна офанзива във войната.

Можем да се надяваме, че украинските лидери ще осъзнаят, че задържането на тази позиция в Русия ще бъде твърде рисковано и по този начин ще превърнат операцията в един голям удар и бягане, като изтеглят силите си, преди да бъдат обкръжени и хванати в капан. Те вече са пожънали своите психологически ползи от изненадващата операция на вражеска земя, карайки Русия да се тревожи, че дългата й граница е несигурна.   

Що се отнася до политиката на САЩ, американските политици бяха изненадани от украинския ход и бяха принудени да се запитат за целта на нахлуването, като по този начин косвено разкриха скептицизма към цялото начинание. Тази празнина в информацията показва, че - както при други съюзнически държави, на които Съединените щати доставят с оръжия, технологии, обучение и военно ноу-хау - американските лидери не изискват редовно информация за планираните военни действия, стратегия на съюзниците , тактики и цели. Този дефицит на знания изглежда умишлено резултат от желанието на американските лидери да поддържат дистанция от военните решения на съюзника, за да могат да твърдят, че Съединените щати не дърпат марионетните конци, особено когато съществува възможна ескалация с ядрена велика сила като Русия.

Ако обаче американските лидери не искат да предадат военната и икономическа подкрепа за Украйна на европейците, които би трябвало да имат много по-голям дял в играта от Съединените щати, те трябва поне да наблюдават целите, намеренията, стратегията и тактика по-тясно, за да предпазят страната от нараняване на собствената й кауза. И политиците на САЩ трябва да започнат да подготвят американската общественост и украинското правителство и изтощеното население за вероятността всяко уреждане на войната да изисква Украйна да отстъпи част от своята територия на Русия. 

Подобно споразумение обаче не трябва да бъде непочтено за Украйна. Украинците се бориха храбро, за да запазят успешно съществуването на страната си в лицето на нашествие от много по-голяма военна, икономическа и политическа сила. Дори финландците, които отблъснаха подобна руска инвазия през Зимната война от 1940 г., трябваше да се откажат от част от територията. И все пак днес светът помни Финландия като смело отблъскваща гиганта в съседство, както и украинците за смелата им защита срещу агресивен опит да изтрият страната им от картата.

Източник: The American Conservative

Автор: Иван Еланд

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят