The Guardian: Димът от горските пожари е убил повече от 50 000 души за едно десетилетие

Снимка: Pixabay

Повече от 50 000 души са починали преждевременно в Калифорния за едно десетилетие поради излагане на токсични частици, суспендирани в атмосферата след горски пожари, според ново проучване, съобщава The Guardian. Пожарите създават дим, съдържащ малки частици PM2,5, които могат да проникнат в белите дробове и да навлязат в кръвния поток. Тези частици са свързани с множество заболявания и дори преждевременна смърт.

В проучване, публикувано в Science Advances тази седмица, изследователите са използвали нов епидемиологичен модел, за да изследват ефектите от експозицията на PM2.5 от горски пожари между 2008-2018 г.: период, който включва някои от най-разрушителните и смъртоносни сезони на пожари. Според проучването е имало най-малко 52 480 преждевременни смъртни случая, дължащи се на излагане на тези частици и най-малко 432 милиарда долара разходи за здравеопазване.

„Новото проучване е първото, което количествено определя дългосрочните ефекти от хроничното излагане на PM2.5 специално от горски пожари, а не от други източници, и има важни последици за Калифорния”, каза Рейчъл Конъли, автор на изследването. Констатациите показват, че горските пожари са отговорни за повече смъртни случаи и по-голямо икономическо въздействие, отколкото показват предишни проучвания.

„Констатациите наистина са призив за действие за управление на горите и смекчаване на изменението на климата“, каза изследователят.

Изследователите тепърва започват да разбират ефектите от експозицията на PM2.5 върху човешкото здраве, но проучванията показват, че частиците могат да намалят белодробната функция и да влошат съществуващите здравословни проблеми, включително респираторни проблеми и сърдечни заболявания.

Праховите частици от горски пожари може да са по-вредни за човешкото здраве, отколкото от други източници, се казва в проучването и са свързани с респираторни заболявания и увеличен брой хоспитализации. Други проучвания свързват излагането на дим от горски пожар с повишен риск от инфаркт и преждевременно раждане.

 „Важността на управлението на пожарите ще се увеличи през следващите десетилетия, тъй като сушата се засилва с изменението на климата и повече райони стават уязвими на пожари“, заключват авторите на изследването.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят